Kara za brak OC
biznesinfo.pl
Autor Konrad Karpiuk - 21 Października 2020

Kierowco, lepiej nie zapominaj. Już niedługo za brak papierka wlepią Ci nawet 8,4 tys. zł kary

Kara za brak OC potrafi być bardzo dotkliwa, a teraz będzie jeszcze wyższa. To efekt podwyższenia przez rząd płacy minimalnej, przez co w przyszłym roku wzrosną także grzywny za uchylenia się od obowiązkowego ubezpieczenia.

Kara za brak OC wysokości nawet 8400 zł

Kara za nieaktualne OC czeka kierowców ze względu na obowiązkowy charakter ubezpieczenia. Jak wskazuje ustawa, każdy samochód, który nie ma mniej niż 40 lat i nie ma statusu auta zabytkowego, musi mieć ciągłą historię ubezpieczeń. W ustawie zawarto także wysokość kary, która jest wielokrotnością wynagrodzenia minimalnego określanego uchwałą rządu.

Emerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneEmerytury i renty w czasie pandemii. Świadczenia będą inaczej przekazywaneCzytaj dalej

W związku z tym od 1 stycznia 2021 roku zmienią się stawki. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny informuje, że za zwłokę do 3 dni kara będzie wynosić 20 proc. dwukrotności wysokości płacy minimalnej, czyli w 2021 roku będzie to 1120 zł. Jeśli zwlekać będziemy od 4 do 14 dni, trzeba będzie zapłacić 2800 zł. Po 14 dniach kara wynosi już 100 proc., więc trzeba będzie zapłacić 5600 zł, czyli o 400 zł więcej niż w ubiegłym roku. W przypadku gdy mamy nieubezpieczony pojazd ciężarowy kara jest dużo wyższa i wyniesie 8400 zł.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kultowa dziennikarka przed śmiercią ujawniła kulisy pracy Elżbiety Jaworowicz. Jak znalazła się w TVP?
2. Jarosław Kaczyński przeszedł test na koronawirusa. Media dotarły do wyniku
3. Poczta Polska zaskoczyła wszystkich, nowa usługa wielkim udogodnieniem. Klienci mają powody do radości

Nie musi cię złapać policjant, system automatycznie wyłapie osobę nie płacącą ubezpieczenia. Potem wielka kara

Warto zaznaczyć, że nie musi nas złapać policja, aby karę zapłacić. Wystarczy, że kontroler podejrzy w bazie danych (lub zrobi to automatyczny system), że nie mamy ciągłości ubezpieczenia i kary wtedy nie unikniemy. Warto ją zapłacić w terminie, który zostanie wskazany w wezwaniu, gdyż zbyt długa zwłoka może skończyć się przekazaniem sprawy do urzędu skarbowego. Wtedy można spodziewać się nawet komornika.

Jak wskazuje UFG, większość kierowców bez OC łapana jest w systemie, osoby złapane przez policję to niewielki odsetek. Jedynie do końca sierpnia 2020 roku ukarano 100 tys. kierowców niemających ciągłości ubezpieczenia OC, a w całym 2019 roku 120 tys. Sam UFG zajmuje się także obsługą zdarzeń, które spowodowali kierowcy nieposiadający ubezpieczenia OC.

Godziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzeniaGodziny dla seniorów jednak do zmiany. Rząd już szykuje nowelizację rozporządzeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłok w miejskich autobusach. Ludzie za nic mają obostrzenia, przepychają się w komunikacji
  2. Dyrektorka postanowiła na własną rękę zamknąć szkołę. Wysłała pilny list do premiera Morawieckiego
  3. Co z wyjazdem poza granice Polski? Najnowsze wytyczne MSZ
  4. Monety mogą być świetnym zabezpieczeniem na trudne czasy. Za niektóre kolekcjonerzy zapłacą fortunę
  5. Nadchodzi koniec uwielbianej sieciówki w Polsce. Jeszcze za nią zatęsknimy
  6. Kamil Stoch ma niewyobrażalnie piękną posiadłość. Dom za miliony złotych, wygląda jak prawdziwy pałac
  7. Płuczesz surowego kurczaka pod kranem? Poważny błąd, ale gorsza jest jeszcze inna rzecz, wszyscy tak robimy

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News