Spacery po lesie podczas odstrzału dzików mogą być karane
fot. Flickr.com/visitlakeland/
Autor Komunikaty prasowe - 29 Stycznia 2020

Za spacer po lesie możesz zostać ukarany karą pozbawienia wolności. Specustawa podpisana przez prezydenta

Kary za utrudnienia w prowadzeniu polowań na dziki z ASF przewidziane w ustawie to grzywna, a nawet pozbawienie wolności — informuje portal money.pl. Ustawa o zwalczeniu ASF została już podpisana przez prezydenta i już niedługo umożliwi odstrzał dzików w dzień, a także w nocy. 

Kara za utrudnianie polowań dla spacerowiczów

Profilaktyczny odstrzał będzie możliwy w pobliżu miejsc zabudowanych. Aby nie wywoływać zbytniego hałasu odstrzałem, myśliwi będą mogli używać tłumików do broni. "Używanie tłumików huku spowoduje, że odstrzał sanitarny dzików prowadzony w porze nocnej, na terenach zurbanizowanych, stanie się mniej uciążliwy dla mieszkańców" - napisano w uzasadnieniu specustawy.

Ustawa umożliwia nakładanie kary na osoby spacerujące po lesie w trakcie polowania, które nie będą chciały opuścić terenu, na którym trwa odstrzał dzików. Wcześniej wielokrotnie myśliwi musieli zaprzestawać polowania ze względów bezpieczeństwa, gdy w pobliżu znajdowali się ludzie. Teraz na mocy przepisu brzmiącego: „ Kto: celowo utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie polowania podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku” mogą oni skłonić spacerowiczów do oddalenia się.

Natomiast właściciele lasów czy pól będą zobowiązani też do wpuszczenia na prywatny teren, aby umożliwić odstrzał zwierzyny.

Szykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejSzykują się duże zmiany dla pracowników 50 plus. Dłuższy urlop to nie jedyny przywilejCzytaj dalej

Do odstrzałów dzików może zostać użyte wojsko

"Jeżeli w sytuacji kryzysowej użycie innych sił i środków jest niemożliwe lub może okazać się niewystarczające minister obrony narodowej, na wniosek wojewody, może przekazać do jego dyspozycji doraźne zgrupowanie zadaniowe sformowane z żołnierzy, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, celem użycia ich do odstrzału" – napisali autorzy nowych regulacji.

Regulacja ta przewiduje także uprawnienie doraźnych zgrupowań funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej lub Państwowej Straży Pożarnej ze stosownymi pozwoleniami do udziału w odstrzale sanitarnym.

"Ustawa przewiduje także nowy tryb powoływania i odwoływania Łowczego Krajowego oraz łowczego okręgowego. Łowczego Krajowego powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw środowiska, łowczego okręgowego Łowczy Krajowy, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Łowczy Krajowy powoływany jest przez ministra właściwego do spraw środowiska spośród trzech kandydatów przedstawionych przez Naczelną Radę Łowiecką i odwoływany po zasięgnięciu opinii NRŁ. Kompetencję do powoływania i odwoływania łowczego okręgowego ma Zarząd Krajowy Polskiego Związku Łowieckiego" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Najbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiNajbogatszy człowiek PRL, o którym już niewielu pamięta. Dorobił się, gdy płaciliśmy kartkamiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Anny Jantar nie zapomina o mamie. Obecny rok będzie dla niej szczególnie bolesny
  2. Z ostatniej chwili: już jutro do Polski dotrą primery koronawirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Będzie naprawdę niebezpiecznie. Pilny alarm dla prawie całej Polski
Uzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumUzdrowiska od dawna wybierane przez Polaków. Idealne miejsca na pobyt w sanatoriumCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News