Małżeństwo ma zapłacić karę za niedopatrzenie firmy i sądu.
Biznes Info
Autor Wiktoria Pękalak - 24 Grudnia 2020

Wezwanie do zapłaty z błędami wysłano na zły adres, kara 9 tys. zł została. Ale to nie koniec kuriozalnej sprawy

Nikt cię nie poinformuje, a będziesz musiał zapłacić wysoką karę z odsetkami - tak właśnie działają sądy w Polsce. Komornik zajął konto małżeństwu, które nie miało pojęcia, że wisi nad nimi nakaz zapłaty. Orzeczenie dostarczono pod adres, pod którym rodzina nigdy nie mieszkała.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego małżeństwo musi wypłacić wysoką karę,
  • Co o sprawie myśli Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro,
  • Jak zakończyła się historia małżeństwa.

Kara w postaci odsetek za rażące niedopatrzenie funduszu inwestycyjnego

Przed zadłużeniem i ewentualnymi odsetkami nikt nie ucieknie, jednak co w przypadku, w którym dłużnicy nie zostaną poinformowani o toczącym się przeciwko nim postępowaniu? Taką historię opisała właśnie “Rzeczpospolita”.

Fundusz inwestycyjny, który przejął wierzytelność małżeństwa od banku, w którym para zaciągnęła kredyt odnawialny, pozwał małżonków o spłatę należności w wysokości 7519 złotych.

Mimo że pozew dotyczył dwóch osób, Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie uwzględnił powództwo w całości tylko wobec jednej z nich, nie rozstrzygając żądania dotyczącego drugiego małżonka.

Zgodnie z orzeczeniem sądu, pozwana powinna w terminie dwóch tygodni zapłacić powodowi zaległy dług, a także karę w postaci odsetek oraz zwrócić koszty procesu - 1517 zł. W orzeczeniu poinformowano także, że kobieta mogła wnieść w tym samym terminie sprzeciw, jednak tego nie mogła wiedzieć, ponieważ o postępowaniu dowiedziała się, kiedy komornik zajął jej konto.

Policja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąPolicja gotowa do wigilijnych kontroli. Funkcjonariusze wpadną z wizytąCzytaj dalej

Z relacji “Rzeczpospolitej” wynika, że nakaz został wysłany na adres, pod którym małżeństwo nigdy nie mieszkało. Ponadto przesyłka zawierała błędne dane osobowe - inne niż te, które widnieją na umowie, a także na akcie stanu cywilnego.

Po dwóch tygodniach, na wniosek pełnomocnika funduszu, sprawą zajął się referendarz sądowy. Nadał klauzulę wykonalności nakazowi zapłaty i dopiero wówczas małżeństwo dowiedziało się o postępowaniu i wniosło do sądu sprzeciw, który został od razu odrzucony, ponieważ wniesiono go po terminie.

Sprawą zajął się Prokurator Generalny

Sprawą zainteresował się w końcu Prokurator Generalny, który wniósł skargę nadzwyczajną. Zbigniew Ziobro zarzucił naruszenie zasad, wolności i praw człowieka, a także rażące naruszenie prawa procesowego.

- Sąd nie zweryfikował prawidłowych danych adresowych pozwanej i dopuścił się rażącego naruszenia dyspozycji przepisu art. 139 § 1 kodeksu postępowania cywilnego. W efekcie doszło do uznania za skuteczne doręczenia zastępczego choć przesyłka sądowa zawierająca nakaz zapłaty wysłana została na błędny adres oraz dane osobowe pozwanej. Tym samym kobieta nie miała możliwości skorzystania ze środków zaskarżenia wydanego nakazu zapłaty. - tłumaczył Zbigniew Ziobro cytowany przez Rzeczpospolitą. - Zgodnie z jego treścią naliczono jej odsetki ustawowe od dnia 15 listopada 2007 roku, od kwoty głównej. Następnie nadano klauzulę wykonalności wydanemu nakazowi i został on zrealizowany jako prawidłowy tytułu egzekucyjny. - dodał.

W 2002 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że doręczenie zastępcze jest zgodne z konstytucją, przypomina “Rz”, jednak obie strony muszą mieć zagwarantowane prawo do rozpatrzenia sprawy i obrony swoich interesów.

- Adresat pisma powinien być w sposób niebudzący wątpliwości zawiadomiony o nadejściu pisma sądowego. W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalone jest stanowisko, że jakiekolwiek uchybienie wskazanym wymaganiom powoduje nieskuteczność doręczenia - przypomina cytowany przez portal Prokurator Generalny.

Zbigniew Ziobro wniósł o uchylenie w całości zaskarżonego nakazu zapłaty i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia - informuje “Rzeczpospolita”.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. W Wigilię możesz mieć nieproszonego gościa. Ale zamiast nakrycia lepiej przygotuj portfel
  2. Nagła decyzja Biedronki. Godziny pracy sklepów do pilnej zmiany
  3. Zapytaliśmy Ministerstwa, co z "czternastką". Nie wszyscy emeryci się ucieszą
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News