Kobieta nie ma w Polsce łatwo. Tym bardziej, jeśli w myśleniu Polaków nadal dominują średniowieczne stereotypy na temat tego, jaka jest jej rola i co powinna robić
Joe / Pexels
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Stycznia 2020

Nie kariera, ale praca w domu i dzieci. Wyniki badania obnażają prawdziwe zdanie Polaków o kobietach

Kobieta powinna zajmować się domem i opieką nad dziećmi - tak uważa 77 procent Polaków - informuje “Gazeta Wyborcza” i zaznacza, że pod względem aktywności zawodowej kobiet Polska jest na szarym końcu Europy.

Kobieta w Polsce - wyniki badania są niepokojące

Wyniki badania pokazują, jak postrzegana jest kobieta i jej rola w Polsce. Problemem jest też poziom aktywności zawodowej kobiet w naszym kraju. "Aktywność zawodowa kobiet w Polsce - czyli udział pracujących lub aktywnie poszukujących pracy w wieku 15-64 lata w populacji - według danych Eurostatu należy do najniższych w Europie: w 2018 r. wyniosła 63 proc." - zwraca uwagę “Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje gazeta, za Polską plasują się tylko Chorwacja (62 proc.), Grecja (60 proc.), Rumunia (58 proc.) i Włochy (56 proc.). Natomiast najwyższa aktywność zawodowa kobiet została zanotowana w Islandii (85 proc.) Szwecji (81 proc.) i Szwajcarii (80 proc.). Jak podkreśla “GW” w Polsce aż 53 proc. kobiet, które pracują lub szukają zatrudnienia, posiada wyższe wykształcenie.

Mandat na 500 zł podczas spaceru po lesie. Ty też możesz go dostaćMandat na 500 zł podczas spaceru po lesie. Ty też możesz go dostaćCzytaj dalej

Kobieta w Polsce nie chce pracować?

"Najczęściej bierne zawodowo pozostają gorzej wykształcone mieszkanki wsi i małych miasteczek" - czytamy. Gazeta zwraca też uwagę, że w Polsce tylko 40 proc. kobiet ze wsi i małych miejscowości szuka pracy lub pracuje, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to aż 60 proc. "Z kolei 37 proc. biernych zawodowo kobiet w wieku 25-49 lat chciałoby pracować, ale nie szuka pracy" - pisze “GW”.

Gazeta pisze, że ponad 75 proc. niepracujących i nieposzukujących pracy kobiet jako przyczynę pozostania w domu wymienia opiekę nad dziećmi i inne obowiązki rodzinne. "Dla porównania w Szwecji odpowiedziało tak tylko 18 proc." - zwraca uwagę “GW”.

"Nic dziwnego, zaledwie co 10. polskie dziecko do 3. roku życia ma szansę na miejsce w żłobku, a w dwóch trzecich polskich gmin miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi nie ma wcale" - czytamy.

Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czytaj dalej

Kobieta do garów

“Wyborcza” zwraca też uwagę, że przekonanie, że najważniejszym zadaniem kobiety jest opieka nad domem i rodziną, "wciąż pozostaje silne: uważa tak aż 77 proc. Polaków i Polek, przy unijnej średniej wynoszącej 44 proc. oraz 14 proc. osób o takim poglądzie w Danii i 11 proc. w Szwecji".

Gazeta podkreśla też, że nie ma zależności między ilością posiadanych dzieci a wycofywaniem się z rynku pracy. Okazuje się, że matki troja i większej liczby dzieci pracują częściej niż kobieta z dwojgiem dzieci.

Dziennik zaznacza też, że obszarem w którym Polska “ponosi największą porażkę, jest zatrudnienie kobiet po 50. roku życia. "Wśród kobiet pomiędzy 50. a 59. rokiem życia pracuje albo szuka pracy tylko co druga kobieta - aż połowa korzysta bowiem ze świadczeń przedemerytalnych" - podkreśla “Gazeta Wyborcza”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  2. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  3. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  4. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News