BiznesINFO.pl
jak wyjść z uzależnienia

Canva

Każdy moment jest dobry, by rzucić palenie

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Barbara Daszuta

Udostępnij:

Gdy kolonizatorzy pod wodzą Kolumba przywieźli z Ameryki Środkowej tytoń i zwyczaj jego palenia, Hiszpanie patrzyli na nową używkę z wrogością, jako na pogański zwyczaj. Po upływie kilku wieków palenie znów jest niemodne, ale powody tej niechęci mają solidne podstawy oparte na wiedzy o zdrowiu, a nie lęku przed obcym.    

Jaka jest szansa, że palenie odejdzie do lamusa w najbliższym czasie? Prawdopodobnie szybciej niż sama nikotyna. W krajach poważnie dotkniętych nikotynizmem, jak Francja czy Wielka Brytania, zaleca się zastąpienie tradycyjnych papierosów nowoczesnymi alternatywami. Z opublikowanego niedawno, siódmego już raportu Public Health England na temat korzystania z e-papierosów wynika, że „zebrane dane świadczą, że e-papierosy były znacząco bardziej skuteczne w ułatwianiu rzucenia palenia, niż nikotynowa terapia zastępcza”. Badania dotyczyły między innymi produktów takich jak urządzenie glo Hyper i tytoń do żucia Epok. Warto jednak podkreślić, że e-papierosy są produktem również szkodliwym i tak jak nałogowym palaczom mogą pomóc wyjść z nałogu, tak osobom niepalącym mogą pomóc rozpocząć przygodę z nałogiem. Obecnie wiele badań koncentruje się  także na porównaniu szkodliwości tradycyjnego palenia z nową formą przyswajania tytoniu – za pośrednictwem aerozolu wydzielanego przy podgrzewaniu wkładów tytoniowych. 

Źrodło:

Evidence suggests vaping better than nicotine replacement therapy for stopping smoking in England (23 Feb 2021)

Vaping in England: an evidence update including vaping for smoking cessation, February 2021

Możliwości wyboru

Rynek wyrobów, które są zamiennikami dla klasycznych papierosów dynamicznie się rozwija i będzie się z pewnością ciągle zmieniał. Umożliwia to rozwój technologii, a także wciąż trwające prace badawcze. Dobrą wiadomością jest fakt, że nowa technologia, zamiast skupiać się na produktach rozrywkowych, które w końcowym efekcie zwiększałyby grupę osób uzależnionych, dąży do unowocześnienia produktów, których celem jest zmniejszenie szkodliwości stosowanych używek oraz zmniejszenie liczby osób uzależnionych. Wśród potencjalnie mniej szkodliwych dla zdrowia palaczy alternatyw, dla osób uprzedzonych do  e-papierosów, można wskazać również coraz bardziej popularne podgrzewacze tytoniu. Są to urządzenia, które oszczędzają płucom kontaktu ze szkodliwym dymem tytoniowym, ponieważ go nie generują. Podgrzewacz nie spala tytoniu, tylko – zgodnie z nazwą – podgrzewa go, wytwarzając aromatyczny aerozol. Dzięki temu konsument powinien odnosić wrażenie  porównywalne z tradycyjnym paleniem.

Według producenta, aerozol generowany przez podgrzewacz tytoniu zawiera do 95 proc. mniej szkodliwych substancji w porównaniu z dymem papierosowym. 

Alternatywy dla papierosów należy jednak dobierać za każdym razem indywidualnie i ostrożnie, a przy zamiarze porzucenia nałogu warto również skonsultować przejście na nową metodę z lekarzem.

Problemem w Polsce jest nadal mała wiedza na temat dostępnych możliwości i brak znajomości badań, które za nimi stoją. Dochodzi do mylnego określania wszystkich produktów „papierosami elektronicznymi”. Tymczasem na rynku istnieje kilka różnych kategorii: e-papierosy, wspomniane wcześniej podgrzewacze tytoniu, hybrydy, a także relatywnie nowy w Polsce tytoń do żucia w saszetkach. Doustne produkty nikotynowe są bardzo popularne w Skandynawii, którzy doceniają fakt, że można ich używać wszędzie, ponadto, występują w różnych wariantach stężenia nikotyny – to szczególnie istotne dla osób, które walczą z nałogiem. Warto wiedzieć, że w Norwegii odsetek osób używających tytoniu do żucia już dzisiaj jest wyższy, niż palących. Stosowanie tego rodzaju używek zastępczych, z których można korzystać nawet w pomieszczeniach może pomóc w zwalczeniu jednego z najgorszych nawyków palaczy, a mianowicie towarzyskiego wychodzenia na papierosa np. w miejscu pracy. 

Sprawdzajmy, pytajmy

Podgrzewacze tytoniu pojawiły się nieco później niż e-papierosy, ale są kategorią niezwykle dynamicznie się rozwijającą. Ważne, by sięgać po te gruntownie przebadane, na rynku są dostępne urządzenia, na których przeprowadzono jak dotąd 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu. Takie urządzenia mogą dawać możliwość regulowania intensywności odczuć  przy pomocy dwóch trybów  - standardowego lub intensywnego, co może być istotne z punktu widzenia zwalczania pewnych nawyków, czy też tzw. rytuałów. 

Wykazano, że gdy palacze wymienili tradycyjne papierosy na używanie podgrzewacza tytoniu w warunkach ambulatoryjnych, ich ekspozycja na toksyczne związki z dymu papierosowego została znacząco zmniejszona. Dla większości badanych biomarkerów ekspozycji, spadek ekspozycji  był taki sam jak w grupie kontrolnej, która zaprzestała palenia – podsumowują autorzy publikacji z marca 2021 „Changes in Biomarkers of Exposure on Switching From a Conventional Cigarette to the glo Tobacco Heating Product: A Randomized, Controlled Ambulatory Study”, analizującej działanie jednego z  podgrzewaczy. Na szczęście, z dużym prawdopodobieństwem  dni papierosa są już policzone, ale zanim zupełnie pozbędziemy się nałogu nikotynowego, zapewne czeka nas wspomagany nowymi technologiami etap przejściowy.

Materiał opracowany na podstawie źródeł Public Health England

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >