Koalicja Obywatelska ma największe szanse na powodzenie
wikimedia.org/Platforma Obywatelska RP
Autor Przemysław Terlecki - 17 Lipca 2019

Im więcej list opozycji tym mniejsze szanse. Najlepsza szeroka koalicja

Koalicja Obywatelska ma największe szanse na zwycięstwo w ramach szerokiej koalicji wielu partii różnych politycznych opcji. Tak wskazują wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rzeczpospolitej.

Koalicja Obywatelska złożona z szerokiego wachlarza partii politycznych ma największą szansę na pokonanie w wyborach parlamentarnych na jesieni Prawa i Sprawiedliwości. Tak wynika przynajmniej z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej. W ramach badania pracownia sondażowa sprawdziła wiele różnych wariantów wyborczych. Co ciekawe, we wszystkich poparcie dla PiS było niemalże niezmienne i utrzymywało się w granicach 42-43% poparcia. Należy również przypomnieć, że poza wymienionymi partiami i koalicjami, Kukiz\\'15 nie miałoby szansy na wejście do Sejmu.

"Wariantem rozpaczy" Rzeczpospolita nazwała opcję, wedle której wszystkie partie opozycyjne startowałyby w wyborach parlamentarnych osobno. Wówczas bowiem najlepszy wynik odnosi Platforma Obywatelska z wynikiem 26,1% poparcia. Drugą partią, daleko za PO jest SLD, które zgarnęłoby 5,9%. Poza tymi dwiema partiami i przodującym PiS żadna inna formacja nie weszłaby do izby niższej parlamentu. 4,4% zyskałoby PSL, a Wiosna Roberta Biedronia 4,2%. W tym wariancie PiS zdobyłoby 278 głosów w Sejmie, co dawałoby partii 3/5 większości.

Ich majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyIch majątki idą w miliardy. Najbogatsze polskie rodzinyCzytaj dalej

Koalicja Obywatelska daje opozycji największe szanse

Inny wariant zbadany przez IBRiS, przez Rzeczpospolitą nazwany "chadecko-lewicowym" wskazuje na start dwóch bloków - chadeckiego złożonego z PO, PSL i Nowoczesną oraz lewicowego zbudowanego przez SLD, Wiosnę oraz Lewicę Razem. W tym wypadku wynik PiS oraz opozycji byłby niemalże równoważny - 43,2% poparcia dla rządzących obecnie przy 31,3% dla centrystów oraz 12,3% dla lewicowców. Choć wynik opozycji byłby w tym wypadku w sumie lepszy, to i tak większość mandatów zyskałoby PiS, bo aż 239 i mogłoby rządzić samodzielnie.

"Wariant samotnej kończynki" wskazuje natomiast na samotny start PSL w wyborach parlamentarnych. W jego ramach partia Władysława Kosiniaka-Kamysza startuje samotnie jako PSL-Koalicja Polska, dopuszcza przy tym start z Kukiz\\'15. W badanym przez IBRiS wypadku jednak PSL startuje osobno wobec Koalicji Obywatelskiej złożonej z PO, Nowoczesnej oraz SLD. Ludowcy osiągnęliby wynik na poziomie 5,4%, KO 35% głosów, a PiS znów zgarnęłoby 42,6% i tym samym aż 250 mandatów.

Zdecydowanie najlepiej sytuacja opozycji wygląda w wypadku wariantu "wielkiej koalicji", jaką nazwę nadała jej Rzeczpospolita. Zgodnie z tym w wyborach parlamentarnych PiS musiałoby mierzyć się ze startem zjednoczonych PO, Nowoczesnej, PSL oraz SLD, które w sumie razem zgarnęłyby 38,5%. Tymczasem Wiosna i Lewica Razem wspólnie osiągnęłyby wynik 8%. Opozycja miałaby wówczas większość nad PiS, które osiągnęłoby 42,7% głosów. 48,5% głosów dawałoby opozycji jeden mandat w Sejmie więcej niż PiS. Nie znaczy to jednak, że po wyborach moglibyśmy liczyć na koalicję KO i bloku lewicowego, ale problem miałoby PiS, które straciłoby większość.

Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Nowy podatek handlowy. Sfinansują go klienci Biedronki, Lidla, Rossmanna i innych sieci handlowych?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę?
  2. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News