kara
wikimedia/Rakoon
Autor Wiktoria Pękalak - 29 Czerwca 2020

Jeśli się nie zarejestrujesz, czeka cię kara 1,5 tys. zł. Nowe przepisy wchodzą w życie wkrótce

Z początkiem lipca wejdą w życie nowe przepisy dotyczące opłat za przejazdy autostradami i przejazdy ciężarówek. Dla osób, które nie dostosują się do nowego systemu są przewidziane kary.

Kara za brak rejestracji w systemie

Lipiec to czas wielu zmian w zakresie ruchu drogowego. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych już niedługo mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące poboru opłat za przejazdy drogami krajowymi i autostradami. "Od 1 lipca 2020 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego (GITD) pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4" - głosi informacja na stronie gov.pl. Nowy system będzie miał wiele zalet, ale trzeba o nim pamiętać - inaczej kierowcy mogą narazić na karę.

Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówZakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówCzytaj dalej

Dotychczasowy system poboru opłat ma zostać wygaszony z początkiem lipca 2021 roku, zastąpi go nowy, działający na zasadach geolokalizacji, który według strony polskiego rządu ma być "wygodny dla kierowców oraz przewoźników i nie będzie generował po ich stronie niepotrzebnych obowiązków i kosztów". Kierowcy muszą jednak uważać - za brak rejestracji może im grozić wysoka kara.

Kara może wynieść nawet 1,5 tys. zł

Aby uniknąć kary, po 1 lipca 2021 roku przewoźnicy będą musieli wyposażyć się w narzędzie GPS z transmisją danych lub po prostu smartfon z bezpłatną aplikacją mobilną, która ma być dostępna za pośrednictwem Krajowej Administracji Skarbowej. Aplikacją na bieżąco będzie monitorowała trasę pojazdu, za jej pośrednictwem będziemy mogli także uiścić opłatę za przejazd.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Nie żyje rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. Nagłe, bardzo przykre informacje

Biedronka uruchamia specjalne pojazdy. Biedronkobusy same zawiozą cię na zakupyBiedronka uruchamia specjalne pojazdy. Biedronkobusy same zawiozą cię na zakupyCzytaj dalej

Osoby, które nie zastosują się do nowych przepisów lub podadzą informacje niezgodne ze stanem faktycznym muszą liczyć się z karami pieniężnymi w wysokości od 500 do 1500 złotych.

„Głównym celem zmiany jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Nowe przepisy umożliwiają płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Wdrożony zostanie nowy system, oparty na geolokalizacji, którą już wykorzystujemy w monitorowaniu SENT. Ułatwi to pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację” - tłumaczy szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, Magdalena Rzeczkowska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lady Gaga ze wzruszeniem opowiedziała o swojej chorobie. Jej problemy wstrząsnęły milionami fanów z całego świata
  2. Nietrzeźwa matka zasnęła, ojciec poszedł do baru. 3,5 letnia dziewczynka została bez opieki
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rok500 plus. Ogromna zmiana w sprawie wniosku, chodzi o 2021 rokCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News