Kara śmierci zostanie zniesiona na Białorusi
Pixabay/Ichigo121212
Autor Wiktoria Pękalak - 9 Stycznia 2021

Białoruś ostatnim krajem w Europie, gdzie ją jeszcze wykonują. Na wiosnę reżim ma karę znieść

Kara śmierci wydaje się reliktem przeszłości, jednak Białoruś jako ostatni kraj w Europie wciąż ją stosuje. Na wiosnę ma się to jednak zmienić - białoruskie MSW zainicjowało prace nad nowelizacją Kodeksu Karnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy kara śmierci na Białorusi zostanie zniesiona
  • Gdzie jeszcze przeprowadza się egzekucji
  • Kiedy zniesiono karę śmierci w Polsce

Koniec z karą śmierci na Białorusi

Kara śmierci na Białorusi ma być zamieniona na dożywotnie pozbawienie wolności, przekazał portal belsat.eu. Ponadto jeden dzień w areszcie śledczym ma być liczony jak dwa dni w kolonii karnej, a dzieci przed 16. rokiem życia nie będą już karane za handel narkotykami. Inicjatorem zmian są struktury siłowe. Proponowane poprawki mają zostać wprowadzone już wiosną.

Portal przypomina, że Białoruś to ostatni kraj w Europie i poradzieckiej Wspólnocie Niepodległych Państw, gdzie jeszcze dokonuje się kary śmierci. Kara nie dotyczy jedynie kobiet oraz mężczyzn powyżej 65. i poniżej 18. roku życia.

Egzekucji dokonuje się przez rozstrzelanie, a ciało grzebane jest w anonimowym grobie. Rodzina skazanego nie otrzymuje informacji o tym, gdzie znajduje się grób. Obrońcy praw człowieka szacują, że od powstania niezależnej Białorusi dokonano ok. 400 egzekucji.

Temat zniesienia kary śmierci na Białorusi bardzo często wracał w dyskusji publicznej. Niejednokrotnie apelowały o to Unia Europejska, Rada Europy, OBWE i międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka.

Dwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięDwaj policjanci zwolnieni ze służby. Z radiowozu zrobili sypialnięCzytaj dalej

Kary śmierci na świecie

Według danych Amnesty International w 2019 roku przeprowadzono na świecie 657 egzekucji w 20 krajach. To najmniejsza liczba straceń, jaką odnotowało stowarzyszenie od dekady. Najwięcej egzekucji przeprowadzono w Chinach, które nadal przodują w przeprowadzonej liczbie straceń, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Egipcie.

Trudno powiedzieć, czy przytaczane liczby odpowiadają realnemu stanowi rzeczy, ponieważ prawdziwa liczba egzekucji przeprowadzonych w Chinach pozostaje państwowym sekretem.

W Polsce po raz ostatni egzekucji dokonano w 1988 r., a całkowity zakaz przeprowadzania kary śmierci za wszystkie przestępstwa zniesiono w 1997 r.

Stosowanymi do tej pory metodami egzekucji są: podanie śmiertelnego zastrzyku (Stany Zjednoczone, Chiny, Wietnam), krzesło elektryczne (USA) i powieszenie (Egipt, Irak, Iran, Japonia, Sudan Południowy, Pakistan, Bangladesz, Singapur).

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News