Kaucja za plastikowe butelki? To możliwe, jest już projekt
Pixabay
Autor Wiktoria Pękalak - 10 Grudnia 2020

Przyniesiesz plastikową butelkę, dostaniesz kasę. Czy nowy system kaucyjny sprawdzi się w naszym kraju?

Kaucja za zwrot butelek jest normą w Niemczech i w wielu innych europejskich państwach jest normą. Polska do tej pory pozostawała w tyle, jednak możliwe, że już niedługo to się zmieni. PZPTS przygotował już odpowiedni projekt.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie za butelki otrzymuje się kaucję,
  • Ile śmieci w Polsce poddaje się recyklingowi,
  • W jaki sposób miałyby działać automaty na butelki.

Kaucja za butelki

Kaucje za butelki są powszechne w wielu krajach europejskich, jednak w Polsce nie jest to wcale tak oczywiste, mimo że jesteśmy zobowiązani wobec Unii Europejskiej, by znacząco zwiększyć skalę recyklingu w kraju. Co prawda pojawiały się już pomysły dotyczące tego, jak zwiększyć efektywność gospodarowania odpadami, jednak jak do tej pory nic się nie zmieniło.

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych [PZPTS] przygotował projekt stworzenia zaawansowanego systemu kaucyjnego oraz systemu segregacji odpadów wykorzystując w tym celu maszyn revendingowych, informuje Puls Biznesu.

Działanie maszyn revendingowych jest podobne do automatów z napojami, z tą różnicą, że do urządzenia wkłada się butelkę i w zamian otrzymuje pieniądze. Według projektu w maszynie można by było wymieniać puszki, szklane i plastikowe butelki oraz termoformowane opakowania z tworzyw sztucznych, podaje PB.

W Polsce kaucja dotyczy tylko niektórych szklanych butelek, podczas gdy w Niemczech, czy Szwecji wymieniać można puszki, butelki plastikowe i szklane butelki jednorazowe. Portal podaje, że w 2018 r. w Niemczech recyklingowi poddano 67,3 proc. odpadów komunalnych, podczas gdy w Polsce ten odsetek był prawie dwa razy mniejszy.

- Nasz projekt znajduje się w bardzo wczesnej fazie i jest to autorska propozycja, która z czasem z pewnością będzie ewoluowała. Chcemy i będziemy korzystali z rozwiązań funkcjonujących w innych krajach. Zależy nam na wywołaniu dyskusji wśród wszystkich grup interesariuszy - producentów z branży oraz na pewno Ministerstwa Klimatu i Środowiska - powiedział cytowany przez Puls Biznesu Robert Szyman, dyrektor PZPTS.

Będzie kaucja? Na razie potrzebne są pieniądze na nowy system

Niestety, na przeszkodzie wprowadzenia maszyn wydających kaucję za zwrot butelek stoją pieniądze. W projekcie zaplanowano, że do tworzenia materiałów, z których wykonane będą opakowania, wykorzystywane zostaną tzw. markery molekularne, czyli związki, dzięki którym butelki w odpowiednich warunkach stają się fluorescencyjne, co umożliwi maszynom ich identyfikację. Dzięki temu maszyny będą mogły przyjmować różne opakowania, nawet te zdeformowane.

- Zawsze kluczowym zagadnieniem jest finansowanie projektu. Zakładamy, że dwa podstawowe strumienie gotówki, to jest nieodebrane kaucje i kwoty uzyskane ze sprzedaży odzyskanego surowca do jego ponownego przerobu, będą musiały być uzupełnione przez firmy - uczestników systemu kaucyjnego - tłumaczył cytowany przez PB Szyman.

- Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zarządzanie tym systemem przez organizację non-profit, utworzoną specjalnie w tym celu, którą założą i sfinansują właśnie wprowadzający do obrotu - dodaje.

Być może maszyny wydające kaucję za zużyte butelki przekonają tych, dla których szkodliwość tak ogromnego gromadzenia odpadów to za mało. Do ograniczenia korzystania z plastikowych opakowań może przyczynić się także nowy podatek, który już niedługo wszyscy będziemy musieli płacić.

Innowacyjne rozwiązanie w sklepach Biedronki. Podczas pandemii sprawdzi się doskonaleInnowacyjne rozwiązanie w sklepach Biedronki. Podczas pandemii sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Policja zatrzymuje protestujących. Dramatyczny zwrot podczas Strajku Klimatycznego
  2. Nie żyje król strzelców mistrzostw świata. Odeszła kolejna legenda
  3. Już za 2 dni hitowa akcja Kauflandu. Sieć przeżyje szturm

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News