PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Praga Polnoc ulica Stalowa, hipermarket Kaufland N/Z Parking przed sklepem dla klientow
East News, Zofia i Marek Bazak
Autor Kamila Jeziorska - 7 Grudnia 2020

Kaufland podjął istotną decyzję. Jeden produkt na cenzurowanym

Kaufland finalnie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi w swoich sklepach. Ten niewielki krok dla człowieka oznacza wielki postęp w walce o prawa zwierząt, a zwłaszcza przetrzymywanych w nieludzkich warunkach w okresie przedświątecznym tradycyjnych karpi.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czemu Kaufland zrezygnował ze sprzedaży żywych karpi
 • Jakie jeszcze sieci sklepów odchodzą od tej tradycji
 • W których sklepach nadal możesz kupić żywego karpia

Kaufland zrezygnował z okrutnej sprzedaży żywych karpi

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że skala cierpienia zwierząt nie tylko na świecie, ale także na naszym rodzimym podwórku w Polsce jest ogromna. W okresie przedświątecznym oczy społeczeństwa zwracają się przetrzymywanym w niehumanitarnych warunkach żywym karpiom.

Dane statystyczne nie pozostawiają żadnych złudzeń - Polacy nie wyobrażają sobie świąt bez karpia na stole, a duża część z nich kupuje je żywe po to, aby następnie odebrać im życie. Kwestia tego, że silniejszy zjada słabszego to sprawa drugorzędna, bowiem na pierwszy front wyłaniają się warunki karpi w supermarketach. Niestety, ale ryby wrzucane są do małych akwariów setkami, a to powoduje, że nie mają miejsca na swobodne pływanie. Jednocześnie nie są dokarmiane i zaczynają skubać siebie nawzajem. Ich życie składa się z duszenia się, bólu i strachu. Warto zaznaczyć, że to mit, że ryby nie odczuwają bólu, najnowsze badania potwierdzają, że również one mogą cierpieć.

W związku z takimi sytuacjami do akcji zaczęły wkraczać nie tylko prozwierzęce organizacje, ale również społecznicy przywiązujący do tego ogromną uwagę. Działania przyniosły w większości pożądany efekt, bo żywego karpia nie kupimy m.in.: w Auchanie, Selgrosie, Lidlu i Biedronce. A gdzie w tym gronie jest Kaufland?

Kaufland przez bardzo długi okres nie chciał zrezygnować ze sprzedaży żywych karpi. Rok temu nie mogliśmy znaleźć ryb na hali sprzedażowej Kauflanda, jednakże napis "Żywe karpie" krzyczał do nas przed sklepem. Sieć sklepów wynajęła swoje parkingi dla hodowców karpi. Co więcej, Kaufland oferował wtedy nawet specjalne promocje na żywego karpia przy wydaniu określonej kwoty na pozostałe zakupy.

Dodatkowe nawet 1000 złotych. Sieci handlowe zaskakują na świętaDodatkowe nawet 1000 złotych. Sieci handlowe zaskakują na świętaCzytaj dalej

Kaulfand i inne sklepy przeciwko sprzedaży żywych karpi

Sytuacja zmieniła się w tym roku, a Kaufland definitywnie wycofał żywe karpie ze swojej świątecznej oferty. Teraz klienci będą mogli kupić świeżego, patroszonego i oczyszczonego karpia.

- Wsłuchując się w opinie naszych klientów, w tym roku dokonaliśmy zmian w ofercie produktów rybnych. Rozszerzyliśmy asortyment dostępny przy stoisku samoobsługowym m.in. o produkty marki Kaufland K-Stąd Takie Dobre! oraz wprowadziliśmy całkowicie nowy produkt – świeżego, patroszonego karpia. Mamy nadzieję, że szeroki wybór produktów pozwoli przygotować naszym klientom niezapomniane i smaczne święta - mówi Wirtualnym Mediom Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska.

Kaufland swoje karpie pozyskuje od producentów zrzeszonych w Organizacji "Polski Karp". Karpie przetransportowane do sklepów sieci Kaufland będą w specjalnych, styropianowych opakowaniach wypełnionych lodem.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Kaufland swoją decyzją bezpośrednio przyczynia się do polepszenia losów polskiego karpia i wprowadzania nowych nawyków wśród Polaków. Szkoda, że podobnym tropem nie chce iść sieć sklepów L'eclerc, która nawet nie komentuje sprzedaży żywych karpi.

Decyzję o wycofaniu żywych karpi z oferty zapowiada także Tesco i Carrefour. Z tym ostatnim podmiotem sytuacja jest również dość interesująca, bowiem wcześniej nie podejmował takiej decyzji tłumacząc ją potrzebami swoich klientów.

Masowe kontrole w całym kraju. Jeden typ działalności może stracić pieniądze od państwaMasowe kontrole w całym kraju. Jeden typ działalności może stracić pieniądze od państwaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
Niemcy mają olbrzymi problem w swoich zakładach. Jedna kompromitacja goni kolejnąNiemcy mają olbrzymi problem w swoich zakładach. Jedna kompromitacja goni kolejnąCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News