emilewicz
flickr/Adam Guz / KPRM - Kancelaria Premiera from Poland
Autor Redakcja BiznesInfo - 8 Czerwca 2020

Emilewicz o tym kiedy otwarcie granic Polski: Dobre wiadomości jeszcze w czerwcu

Niestety przez rozwój pandemii koronawirusa Polska była zmuszona do zamknięcia swoich granic. W ostatnich dniach coraz głośniej mówi się o ich otwarciu. Jednak kiedy rzeczywiście nastąpi ich otwarcie?

Polska w okresie pandemii: kiedy otwarcie granic?

Zmiany przy przekraczaniu granicy zostały wprowadzane, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Tymczasowa kontrola graniczna miała być początkowo prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od 15 marca 2020 r. do 24 marca 2020 r. Szef MSWiA zdecydował jednak o wydłużeniu tego terminu najpierw do 13 kwietnia, następnie do 3 maja, ponownie o kolejnych 10 dni - do 13 maja, a następnie o kolejny miesiąc - do 12 czerwca 2020 r. Kiedy jednak zostaną one ponownie otwarte?

Pewne kroki w sprawie otwarcia granic zostały już podjęte. Pracownicy sezonowi, pracujący za granicą nie podlegają kwarantannie, co już jest pewnym zdjęciem obostrzeń, jak zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Wcześniejsze doniesienia zakładały szybsze rozwiązanie sprawy. W sobotę 6 czerwca premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku dni otwarta zostanie granica z Litwą.

Skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektySkuteczne sposoby na obniżenie rachunków za telefon i internet. 5 sztuczka jest najprostsza, a przynosi największe efektyCzytaj dalej

- Z pozostałymi krajami UE dyskutujemy na Radzie Europejskiej i być może wprowadzimy taki protokół zielony i pomarańczowy - te kraje, które są uważane za najbardziej bezpieczne i takie, które jeszcze nie są - poinformował szef rządu w rozmowie z RMF FM.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w programie "Money, To się liczy", w poniedziałek 8 czerwca oznajmiła, że jest zwolennikiem tego, że jeśli w państwach ościennych mamy sytuację epidemiczną opanowaną na podobnym poziomie jak w Polsce, a nawet lepszym, mamy standardy sanitarne podobnie wysokie jak w Polsce, to nie widzi powodu, żeby granice na zasadzie wzajemności nie były otwierane.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Skandaliczne nagranie z Biedronki wyciekło. Bijatyka klientki z obsługą wstrząsnęła opinią publiczną

Kiedy granice Unii Europejskiej zostaną otwarte?

Granicę wewnętrzną Unii Europejskiej, jak dotąd przekraczać można tylko w wyznaczonych miejscach. MSWiA informowało o 37 takich punktachna lądzie, ale część z nich dotyczy wyłącznie kolejowego ruchu towarowego, a niektóre przejścia graniczne dostępne są tylko dla pieszych. Kiedy to 17 marca szef MSWiA zdecydował o otwarciu kolejnych przejść granicznych. W nowelizacji rozporządzenia znalazła się także informacja, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach Komendant Główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach". Czy granice państw europejskich otworzą się na powrót?

PKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonuPKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonuCzytaj dalej

Emilewicz stwierdziła, że w rządzie prowadzone są rozmowy, a "dobre informacje będziemy mieć jeszcze w czerwcu". Decyzje w sprawie granic będzie ogłaszał premier Morawiecki po konsultacji z ministrem zdrowia i GIS. Przypomniała też, że decyzja o otwarciu granic UE nie została jeszcze podjęta. "Roztropność i rozwaga są tu najlepszymi doradcami", dodała.

Jednak wicepremier wspomniała, że domniemane otwarcie granic Unii Europejskiej miałoby nastąpić w okolicach 14-15 czerwca, nie jest to jednak informacja potwierdzona.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVN przywróci kultowy serial, który oglądały miliony. Emisja już niedługo, będzie hit
  2. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna dataBon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna dataCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News