Kodeks drogowy przewiduje kary za złe parkowanie przy zebrze
fot. Jerzy Górecki/ pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 19 Lutego 2020

Możesz dostać wysoki mandat za złamanie ważnego przepisu. Wielu kierowców niestety o nim nie wie

Kodeks drogowy przewiduje spore kary za parkowanie zbyt blisko przejścia dla pieszych. Jednak niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że parkowanie zbyt blisko zebry, to przede wszystkim spore zagrożenie dla przechodniów próbujących przejść na drugą stronę jezdni. 

Kodeks drogowy i złe parkowanie

- Auta stojące bezpośrednio przy przejściu dla pieszych znacząco ograniczają widoczność zarówno pieszym, którzy chcą wejść na pasy, jak i kierowcom zbliżającym się do nich. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, co dodatkowo utrudnia kierowcy dostrzeżenie pieszego – mówi dla serwisu motofakty.pl Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czternasta emerytura ma być już gotowa. Znamy datę i warunki wypłatCzternasta emerytura ma być już gotowa. Znamy datę i warunki wypłatCzytaj dalej

Aby przestrzegać obecnych przepisów należy zaparkować auto w odległości co najmniej 10 metrów od oznaczonego przejścia. W przypadku jednokierunkowej drogi możemy zostawić auto tuż za zebrą. Kara za złe parkowanie to mandat w wysokości między 100 a 300 złotych oraz również ryzyko odholowania pojazdu przez odpowiednie służby.

Zwolnij przy szkołach i osiedlach

Źle zaparkowane samochody to groźba niedostrzeżenia pieszego wchodzącego na pasy. Dlatego w takiej sytuacji należy dostosować odpowiednio prędkość byśmy mogli odpowiednio zareagować w przypadku "wtargnięcia" przechodnia na jezdnię.

- Należy uważać zwłaszcza w pobliżu przejść w okolicy szkół, przedszkoli i osiedli mieszkaniowych. Tam często zdarza się niewłaściwe parkowanie, a jednocześnie duże jest prawdopodobieństwo, że na pasach pojawi się dziecko. Z uwagi na jego niski wzrost jeszcze trudniej je zauważyć pomiędzy samochodami – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Jak podkreśla serwis motofakty.pl, będąc pieszym musimy się liczyć z tym, że wychodząc zza pojazdu nadjeżdżający kierowca może nas nie zauważyć i najlepiej poczekać aż ten ustąpi nam pierwszeństwa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ciężarówka wywróciła się na rondzie. W naczepie było 180 prosiaków
  2. Szykuje się rewolucja w walce z rakiem? Naukowcy dzielą się najnowszym odkryciem
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News