Kary za brak ubezpieczenia OC, ile wyniosą w 2021 roku?
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 26 Grudnia 2020

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od 1 stycznia kary dla kierowców pójdą ostro w górę

Kary za brak OC będą od 2021 roku jeszcze wyższe. Znamy już dokładne stawki, które będą obowiązywały już niedługo, bo po Nowym Roku. Dla niektórych kara wyniesie nawet 8,4 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od czego zależy kara za brak OC,
  • Ile zapłacimy za brak ważnego ubezpieczenia,
  • Co grozi nam, jeśli nie zapłacimy kary.

Rekordowo wysokie kary za brak OC od nowego roku

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o nowych stawkach kar za brak OC, które będą musieli ponieść właściciele samochodów za brak wykupionego ubezpieczenia. Niektórzy zapłacą nawet 5,6 tys. zł, choć to i tak nie jest najwyższa możliwa kara. Najwięksi pechowcy będą musieli zapłacić aż 8,4 tys. zł.

Stawki kar za brak OC są ściśle związane z kwotą minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które podwyższa dotychczasowe pensje minimalne, kary za brak OC także będą wyższe, ponieważ są one wyliczane na podstawie “najniższej krajowej”.

Wysokość kary zależy od kilku czynników

Podobnie jak miało to miejsce do tej pory, wysokość stawek będzie uzależniona także od rodzaju pojazdu, którego właściciel nie spełnił obowiązku i nie ubezpieczył go. Kolejnym punktem warunkującym wysokość kary jest czas, w którym samochód pozostał bez ważnej ochrony ubezpieczeniowej.

Jakie będą kary za brak OC?

Ponieważ tak jak zaznaczyliśmy na wstępie, wysokość kar ustalana jest na podstawie wyliczeń opierających się na najniższym krajowym wynagrodzeniu, po podniesieniu “najniższej krajowej” zwiększą się także poziomy kar, które będą musieli zapłacić posiadacze samochodów.

Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówJedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadówCzytaj dalej

Maksymalna kara dla posiadaczy samochodów osobowych wyniesie, tak jak miało to miejsce do tej pory, dwukrotność pensji minimalnej. Więcej zapłacą właściciele ciężarówek, którzy muszą się liczyć z karami sięgającymi aż trzykrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia.

Najmniej zapłacą właściciele motocykli i skuterów - ich kara nie przekroczy jednej trzeciej najniższej miesięcznej pensji.

Kara uzależniona od czasu

Kary będą najbardziej dotkliwe dla osób, które nie będą miały wykupionego ubezpieczenia OC przez czas dłuższy niż dwa tygodnie. Właściciele pojazdów zarejestrowanych w Polsce, które nie są ubezpieczone przez mniej niż trzy dni, muszą zapłacić mandat w wysokości 20 proc. maksymalnej kary.

Zapominalscy, których auto będzie pozostawione bez ubezpieczenia przez 4-14 dni zapłacą karę w wysokości 50 proc. najwyższej możliwej stawki.

Będą kontrole

Portal motofakty.pl przypomina jednak, że jeśli w wyniku kontroli drogowej lub kontroli UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych zostanie stwierdzony brak polisy OC, nie oznacza to jeszcze wszczęcia egzekucji. Fundusz zwraca się najpierw do właściciela o okazanie ważnej polisy OC.

Kierowcy będą proszeni o zapłacenie kary w dowolnym trybie. Jeśli kierowca nie odpowie na wezwania, fundusz przypomni mu o konieczności wyjaśnienia sprawy, jeśli jednak i to nie podziała, średnio po ok. trzech miesiącach zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, a sprawa zostanie przekazana do urzędu skarbowego.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Kwarantanna narodowa zacznie się już jutro. Znamy wszystkie jej obostrzenia
  2. Bardzo złe informacje dla widzów Polsatu. Kanały znikną z oferty wielkiego operatora
  3. Ceny u Rydzyka w sklepie porażają. 80 zł za przyprawę, 50 zł za mąkę, a dalej tylko gorzej
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News