kierowca
Public Domain Pictures/George HodanGeorge Hodan
Autor Komunikaty prasowe - 2 Stycznia 2020

Technologia będzie monitorować kierowcę i sprawdzać, czy jest skupiony na drodze. Za 3 lata będzie obowiązkowa

Kierowca ma być bezpieczniejszy na drodze, a wszystko za sprawą sztucznej inteligencji. Unia Europejska bierze pod lupę kwestię bezpieczeństwa na drogach kierujących pojazdami. “Jak informuje CNN, już w 2022 roku, obowiązkiem w nowych samochodach ma być technologia, która sprawdzi, czy kierowca jest skupiony na drodze” - podaje “Wprost”.

Kierowca bezpieczniejszy podczas jazdy

Kierowca w wyniku rozproszenia przez takie czynniki jak papieros, telefon, muzyka czy jedzenie jest odpowiedzialny za 30 proc. wypadków drogowych, jak wynika z raportu Komisji Europejskiej. Do co piątego wypadku dochodzi z winy zmęczonego kierującego.

Z tego względu od 2022 roku w nowych samochodach będą obowiązywać technologie, których zadaniem będzie monitorowanie, czy kierowca jest skupiony na drodze. Będą one również wykrywać, czy oczy kierowcy nie są zbyt długo zamknięte.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Technologia będzie się opierać na sztucznej inteligencji

“Technologia, która ma być obligatoryjna we wszystkich samochodach, które wyjadą z fabryki po 2022 roku, ma opierać się na systemie kamer oraz Sztucznej Inteligencji. Program będzie analizował, czy wzrok kierowcy na zbyt długo nie skupia się na miejscach innych, niż przednia szyba, lub lusterka”- podaje “Wprost”.

Sztuczna inteligencja wykryje, czy kierowca jest zmęczony

Sztuczna inteligencja ma wykrywać, czy kierowca nie jest zapatrzony w swój telefon lub za długo nie jest skupiony na radiu albo na ekranie komputera pokładowego. Co więcej, algorytmy będą potrafiły wykryć, czy kierowca nie jest nazbyt zmęczony. Pozwoli na to analiza częstotliwości mrugania oraz szerokości otwartych oczu. Według Annett Fischer, rzeczniczki prasowej firmy Bosch, zmęczony kierowca mruga znacznie rzadziej, a jego oczy nie są otwarte wystarczająco szeroko.

W przypadku, gdy sztuczna inteligencja wykryje, że kierowca jest zmęczony, wówczas samochód wyda komunikat, że czas na przerwę. Algorytmy będą informować również, jeśli kierowca nie będzie patrzył na drogę przez zbyt długą chwilę.

Masz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złMasz jeszcze niecały tydzień. Potem możesz stracić 5,5 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News