ZUS kontroluje kobiety, które zawyżyły składki na ubezpieczenie
fot. piqsels.com
Autor Komunikaty prasowe - 2 Marca 2020

ZUS zabiera się za Polki, które pobierały zasiłki. Wiele będzie musiało oddać kosmiczne pieniądze

ZUS żąda zwrotu zasiłków od kobiet prowadzących działalność, których składki na ubezpieczenia były zawyżone, a te dzięki temu uzyskiwane wyższe świadczenia z zasiłki macierzyńskiego czy chorobowego.

Kobiety nie mogły pobierać świadczeń?

Kwoty jakie mają do zwrotu kobiety przebywające na zasiłkach nie są małe. – Prowadzę od lat działalność gospodarczą, mam trójkę dzieci, najmłodsze ma siedem miesięcy, a teraz jeszcze ZUS żąda ode mnie zwrotu 260 tys. zł zasiłków, jakie na nie otrzymałam – mówiła w Sejmie ze łzami w oczach jedna z kobiet z Ruchu Społecznego Kobiety na Działalności Gospodarczej Kontra ZUS.

Obowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonychObowiązkowa opłata za auto może kosztować nawet kilkanaście tys. złotych. Wielu Polaków będzie oburzonychCzytaj dalej

ZUS wskazuje na proceder, jaki mógł mieć miejsce w związku z zawyżeniem składek. Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" kobiety zakładały działalność gospodarczą i ustalały sobie najwyższy poziom odprowadzanych składek. Przy opłaceniu dwóch lub trzech przechodziły na długotrwałe zwolnienie, lub zasiłek macierzyński. To miało sprawiać, że niewielkim nakładem finansowym uzyskiwały kilkaset tysięcy złotych zasiłków. Teraz na mocy jednego z postanowień Sądu Najwyższego, ZUS rozpoczyna kontrolę wysokości odprowadzanych składek.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Prawo pozwalało na zmiane wysokości składek

– Nasze obecne problemy to skutek zorganizowanej akcji ZUS, który wstecznie kontroluje kobiety prowadzące przed laty działalność gospodarczą i kwestionuje fakt podwyższenia składek – mówiły przedstawicielki Ruchu Kobiet. – Problem w tym, że nikt nie wie, gdzie jest granica akceptowanej przez ZUS podwyżki. W praktyce takie przypadki są teraz podważane – twierdzą kobiety.

Jednak prawo wcześniej pozwalało na podwyższenie składki. Obecna zmiana interpretacji przepisów doprowadziła do kontroli i odzyskiwania świadczeń przez państwowego ubezpieczyciela.

- Nie ulega wątpliwości, że tamte regulacje były źle skonstruowane, bo pozwalały na uzyskiwanie wysokich świadczeń, stosunkowo niewielkim kosztem. Zresztą po zmianach, jakie nastąpiły w przepisach od 2016 r., by uniemożliwić uzyskiwanie wysokich zasiłków, ciągle są luki - mówi Tomasz Lasocki z Uniwetsytetu Warszawskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające odkrycie pod Garwolinem. Martwy płód leżał za przystankiem, matka jest poszukiwana
  2. Umyły włosy płynem do higieny intymnej. Spojrzały w lustro, a efekt zaparł im dech w piersiach
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Poruszający wpis Martyny Wojciechowskiej. Pobicie, gwałt i niesamowita podróż kobiety
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News