katastrofa smoleńska, bitwa warszawska, Mariusz Błaszczak
Autor Kasper Starużyk - 15 Sierpnia 2019

Błaszczak zrównał ofiary Smoleńska z walczącymi w bitwie warszawskiej w 1920 r. "Wiążą się ich losy"

15 sierpnia przypada rocznica "Cudu nad Wisłą" bitwy stoczonej na wschodnich rubieżach Warszawy w 1920 r. z bolszewikami. Z tej okazji minister obrony narodowej, którym jest Mariusz Błaszczak postanowił nawiązać do katastrofy smoleńskiej i porównał jej ofiary do ofiar Bitwy Warszawskiej z 1920 r. Nie zabrakło także odwołań do oficerów rozstrzelanych w Katyniu.

Swoją przemowę szef Ministerstwa Obrony Narodowej wygłosił 14 sierpnia w Ossowie. Błaszczak mówił m.in. o tym, że w 1920 r. rozstrzygnęły się losy Polski i Europy. Minister mówił o wielkiej ofiarności Polaków, którzy walczyli za świeżo utworzony kraj i o sowieckiej zemście w 20 lat po tych wydarzeniach, czyli o zbrodni katyńskiej.

"Niezwykłe więzy" uczestników Bitwy Warszawskiej, Katynia i Smoleńska

Jakże niezwykle wiążą się losy obrońców Polski w 1920 roku, tych którzy zostali zamordowani w 1940 roku i tych, którzy oddali swe życie w tragedii smoleńskiej - brzmią słowa Błaszczaka cytowane przez portal gazeta.pl. Szef MON powiedział, że z okazji upamiętnienia "Cudu nad Wisłą" złożył także kwiaty ku upamiętnieniu członków lotu, który zakończył się katastrofą.

99 lat po Bitwie Warszawskiej

Bitwa Warszawska była niewątpliwie jedną z najważniejszych bitew świata, zdecydowanie wpływającą na dalsze Europy kontynentu, a prawdopodobnie i całego globu. Bolszewicy, którzy w 1917 r. postanowili obalić carat w Rosji, wkrótce po zakończonych zmaganiach wojennych we własnym kraju ruszyli na podbój Europy. Formująca się dopiero Polska była przez sowietów mocno bagatelizowana, liczyli bowiem na dotarcie co najmniej do wycieńczonych od 1918 r. wojenną porażką Niemiec. Sowieckie plany pokrzyżował jednak taktyczny manewr Józefa Piłsudskiego, który odciął czoło rosyjskiej armii od zaopatrzenia.

Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduNawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rząduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Peugeot 308 już za 538 pln miesięcznie. Zapisz się na jazdy już dziś
  2. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  3. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News