Kierowca musi mieć to wyposażenie w samochodzie
piqsel.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Listopada 2019

Unia zadecydowała o samochodach. Bez konkretnych systemów nie pojedziesz

Kierowca już niebawem będzie musiał zadbać o specjalne wyposażenie w nowym aucie. Bez niego samochód nigdzie nie pojedzie. A przynajmniej nie w zgodzie z prawem. Tak zadecydowała Unia Europejska.

Kierowca musi się postarać, by jego samochód miał odpowiednie wyposażenie. Jak zadecydowały władze Unii Europejskiej, każdy samochód będzie musiał posiadać systemy, bez których nie będzie miał nawet wjazdu na rynek Unii Europejskiej. Zmiany wchodzą w życie od połowy 2022 roku.

O jakich systemach mowa? Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym przez kraje członkowskie Unii Europejskiej każde nowe auto będzie musiało posiadać systemy inteligentnego dostosowania prędkości, monitorujące senność oraz uwagę kierowcy, a także system wykrywania obiektów przy cofaniu. Jak przekonuje Timo Harakka, minister zatrudnienia Finlandii, która obecnie przewodzi w UE, wprowadzone zmiany w prawie mają pomóc zwiększyć bezpieczeństwo na drogach Unii Europejskiej.

- Nowe przepisy pomogą nam ograniczyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych i poważnych obrażeń. Zwiększą też konkurencyjność europejskich producentów samochodów na rynku światowym - podkreślił Haraka.

Wyższa płaca minimalna dla tysięcy Polaków jak wyrok. Ty też możesz wylecieć na brukWyższa płaca minimalna dla tysięcy Polaków jak wyrok. Ty też możesz wylecieć na brukCzytaj dalej

Kierowca bez tego wyposażenia w samochodzie nigdzie się nie ruszy

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie na mocy porozumienia z Parlamentem Europejskim, zawartego w marcu bieżącego roku. Co należy podkreślić, a o czym pisze TVN 24 Biznes i Świat, oprócz wspomnianych systemów będzie jeszcze ponad 20 innych, które dadzą liczbę niecałych 30 nowinek potrzebnych w każdym samochodzie, do jego wprowadzenia na rynek europejski.

Jak podaje dalej portal, wprowadzone nowinki to: inteligentne dostosowanie prędkości, ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon, systemy ostrzegania monitorujące senność i uwagę kierowcy, zaawansowane systemy wykrywania rozproszenia uwagi kierowcy, awaryjne sygnały stopu, systemy wykrywania obiektów przy cofaniu, rejestratory danych na temat zdarzeń czy systemy monitorowania ciśnienia w oponach. Choć to wciąż nie jest pełna lista wymagań, co do samochodów.

TVN 24 Biznes i Świat wskazuje na to, że władze wspólnoty europejskiej zapowiedziały aktualizowanie przepisów w miarę rozwoju technologii. Unia Europejska już bowiem myśli o prawie dotyczącym coraz popularniejszych samochodów elektrycznych oraz wodorowych.

Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotPracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwotCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News