PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 24.09.2005 Czy w Kazachstanie bedzie kolorowa rewolucja N/Z:WNP - Kazachstan
https://eastnews.pl/TRICOLORS
Autor Kamila Jeziorska - 2 Sierpnia 2020

Chcą być Polakami, a jak nie to Niemcami. Dziwna sytuacja w Kazachstanie

Obywatele Kazachstanu pochodzenia polskiego coraz częściej rozważają możliwość repatriacji do Polski. Część z nich dopiero zaczynają szukać w sobie polskości, natomiast inni otwarcie przyznają, że interesują ich wyłącznie względy materialne.

Kazachowie chcą być Polakami

W Kazachstanie mieszka wielu obywateli polskiego pochodzenia, jednakże proces repatriacji wiąże się z poszukiwaniem własnej tożsamości, a w Polsce jej ucieleśnieniem jest język. Wielu mieszkańców Kazachstanu podających się za Polaków nie zna nawet naszego ojczystego języka. Co więcej, ludzie starający się o repatriację, wypełniając dokumenty, gubią się, czy są Polakami, Rosjanami czy może Ukraińcami albo Białorusinami. Oliwy do ognia w całej sytuacji dolewa fakt, że wśród Kazachów występuje duża ilość małżeństw mieszanych. Do tego należy doliczyć fakt, że ze względu na prześladowanie języka polskiego przez Rosjan w tamtym regionie, Kazachów mówiących po polsku można policzyć na palcach u ręki - wspomina swoją wyprawę do Kazachstanu Piotr Pogorzelski.

Obawy repatriantów z Kazachstanu przed mieszkaniem w Polsce wynikają z traktowania ich przez Polaków. "Dla mnie wszyscy jesteście Ukraińcami" - usłyszał jeden z repatriantów od kilku lat mieszkający na Śląsku. Jak przypomina Pogorzelski, nie jest to odosobniony przypadek, ponieważ od lat Kazachowie mieszkający w Polsce nazywani są "ruskimi". Dochodzą także słuchy o nakazywaniu Kazachom wracania tam, skąd przyszli.

Dzisiaj zrobisz zakupy, ale nie wszędzie. Niedziela handlowa jest wyjątkowo rzadkaDzisiaj zrobisz zakupy, ale nie wszędzie. Niedziela handlowa jest wyjątkowo rzadkaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje słynny dziennikarz
2. Niemcy popełniają jeden błąd przez co liczba infekcji rośnie. Niestety, to samo robią Polacy
3. Jacek Kurski ma powody do złości, Sekielski mocno o kulisach jego ślubu. "Ja mam żonę i nie zamierzam się rozwodzić"

W Kazachstanie chcą być Niemcem lub Polakiem

Jedna z działaczek organizacji polonijnych w Kazachstanie opowiada, że od czasu nowelizacji ustawy o repatriacji pojawiło się wiele osób przekonujących, że mają polskie korzenie. - Komu nie udało się zostać Niemcem, teraz jest Polakiem - powiedziała jedna z uczestniczek spotkania z fundacją. Dla "polaków" mieszkających w Kazachstanie repatriacja oznacza po prostu ucieczkę przed biedą.

Repatriacja to niewątpliwie dług, który Polska powinna spłacić tym, którzy przeciwko własnej woli mieszkają w Kazachstanie. "Odejście do całego procesu powinno być jednak o wiele bardziej racjonalne i wyważone. Zbyt dużo tu patriotycznego patosu, a zbyt mało racjonalnych rozwiązań, które pomogłyby zarówno repatriantom, którzy wybiorą przyjazd do Polski, jak i samym Polakom, którzy prędzej czy później zetkną się z przybyszami ze Wschodu" - podsumowuje w swoim artykule Piotr Pogorzelski.

McDonald's przestał się patyczkować. Grozi wzywaniem policji do klientówMcDonald's przestał się patyczkować. Grozi wzywaniem policji do klientówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejna tragedia, śmierć przyszła niespodziewanie. Nie żyje Hanna Kurowska
  2. Jest ważne oświadczenie rządu. Wkrótce mogą wrócić dwa obostrzenia, duża część Polaków będzie niezadowolona
  3. Zderzyły się samoloty, są ofiary, nie mieli szans. Tragiczna wiadomość ze świata z samego rana
  4. Szumowski już nie taki przekonany, co do wesel. Zakłada ograniczenia
  5. ZUS w końcu otwiera sanatoria, jednak nie dla wszystkich. Wiele osób będzie musiało zdobyć nowe skierowanie
  6. NBP potwierdziło informację, która zszokuje wielu Polaków. Będzie nowy pieniądz
  7. Rodzinny grill omal nie skończył się niewyobrażalną tragedią. Kobieta przestrzega innych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News