Kara za przelew? To niestety możliwe
pxfuel
Autor Radosław Święcki - 27 Marca 2020

Zrobisz przelew i możesz dostać karę. Na tych, którzy nie stosują się do przepisów czekają groźne konsekwencje

Kara za przelew? Przypominamy, że od 1 stycznia br. przedsiębiorcy, którzy dokonają wpłaty powyżej 15 tys. zł na rachunek kontrahenta spoza Białej listy podatników VAT musza liczyć się z sankcjami ze strony urzędu skarbowego. Proponowana przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa wprowadza w tym zakresie niewielkie udogodnienia.

Kara za przelew

Kara grozi przedsiębiorcom, którzy dokonają przelewu należności za towar lub usługę na konto kontrahenta, który nie jest uwzględnipony na Białej Liście.

Przypomnijmy, że Biała lista podatników VAT działa od 1 września 2019 r. Prowadzona jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jest to wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Umożliwia m.in.: sprawdzenie, czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, a także potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić kontrahentowi.

Polscy lekarze dostali zakaz mówienia o wirusie. Zabraniają im rozmów z mediami, porażające doniesieniaPolscy lekarze dostali zakaz mówienia o wirusie. Zabraniają im rozmów z mediami, porażające doniesieniaCzytaj dalej

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2020 r. przepisami, przedsiębiorcy, którzy dokonają na konto kontrahenta spoza Białej listy wpłaty powyżej 15 tys. zł muszą liczyć się z sankcjami, takimi jak m.in. brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie, czy ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

W celu uniknięcia konsekwencji finansowych i podatkowych, przedsiębiorca przy każdej wpłacie musi sprawdzać, czy rachunek konkretnej firmy (wystawcy faktury) znajduje się na Białej liście. Jeśli jednak wpłacił pieniądze na rachunek, którego nie ma w wykazie, dotychczas musiał najpóźniej w ciągu trzech dni, poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Sondaż, jakiego jeszcze nie było. Wiemy, co stanie się, jeśli wybory nie zostaną przełożone

Rząd wydłuża termin

Proponowana przez rząd w związku z koronawirusem specustawa, zwana tarczą antykryzysową (prace nad nią rozpocznie w piątek Sejm) wprowadza jednak zmiany w zakresie przedstawionych powyżej terminów. Termin zgłoszenia płatności na rachunek spoza Białej listy został wydłużony z trzech do czternastu dni.

Resort finansów zapowiedział złagodzenie również innych przepisów związanych z Białą listą. Wśród nich m.in. możliwość zgłoszenia niewłaściwej płatności w urzędzie skarbowym nabywcy.

Kraj wprowadził zakaz sprzedaży napojów wyskokowych przez epidemię. Przyczyniły się do tego trzy powodyKraj wprowadził zakaz sprzedaży napojów wyskokowych przez epidemię. Przyczyniły się do tego trzy powodyCzytaj dalej

„Rzeczpospolita” przypomina, że Biała lista jest aktualizowana w każdy dzień roboczy, a system sam pobiera dane z państwowych rejestrów. - Warto się jednak upewnić, czy własny rachunek firmowy znajduje się w rejestrze i czy informacje zawarte w nim są poprawne, aby płatności na pewno spływały. W razie znalezienia błędów, trzeba wystąpić do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o ich usunięcie – pisze dziennik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny wypadek na Mazowszu. Dwaj kierowcy zakleszczeni, jeden nie żyje
  2. Nie żyje niemowlę zarażone koronawirusem. Okazuje się, że patogen może być groźny również dla najmłodszych
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nagranie nieba nad Europą sprzed roku i teraz jest niesamowite. Gigantyczna różnica
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News