fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.04.2019. n/z Butelka plastikowa i monety.
East News, Arkadiusz Ziolek
Autor Kamila Jeziorska - 4 Grudnia 2020

Oddasz plastikową butelkę, dostaniesz kasę. Czy nowy system kaucyjny sprawdzi się w Polsce?

Zwrot kaucji za każdą oddaną plastikową butelkę? To możliwe za sprawą szansy na wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego umożliwiającego oddawanie plastikowych butelek do specjalnych automatów. Mimo dalekosiężnych planów, efektów pracy byłego Ministerstwa Klimatu brak. Czy te jednak mogłyby być spektakularne? Czy taki system kaucyjny sprawdziłby się w Polsce?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki system kaucyjny obowiązuje w innych krajach UE
  • Która z sieciówek w Polsce wyposaża swoje sklepy w automaty do zbierania butelek
  • Jakie zmiany planowało Ministerstwo Klimatu

System kaucyjny w Polsce dobrym rozwiązaniem?

W kilku krajach Unii Europejskiej m.in.: w Szwecji, Niemczech i na Litwie wprowadzono system polegający na oddawaniu butelek zwrotnych i otrzymywaniu za to drobnych pieniędzy. Od jakiegoś czasu mówi się o podobnym rozwiązaniu na gruncie Polskim, ale sprawa poza rozmowy właściwie nie wychodzi.

Specjalna ulga podatkowa już działa. Odliczysz nawet 3250 zł, wystarczy zrobić tylko jedną rzeczSpecjalna ulga podatkowa już działa. Odliczysz nawet 3250 zł, wystarczy zrobić tylko jedną rzeczCzytaj dalej

Niestety, w Polsce nie ma żadnych regulacji dotyczących systemu kaucyjnego, a przysklepowe automaty to raczej pojedynczy widok. Warto zaznaczyć, że na takie rozwiązanie często decyduje się Kaufland, a automat możemy spotkać m.in.: w sklepie w Nowym Dworze Mazowieckim.

Według założeń projektu wprowadzającego system kaucyjny za zwrot szklanych, plastikowych i aluminiowych przewidziana byłaby zapłata od 50 gr do 1 zł za jedno opakowanie. Niestety, w tym także jest jeden szkopuł.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

Nowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyNowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyCzytaj dalej

Klienci nie otrzymywaliby gotówki za oddane butelki, a jedynie kupon z możliwością późniejszego wykorzystania w kasie sklepu. Dla wielu klientów może wydawać się to mało atrakcyjne, jednakże dziennie wykorzystujemy kilka butelek w różnych opakowaniach, a z tego może uzbierać się całkiem niezła kwota. Takie kupony można by potraktować niczym rabat czy rodzaj promocji.

Jak podaje portal noizz.pl, w krajach Europy Zachodniej w ten sposób odzyskuje się, aż 90 proc. opakowań. Co więcej, obywatele także bardzo chętnie wspierają tamtejsze systemy kaucyjne. Co o takim rozwiązaniu sądzą rządzący?

Ministerstwo Klimatu zapowiadało zmiany w tej sprawie, gdyż na takim rozwiązaniu zyskałoby nie tylko środowisko, ale także obywatele. Wszak pieniądze na drzewie nie rosną, oszczędzać w obecnych czasach jest ciężko, a butelki na trawnikach i ulicach leżą masowo.

Wystarczy donos o źle zaparkowanym aucie. W nagrodę prowizja od mandatu dla informatoraWystarczy donos o źle zaparkowanym aucie. W nagrodę prowizja od mandatu dla informatoraCzytaj dalej

Niestety, ale na ten moment nie ma żadnych efektów pracy resortu. Czy system kaucyjny rozwiązałby problem zaśmiecania środowiska? Czy sprawdziłby się w Polsce? Sprawa wciąż jest otwarta.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
  2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
  3. Bez zaświadczenia czeka surowa kara. Powołano system kontroli
  4. Sylwester 2020/21 bez pompy. Premier ujawnił obostrzenia
  5. Ile zarabia kasjer w Biedronce? Ujawniamy pensje w sieciówce
  6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
  7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News