Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?
Pixabay/pcdazero
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Stycznia 2021

Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Czasu trochę jest, ale nie tak dużo

Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? - to pytanie zadaje sobie tysiące Polaków, którym koronawirus pokrzyżował plany. Wiele osób zastanawia się też, czy pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop albo, czy niewykorzystane dni przepadają. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop
  • Czy urlop można przełożyć
  • Czy pracodawca może wysłać na przymusowy urlop

Kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Urlop wypoczynkowy, zgodnie z kodeksem pracy, przysługuje każdej osobie zatrudnionej na umowie o pracę. Pula pełnopłatnych dni wolnych zależy od stażu pracy i może wynosić od 20 do 26 dni. Co dzieje się w przypadku, kiedy nie wykorzystamy przysługujących nam dni wolnych?

Warto pamiętać, że zaległego urlopu nie można zamienić na ekwiwalent pieniężny. Wyjątkiem są tylko sytuacje, w których umowa o pracę zostanie rozwiązana, wówczas pracodawca powinien zwrócić nam pieniądze.

Osoby, które nie wykorzystały urlopu w danym roku, mogą to zrobić najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Przykładowo: jeśli nie uda nam się wykorzystać urlopu w bieżącym roku, będziemy musieli wykorzystać go najpóźniej do 30 września 2022 roku. Nie oznacza to jednak wcale, że niewykorzystane dni wolne nam przepadają. Zgodnie z kodeksem pracy na wykorzystanie zaległych dni wolnych mamy aż trzy lata, jednak należy pamiętać, że niewykorzystany urlop naraża pracodawcę na wysokie kary - do 30 tys. zł, podaje portal gazeta.pl.

Czy urlop można przełożyć?

Urlop wypoczynkowy można przesunąć tylko w pewnych wypadkach. Pracodawca może przełożyć w czasie urlop pracownika na jego wniosek, który umotywuje ważnymi powodami. Warto wiedzieć, że pracodawca także może przełożyć urlop pracownika, jeśli jego nieobecność w danym terminie spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.

Urlop może zostać także przesunięty z powodu zwolnienia lekarskiego wystawionego na czas planowanego urlopu lub jeśli jest on odosobniony z powodu choroby zakaźnej, powołany na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe albo gdy uda się na urlop macierzyński.

Czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop?

Pracodawca może wysyłać pracowników na urlop tylko w jednym przypadku. Jak wyjaśniliśmy na wstępie, jeśli nie wykorzystamy zaległego urlopu, pracodawcy grozi kara w wysokości do 30 tys. zł. Jeśli nad pracodawcą ciąży więc widmo kary, może on przypomnieć nam, że powinniśmy wykorzystać zaległy urlop. Jeśli nie przyniesie to żadnego rezultatu, pracodawca ma prawo sam wyznaczyć nam czas, w którym nie będziemy pracować.

Ważną informacją jest to, że pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop wyłącznie jeśli przypominał nam wcześniej, że mamy zaległe dni wolne. W przeciwnym wypadku pracodawca, wysyłając nas na przymusowy urlop łamie prawo.

Niestety, kwestia ta nie została do końca rozstrzygnięta. Wiele zależy od tego, w jaki sposób zinterpretujemy przepisy. Portal TVN24 Biznes poprosił Główny Inspektorat Pracy o interpretację zapisów kodeksu:

Przepis art. 168 Kodeksu pracy stanowi, że urlopu zaległego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. W takim przypadku (zaległego urlopu - red.) pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu wykorzystania urlopu, lecz musi udzielić mu urlopu w terminie określonym w przywołanym wyżej przepisie. W wyroku z dnia 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I PK 124/05, Sąd Najwyższy stwierdził jednoznacznie, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop zaległy nawet bez jego zgody - odpowiedziała rzecznik Głównego Inspektoratu Pracy - Danuta Rutkowska.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza jest jednak innego zdania. Organizacja twierdzi, że powoływanie się GIP na wyrok Sądu Najwyższego jest błędne, ponieważ dotyczył on udzielania zaległego urlopu w czasie wypowiedzenia z pracy, podała gazeta.pl.

Zdaniem niektórych prawników pracodawca w żadnym przypadku nie może wysłać pracownika na zaległy urlop i jedyne, co może zrobić to przypomnieć pracownikowi o zaległych dniach wolnych. Pracownik, który nie wypełni prośby pracodawcy, może zostać ukarany karą porządkową lub nagany. Następnie pracodawca może raz jeszcze poprosić pracownika o wykorzystanie urlopu. Jeśli ten nie dostosuje się do polecenia, pracodawca może wyciągnąć z tego tytułu poważne konsekwencje, np. rozwiązać umowę o pracę.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News