Kara i odszkodowanie z tytułu nowych przepisów antysmogowych
PAWEL JASKOLKA/REPORTER
Autor Maria Glinka - 1 Października 2020

Zabronią ci skosić swój własny trawnik, zrobić grilla, a nawet rozpalić kominek. Możesz jednak walczyć o odszkodowanie

Kara za zanieczyszczanie powietrza w dni smogowe już niedługo dotknie mieszkańców Mazowsza. Co z osobami, które zakupiły kosiarkę czy przenośnego grilla jeszcze przed uchwaleniem nowego Programu Ochrony Powietrza? Głos w sprawie ich odszkodowania zabrał prawnik.

Kara, która ma skłonić do dbania o środowisko

Kara czeka na każdego mieszkańca Mazowsza, który nie przestrzega zasad wprowadzonych w tzw. "dni smogowe", kiedy jakość powietrza jest najgorsza. W te dni nowy mazowiecki Program Ochrony Powietrza zakazuje palić w kominkach, grillować, używać pił spalinowych czy kosić trawników. Każdy, kto złamie te regulacje musi liczyć się z karą między 500 zł a 5 tys. zł.

Autorzy programu przewidują jednak dwa wyjątki od tej reguły. Portal money.pl podaje, że zasady nie dotyczą tych lokali, w których kominek stanowi jedyne źródło ciepła albo gdy alternatywne metody uległy awarii (np. brak prądu). Kara pieniężna to nie jedyny dotkliwy skutek nowych regulacji - za utrudnianie przeprowadzenia kontroli w sprawie łamania przepisów antysmogowych grozi nawet kara aresztu.

Grzejniki wciąż zimne? Czekając na sezon grzewczy można się nie doczekaćGrzejniki wciąż zimne? Czekając na sezon grzewczy można się nie doczekaćCzytaj dalej

Klienci i producenci - ofiary nowych przepisów i kar

Na wątpliwą zasadność przepisów wskazywał mec. Marcin Kozłowski, prawnik w kancelarii Chałas i Wspólnicy, w rozmowie z Wirtualną Polską. - Używanie sprzętu ogrodniczego w okresach wzmożonej emisji do powietrza zanieczyszczeń (jesień, zima) jest w sposób naturalny ograniczone, co dodatkowo skutkuje zmniejszeniem i tak ledwo co dostrzegalnego wpływu. Wprowadzenie ograniczenia w ich używaniu uzasadnione ochroną powietrza jest zatem dość zastanawiające. Inną kwestią jest powodowany przez nie hałas, który podobnie jak zanieczyszczenia jest szkodliwy dla zdrowia - podkreślił ekspert.

Zdaniem prawnika nowe przepisy i kary uderzą nie tylko w mieszkańców, ale i w producentów kosiarek czy sprzętów do grillowania. Wirtualna Polska wskazuje, że mazowieckie regulacje mogą zmienić nawyki zakupowe obywateli i odbić się na sprzedaży. Część osób może wymienić sprzęt na elektryczny bądź ręczny, wobec czego producenci będą zmuszeni do ograniczenia dotychczasowej produkcji lub przeniesienia biznesu za granicę.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osób
2. Prezes NFZ ogłosił zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych. Zaczynają obowiązywać już dziś
3. Nikt się nie wywinie. Będziesz musiał zapłacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najgorszy podatek

Najpierw kara, a potem odszkodowanie?

Mimo kontrowersji uchwała antysmogowa została przyjęta, a wraz z nią wprowadzono nowe kary. Czy osoba, która zakupiła lub sprzedawała zakazany w dniach smogowych sprzęt, może liczyć na jakąkolwiek finansową rekompensatę? W ocenie mecenasa można otrzymać odszkodowanie, ale droga po pieniądze jest długa i problematyczna.

- Aby sprawa trafiła do sądu cywilnego zainteresowany po pierwsze musimy wyraźnie zdefiniować, co jest jego szkodą. W przypadku producentów sprzętu może być to spadek sprzedaży. Gorzej jest w przypadku indywidualnych posiadaczy, ci np. powinni wskazać, że w związku z brakiem możliwości korzystania ze sprzętu spalinowego musieli skorzystać np. z sprzętu elektrycznego i go wynająć, w takiej sytuacji szkodą może być koszt jego wynajęcia - tłumaczył Kozłowski.

Zainwestują nawet 75 tys. złotych w banknot... 0 euro. Odważny krok, która ponoć ma się zwrócićZainwestują nawet 75 tys. złotych w banknot... 0 euro. Odważny krok, która ponoć ma się zwrócićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Protest w samym centrum Warszawy. Chcą zablokować wystąpienie Andrzeja Dudy
  2. Kamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępnia
  3. 294 tys. Polaków boleśnie ją odczuje, możesz także i ty. Akcyza z drastyczną podwyżką
  4. Dowód osobisty z ogromną zmianą, prawo już gotowe. Wiemy, kiedy wejdzie w życie
  5. Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?
  6. Wideo. Potworne zderzenie dwóch TIR-ów na krajówce
Niezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęNiezbędne artykuły dla dzieci kupisz za bezcen, mamy będą zachwycone. Lidl ścina ceny o połowę, nawet 19 groszy za sztukęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News