Karp przed świętami przeżywa katusze
pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Ujawniamy dramat żywych karpii w markecie. Tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Karp to już tradycyjny gość polskich stołów podczas wigilii. Zanim jednak tam trafi, przeżywa niemałe cierpienie. W sklepach mało kto dba o warunki ryb. Rzucane jak przedmioty, stłoczone w brudnej, mętnej wodzie, cierpiące katusze - tak wygląda los karpi, wciąż obowiązkowego elementu każdego polskiego stołu wigilijnego. 

Karp wciąż popularny na polskich stołach

Karp na stole wigilijnym być musi - wydawałoby się, że pod tymi słowami podpisać by się mogła większość Polaków. Choć niewątpliwie trudno wyobrazić sobie kolacji wigilijnej bez karpia, nie znaczy to, że zwierzę ma przeżywać katusze zanim tam trafi. Coraz więcej sklepów i sieci handlowych wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi przed świętami Bożego Narodzenia. Według badania CBOS z marca 2018 roku, 86% Polek i Polaków popiera wprowadzenie zakazu transportu żywych ryb bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie.

Jednak mimo to niektóre sieci są głuche na apele konsumentów i organizacji prozwierzęcych. Jak informuje portal Wirtualna Polska, dyskont francuskiej sieci Carrefour w swoim komunikacie prasowym uzasadnia dramatyczne traktowanie ryb w taki sposób: "szanujemy przekonania oraz potrzeby tych konsumentów, którzy zgodnie z polską tradycją, przed Świętami Bożego Narodzenia, chcą kupić w naszych sklepach ryby prosto z wody".

Bardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćBardzo zła wiadomość dla użytkowników gazu LPG. Od 2020 r. może się kompletnie nie opłacaćCzytaj dalej

Znęcanie w imię tradycji

Tłumaczenia powołujące się na poszanowanie potrzeb konsumentów przywiązanych do polskiej tradycji wydają się niepoważne. Tradycja owszem, jest istotnym aspektem funkcjonowania społeczności, jednak nie usprawiedliwa torturowania zwierzat.

Jak wynika z informacji Wirtualnej Polski, w jednym z warszawskich sklepów Carrefour karpie były przetrzymywane w skandalicznych warunkach, bardzo dużo ryb pływało na boku, niektóre już na brzuchu. Ledwo łapały oddech, woda była brudna i wyraźnie słabo natleniona. Zwierzęta ewidentnie cierpiały, balansując na skraju śmierci. Anna Plaszczyk z Viva! Akcja Dla Zwierząt po zapoznaniu się z nagraniem dramatycznej sytuacji ryb, wskazała jak dużo nieprawidłowości miało w tym przypadku miejsce.

- Od razu widać, że woda jest brudna i słabo natleniona. Świadczy o tym bardzo duża piana na powierzchni. Powstaje ona ze śluzu i produktów przemiany materii, które produkują karpie w sytuacji stresowej. O słabo natlenionej wodzie mówi nam to, że ryby próbują oddychać na powierzchni, a nie w wodzie oraz że część karpi pływa bokiem na wodzie lub w ogóle brzuchem do góry. Dzieje się tak, kiedy ryba jest silnie niedotleniona. Można powiedzieć, że one już są półmartwe - mówi cytowana przez wspomniany portal Plaszczyk.

Urzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiUrzędnicy obejrzą Twoje drzwi, ściany i okna. Szykuje się zmiana przepisów, po której grożą spore wydatkiCzytaj dalej

Jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt? Reaguj

Jak wynika z art. 1 ustawy o ochronie zwierząt, "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". Oznacza to, że brak reakcji na zjawisko znęcania się nad zwięrzętami (w tym wypadku karpiami) jest działaniem niezgodnym z prawem. Co więc należy zrobić w celu zapobieżenia temu procederowi?

Fundacja Viva! radzi, by zacząć od wykonania nagrania, które będzie dowodem w sprawie. Następnie należy wezwać policję, powołując się właśnie na ustawę o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 pkt 18, traktujacy o kwestii zabijania zwierząt). cytowana przez Wirtualną Polskę Anna Plaszczyk zaznacza, że bardzo często policja odmawia przyjazdu, jednak nie można dać się zbyć, ponieważ sprawa znęcania się nad zwierzetami jest ścigana z urzędu. Warto również powiadomić inspekcje: weterynaryjną i sanitarną.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Szef kazał im przyjść w Sylwestra do pracy. Zgodzili się, ich plan jest niewiarygodny, wielu Polaków może im zazdrościć

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News