Kodeks pracy nie przewiduje pracy zdalnej
Obraz Wokandapix z Pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 15 Września 2020

Kodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatę

Tego roku miliony Polaków doświadczyło na własnej skórze czym jest praca zdalna. Problem polega na tym, że taki tryb wykonywania obowiązków nie podlega żadnym zasadom kodeksu pracy. Zagadnienie nie zostało jeszcze uregulowane ale są już pewne pomysły. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówi o wstępnych propozycjach.

Praca zdalna a kodeks pracy

Kodeks pracy nie ustala jak powinna wyglądać praca zdalna, a ogólnopolski lockdown tylko ten fakt obnażył. Przygotowywane zasady nie powinny być jednak tylko doraźnym środkiem zaradczym, a stanowić podstawę do wykonywania obowiązków pracowniczych w domu także poza stanem epidemii. Przemawia za tym chociażby fakt, że wielu Polaków pokochało pracę zdalną i bardzo możliwe, że w przyszłości stanie się ona nieodłączną częścią pracowniczej rutyny.

- Kodeks pracy powinien być zmieniony, bo musi być przystosowany do zupełnie nowej rzeczywistości. Podstawowym wyzwaniem jest oczywiście uporządkowanie kwestii dot. pracy zdalnej - powiedział w rozmowie z money.pl Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas Forum Ekonomicznego i zapewnia, że jest to jeden z ważniejszych tematów, którym powinno się teraz zajmować ministerstwo.

I wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emeryturaI wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emeryturaCzytaj dalej

Jak zarysowaliśmy na wstępie, miliony Polaków doświadczyło na własnej skórze czym jest praca zdalna, a kodeks pracy nawet nie przewiduje takiej ewentualności. Wątek pracy zdalnej został poruszony jedynie w jednym z zapisów tarcz antykryzysowych, jednak trudno powiedzieć, by zapis ten cokolwiek regulował, ponieważ wprowadził jedynie możliwość odesłania pracownika na home office.

Rekompensaty dla pracowników

Ministerstwo wstępnie planuje czym “home office” miałby w istocie być. Według założeń byłaby to umowa między pracownikiem a pracodawcą, podaje money.pl, a nie narzuconym z góry obowiązkiem. Palącą kwestią jest także sprawa rekompensat, w końcu pracownicy zdalni płacą wyższe rachunki i zużywają swój osobisty sprzęt.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków
2. Lekarka, która przerywała ciąże nie wytrzymała. Jednego przypadku nigdy nie zapomni

Z początku pojawił się pomysł, by pracownicy otrzymywali od pracodawcy dodatkowe 100 zł, jednak pomysł ten szybko przepadł. W tej chwili resort przychyla się raczej do rozwiązania, zgodnie z którym to pracownik dogadywałby się ze swoim pracodawcą co do tego jaka rekompensata byłaby odpowiednia.

Tysiące Polaków załapią się na dodatkowe 1500 zł miesięcznie od rządu. O pieniądze będzie wyjątkowo łatwoTysiące Polaków załapią się na dodatkowe 1500 zł miesięcznie od rządu. O pieniądze będzie wyjątkowo łatwoCzytaj dalej

Niektóre firmy już teraz skłaniają się ku takim rozwiązaniom. Pracodawcy decydują się na dopłaty dla pracowników lub po prostu pytają jaki sprzęt jest im potrzebny i firma bierze na siebie jego kupno.

Praca zdalna nie tylko w czasie epidemii

Niektórzy naprawdę polubili pracę zdalną. Wielu pracowników, mimo że biura normalnie już funkcjonują wolała zostać w domach. Te trendy związane z pracą z domu zdecydowanie przyspieszyły. Pracownicy wykazują też zainteresowanie tym, by zdalnie pracować także po zakończeniu stanu epidemii. W końcu czasem zdarzają się w życiu rzeczy, które w jakiś sposób unieruchamiają nas w domach. W związku z tym wielu chciałoby mieć możliwość dogadania się z pracodawcą, że danego dnia będą pracować z domu.

Od września nowe limity dotyczące emerytury. Po przekroczeniu mogą ci nawet zabrać pieniądzeOd września nowe limity dotyczące emerytury. Po przekroczeniu mogą ci nawet zabrać pieniądzeCzytaj dalej

Wiceminister Stanisław Szwed jest zdania, że nowe przepisy powinny wynikać z porozumienia pracodawców i związków zawodowych, dlatego temat ma pojawiać się podczas Rad Dialogu Społecznego.

- Będziemy inicjować rozmowy, ale najlepiej, by to obie strony same określiły, jak widzą przepisy dot. pracy zdalnej - stwierdził Szwed.

Ministerstwo chce jednak samo zadecydować o kształcie pracy zdalnej, ponieważ nie wierzy w takie porozumienie ponad podziałami. Pierwszą palącą kwestią jest z pewnością fakt, że w tej chwili praca zdalna jest narzucana pracownikowi przez pracodawcę. Docelowy kształt nowego prawa ma zakładać, że ma być to swego rodzaju układ pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Kolejną ważną kwestią jest problem dotyczący tego kto ewentualnie miałby odpowiadać za to jeśli pracownikowi stanie się coś podczas pracy z domu.

Nie tylko rocznik 1953 z ponownym przeliczeniem emerytury? Jest projekt nowelizacji ustawyNie tylko rocznik 1953 z ponownym przeliczeniem emerytury? Jest projekt nowelizacji ustawyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legenda siatkówki. Gwiazdor przegrał z koronawirusem, kochał go cały kraj
  2. Czy TVP Info powinno być finansowane przez podatników? W grę wchodzą gigantyczne pieniądze
  3. Spadek z 59. na 77. miejsce. Polska w rankingu wolności gospodarczej między Serbią i Kirgistanem
  4. Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła
  5. WHO przekazało tragiczne informacje. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Na granicy dwóch województw stanie długi płot. Jest konkretny powódNa granicy dwóch województw stanie długi płot. Jest konkretny powódCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News