Karp na Wigilii
Wikipedia/Ananas96, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9407603
Autor Maria Glinka - 5 Grudnia 2020

Święta inne niż wszystkie. Ukochanego rarytasu w tradycyjny sposób nie kupisz

Karp przyrządzony na różne sposoby to symbol polskiej Wigilii. Choć Polacy w dalszym ciągu deklarują chęć zakupu karpi z okazji świąt to w tym roku mogą pojawić się trudności. Hipermarkety zrezygnowały bowiem ze sprzedaży żywych ryb.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Kiedy zrodziła się wigilijna tradycja karpia
 • Które hipermarkety zrezygnowały z sprzedaży żywych ryb
 • Jaki wpływ na hodowlaną sprzedaż karpi ma pandemia

Karp na Wigilii to wieloletnia tradycja

Karp od dawna gości na polskim stole wigilijnym. Początki tej tradycji sięgają okresu międzywojennego. Portal wielkahistoria.pl podaje, że w tamtym czasie karpie pojawiały się przede wszystkim na stołach inteligencji i robotników.

Gatunek ten zyskał na popularności dopiero po II wojnie światowej. Centralnie sterowana, komunistyczna gospodarka nie była w stanie zapewnić różnorodności na rynku, dlatego też trzeba było postawić na ryby łatwo dostępne. Tę koncepcję postanowił wykorzystać ówczesny minister przemysłu Hilary Minc, który reklamował ryby hasłem „Karp na każdym wigilijnym stole w Polsce”. W niektórych zakładach pracownicy dostawali karpie nawet jako premię. To właśnie wtedy zrodziła się tradycja przynoszenia żywej ryby do domu i pielęgnowania jej w wannie.

Kontrole ruszyły na dobre. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 złKontrole ruszyły na dobre. Zapukać mogą i do twoich drzwi, kara wynosi 681 złCzytaj dalej

Karp nadal pożądany. Tym razem może pojawić się poważny problem

Choć komunizm upadł to wigilijna tradycja z karpiem w roli głównej przetrwała. Interia podaje, że w najnowszym sondażu aż 87 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć przyrządzenia choć jednej rybnej potrawy z okazji tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Aż 62 proc. respondentów przyznało, że zamierza kupić świeżego karpia na Wigilię.

Jednak w tym roku mogą pojawić się problemy. Dlaczego? - W głównym kanale sprzedażowym, którym są hipermarkety, nie będzie możliwości zakupu żywych ryb - oznajmił Paweł Wielgosz, prezes zarządu Organizacji Producentów Polski Karp.

ING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńING wystosował pilny komunikat. Zdecydowano o wprowadzeniu ograniczeńCzytaj dalej

W ubiegłym roku karpie nie były dostępne w Auchan. Na podobną strategię zdecydowała się także sieć handlowa Tesco, Lidl, Dino, Piotr i Paweł oraz Selgros. W tym roku do Senatu trafiła nawet petycja, aby odgórnie zakazać sprzedaży żywych ryb.

Prezes Wielgosz przyznał, że gospodarstwa rybackie zrzeszone w organizacji odpowiadają za ok. 40 proc. wszystkich dostaw żywych karpi w Polsce. Przedstawiciel nie ukrywa, że z uwagi na pandemię krąg podmiotów zainteresowanych zakupem żywych ryb uległ zmniejszeniu. Nadzieją są klienci, którym nie uda się zakupić ryb w sklepach.

- W okresie przedświątecznym mocno liczymy na klienta tradycyjnego, gdyż we znaki dały się producentom okresy ograniczeń w funkcjonowaniu restauracji i hoteli. Ten kanał odbiorców jest dla hodowców ważny przez cały rok, a rybę doceniają smakosze - przyznał prezes.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Niesamowita historia unikatowego banknotu. Jest wart 200 razy więcej niż nominał
 2. Oszuści znaleźli bardzo sprytny sposób. Można stracić wszystko
 3. 1200 zł co miesiąc dla rodzica. Z nowego programu korzysta prawie 60 tys. osób
ZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaZUS wygadał się jak można zwiększyć swoją emeryturę. Rozwiązanie jest banalne, a mało kto z niego korzystaCzytaj dalej

Karp góruje nad innymi rybami również w tym toku

Z ogólnopolskiego badania konsumentów wynika, że najwięcej Polaków deklaruje chęć zakupu żywego karpia (wspomniane 62 proc.). Zdecydowanie mniej osób jest zainteresowanych śledziem (44 proc.) czy dorszem (27 proc.). Na dalszych pozycjach znalazły się: łosoś, mintaj, miruna i pstrąg (10-20 proc.).

Interia donosi, że Polska uchodzi za potentata w kontekście hodowli karpia na terenie Unii Europejskiej. Nasz kraj odpowiada za 30 proc. całej unijnej produkcji tych ryb w ramach Wspólnoty. Dane Europejskiego Obserwatorium Rynku w zakresie Rybołówstwa i Akwakultury (EUMOFA) wskazują, że rynek konsumpcyjny karpia w Polsce to ponad 21 tys. ton.

Na walory zdrowotne karpi zwraca uwagę prezes Organizacji Producentów Polski Karp. - Nieustannie promujemy walory zdrowotne karpia i jego ekologiczne metody produkcji. Niewiele osób wie, że zanim karp trafi na nasze stoły, żyje 3 lata - oznajmił.

Nadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaNadchodzi europejska emerytura. Polski system czeka rewolucjaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Kierowca zagapił się na autostradzie. VW Passat wbił się w TIR-a
 3. Biedronka definitywnie wycofuje jeden z głównych produktów
 4. Polskie emerytury z coraz większymi problemami. Jest czego się obawia
 5. Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg
 6. Niewiarygodne, ile zarabia Piotr Żyła, nie mieści się w głowie
 7. Powalający przepis Ani Lewandowskiej na placki ziemniaczane
Nie jest dobrze, popularne aplikacje kradły poufne dane. Sam mogłeś z nich korzystaćNie jest dobrze, popularne aplikacje kradły poufne dane. Sam mogłeś z nich korzystaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News