kara za zanieczyszczenie powietrza
Wikipedia/Jacek Halicki
Autor Paulina Musianek - 29 Października 2019

Innowacyjny sposób na sprawdzenie, kto czym pali w piecu. Posypią się kary, nawet 500 zł

Kara za zanieczyszczanie powietrza może sięgnąć nawet 500 złotych. Łatwiej teraz będzie znaleźć tych, którzy palą nieodpowiednimi materiałami w piecu. Kupiony w ramach budżetu obywatelskiego dron będzie sprawdzać skład dymu z kominów

Kara za zanieczyszczanie powietrza

Kara za zanieczyszczanie powietrza grozi przede wszystkim tym, którzy palą w piecu nieodpowiednimi materiałami takimi jak śmieci. Takie działanie głównie łączy się z emisją często trujących pyłów i gazów, które są wdychane przez ludzi i zwierzęta, a także dodatkowo osiadają na pobliskich roślinach i glebie, przez co wracają do nas m.in. w warzywach spożywanych z własnego, przydomowego ogródka.

To właśnie stosowanie nieekologicznych materiałów w piecach w gospodarstwach domowych jest jedną z głównych przyczyn powstawania smogu. Palenie drewnem, niskiej jakości węglem czy nawet śmieciami powoli nas zabija. Przez zanieczyszczenia powietrza każdego roku umiera 50 tysięcy Polaków.

Poznański dron wykryje czym palisz w piecu

Aby zmniejszyć powstawanie smogu i zwiększyć poziom kontroli domowych pieców władze Poznania postanowiły zaopatrzyć się w… drona, który latając nad domami będzie sprawdzał skład dymu z kominów. Dron wyposażony jest w specjalny czujnik, dzięki któremu wykrywa związki chemiczne mogące wskazywać na spalanie odpadów, np. chlorowodór, formaldehyd, lotne związki organiczne czy pyły zawieszone.

– Czujnik podpięty w dronie pozwala wykryć w spalinach nie tylko stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu, ale także podaje informacje o tym czy spalane są substancje legalne czy też nie np. butelki plastikowe, materiały PCV czy drewno niespełniające wymogów uchwały antysmogowej. Do lepszej kontroli wysyłany będzie też drugi, mniejszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Dwie maszyny dadzą też dodatkowy podgląd operatorowi drona – mówił portalowi Głos Wielkopolski Błażej Kalicki, kierownik oddziału LTA Design z Gliwic.

Jeśli urządzenie wykryje zakazane związki, mieszkańcy domu mogą spodziewać się kontroli straży miejskiej, której zadaniem będzie upewnienie się, czy domownicy palą w piecu odpowiednimi materiałami.

Kara za zanieczyszczanie powietrza może sięgnąć 500 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. „Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News