Kodeks pracy z licznymi zmianami. Co nas czeka?
Pxhere
Autor Wiktoria Pękalak - 7 Stycznia 2021

Kodeks pracy do pilnej aktualizacji. Będą nowe kary i zmiany w urlopach

W kodeksie pracy szykują się spore zmiany. Co czeka nas oprócz zmiany płacy minimalnej i zwiększenia kar dla alimenciarzy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrośnie płaca minimalna,
  • Co grozi pracodawcom zatrudniającym alimenciarzy,
  • Jakie zmiany pojawią się jeszcze w Kodeksie pracy.

Kodeks pracy do zmiany

Epidemia koronawirusa wyeksponowała wszystkie luki w kodeksie pracy. Nowa sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy, wytworzyła też całkiem nowe problemy. Pojawiła się konieczność wykorzystywania zaległych urlopów wypoczynkowych, sporo dyskusji toczyło się także wokół pracy zdalnej. Wiele kwestii pozostało do tej pory nierozstrzygniętych. Co w związku z tym proponuje rząd?

Zmiana płacy minimalnej

W bieżącym roku wzrośnie wynagrodzenie za pracę minimalną. “Najniższa krajowa” będzie o 200 zł wyższa i wyniesie 2800 zł. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. minimalna stawka godzinowa wyniesie 18,30 zł. Skorzysta na tym wielu Polaków, ponieważ w tej chwili najniższe wynagrodzenie otrzymuje aż 1,7 mln Polaków.

Kary dla alimenciarzy

Od końca 2020 r. Kodeks pracy poszerzył się o nowy katalog kar i wykroczeń. Od 1 grudnia 2020 r. pracodawcom, którzy zatrudniają nielegalnie tzw. alimenciarzy, czyli osoby, które nie płacą alimentów, grozi kara grzywny w wysokości nawet 45 tys. zł.

W innych przypadkach pracodawca, który zatrudnia osoby “na czarno” naraża się na karę w wysokości od 10 do 30 tys. zł.

Kontrole ruszą w całym kraju, mogą prześwietlić i ciebie. Rząd szykuje zmiany w prawieKontrole ruszą w całym kraju, mogą prześwietlić i ciebie. Rząd szykuje zmiany w prawieCzytaj dalej

ZUS skontroluje umowy o dzieło

Z dniem 1 stycznia wszedł w życie rejestr umów o dzieło. Każdy pracodawca, który będzie chciał zawrzeć tego typu umowę, będzie zobligowany poinformować o tym ZUS.

Przepisy dotyczące obowiązku rejestrowania wszystkich umów o dzieło uchwalono przy okazji wdrażania Tarcz Antykryzysowych.

- Liczymy, że rejestr pozwoli przede wszystkim dokładniej oszacować liczbę zawieranych w Polsce umów o dzieło. Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości - zapewniała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS cytowana przez “Rzeczpospolitą”.

Kodeks pracy potrzebuje regulacji dot. pracy zdalnej

Portal Bankier przypomina, że do tej pory nie została uregulowana kwestia tzw. home office - pracy zdalnej. Nie rozstrzygnięto m.in. kwestii takich jak to, czy pracodawca może przymusowo oddelegować nas do pracy zdalnej lub to, kto miałby odpowiadać za ewentualne wypadki podczas pracy.

Do Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych wpłynął wstępny roboczy projekt ustawy, który zawiera szereg propozycji, mających na celu uregulowanie zasad dotyczących pracy zdalnej w Kodeksie pracy. Portal wymienił następujące założenia:

  • Praca zdalna może być uzgodniona pomiędzy stronami umowy o pracę przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia za porozumieniem stron.
  • Praca zdalna będzie wykonywana całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy, lub innym stałym miejscem świadczenia pracy, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
  • W wyjątkowych sytuacjach praca zdalna może być wykonywana na polecenie pracodawcy, gdy wprowadzony został stan nadzwyczajny lub stan epidemii, lub jest to niezbędne ze względu na obowiązek pracodawcy zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
  • Zasady wykonywania pracy zdalnej będą określone w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową, a w przypadku gdy u pracodawcy działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa – w porozumieniu między pracodawca a tymi organizacjami.
  • W porozumieniu mogą znaleźć się ogólne zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego w przypadku wykorzystywania przez pracownika wykonującego pracę zdalną materiałów i narzędzi stanowiących jego własność. Projektodawca zakłada, że szczegółowe zasady wykorzystywania przez pracownika materiałów i narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także konkretna wysokość ekwiwalentu pieniężnego będą ustalane w porozumieniu z pracownikiem.
  • Pracodawca ma prawo kontrolować wykonywanie pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną w miejscu i w godzinach wykonywania pracy. Jeżeli jest to kontrola w miejscu zamieszkania pracownika, pracodawca musi dysponować uprzednią zgodą pracownika.
  • Pracownik wykonujący pracę zdalną nie może być traktowany w zatrudnieniu mniej korzystnie niż inni pracownicy zatrudnieniu przy takiej samej lub podobnej pracy, przy uwzględnieniu odrębności związanych z warunkami wykonywania pracy zdalnej.

Proponowane zmiany wzbudzają sporo kontrowersji, jak chociażby to, dlaczego pracodawca miałby być odpowiedzialny za wypadki, które mogą ewentualnie przydarzyć się pracownikowi, skoro to on sam wybiera miejsce, w którym chce wykonywać pracę.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News