kodeks pracy
Pixabay/geralt
Autor Paulina Musianek - 15 Października 2019

Rewolucja w kodeksie pracy 2020. Budżetówka zyska kilkaset złotych miesięcznie

Kodeks pracy 2020 przyniesie wiele zmian dla pracowników i pracodawców. Największe powody do radości mają zwłaszcza pracownicy budżetówki. Zgodnie z planowanymi zmianami, dodatek stażowy nie będzie uwzględniany w płacy minimalnej.

Kodeks pracy 2020

Kodeks pracy 2020. Zmiana ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rozszerzyłaby katalog składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika porównywanego z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę, o dodatek za staż pracy. Jest to zmiana, o którą pracownicy budżetówki walczą od lat. Teraz w końcu ich prośby zostaną wysłuchane. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Budżetówka będzie zarabiać więcej

Od dłuższego czasu pracownicy budżetówki skarżą się, że pomimo wieloletniego doświadczenia nie otrzymują oni stosowanego wynagrodzenia.

“Wieloletni pracownicy budżetówki tylko w niewielkim zakresie korzystają na dynamicznym wzroście minimalnego wynagrodzenia za pracę w ostatnich latach. A wszystko przez to, że znaczną część ich wynagrodzenia brutto stanowi dodatek stażowy" - czytamy na portalu Strefa Biznesu. Ustawa przeszła szybką ścieżkę procedowania i po podpisie prezydenta jest już aktem prawnym powszechnie obowiązującym.

Wybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPWybory mogą być unieważnione. Wszystko przez TVPCzytaj dalej

Przez to najbardziej cierpieli specjaliści z ogromnym doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. Dotychczas często zarabiali oni tyle ile stażyści - “jedni i drudzy otrzymywali stawkę minimalną, z tym, że w przypadku doświadczonych pracowników np. 20 proc. stanowi dodatek za wysługę lat, a u nowicjusza całe wynagrodzenia składa się z płacy podstawowej” - wyjaśnia portal.

Jednak ma się to wkrótce zmienić. Jeśli rząd dziś zatwierdzi ustawę, trafi ona do Sejmu i zacznie być procedowana. Dzięki tym zmianom, pensja pracowników budżetówki wzrośnie średnio o kilkaset złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zapukają do drzwi i nałożą karę. Poczta zmusiła do zapłaty już 9,5 tys. osób
  2. Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyć
  3. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  4. Carrefour ominie zakaz handlu w niedzielę. Znalazł zaskakujący sposób
  5. Nie żyje Dominika Diller. 29-letnia bizneswoman zmarła wskutek choroby nowotworowej
  6. Emerytura w wieku 53 lat jest jednak realna? PiS wrócił do projektu, niedługo wiele może się zmienić
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News