Kary za brak ubezpieczenia
Wikimedia Commons/Santeri Viinamäki, CC BY-SA 4.0
Autor Wiktoria Pękalak - 17 Grudnia 2020

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

Kary za brak polisy OC będą od przyszłego roku rekordowo wysokie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podał stawki, które będą obowiązywały już po Nowym Roku. Niektórzy zapłacą nawet 8,4 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kary grożą za niepłacenie ubezpieczenia OC,
  • Jak wyliczane są stawki opłat,
  • Czym grozi niezapłacenie kary.

Potężne kary za brak OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podał nowe stawki dotyczące kar dotyczących braku polisy OC, które wejdą w życie już w 2021 roku. Właściciele aut osobowych będą musieli płacić nawet 5,6 tys. zł, ale to i tak nie najwyższa kara. Niektórzy zapłacą nawet 8,4 tys. zł.

Kary za brak OC są bezpośrednio i nierozerwalnie związane ze stawkami minimalnego wynagrodzenia. Ponieważ Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które podwyższa dotychczasowe stawki, wzrosną także kary za brak OC, które są wyliczane właśnie na podstawie "najniższej krajowej".

Wysokość kar za brak polisy, tak samo jak miało to miejsce do tej pory, będzie zależna również od rodzaju pojazdu, którego właściciel nie spełnił obowiązku i nie ubezpieczył pojazdu, a także od czasu, w którym samochód pozostał bez ochrony ubezpieczeniowej.

Od czego zależy wysokość kary?

Portal motofakty.pl przypomina, że wysokość kar ustalana jest na podstawie wyliczeń opierających się na najniższym krajowym wynagrodzeniu. Maksymalna kara dla posiadacza samochodu osobowego może wynieść dwukrotność pensji minimalnej. Właściciele samochodów ciężarowych muszą się liczyć z karami sięgającymi aż trzykrotności najniższego miesięcznego wynagrodzenia.

Podwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prądPodwyżki cen energii dotkną wszystkich. Rodziny doliczą trzynasty rachunek za prądCzytaj dalej

Mniejsze kary czekają osoby posiadające motocykle i skutery - w takich wypadkach kara nie może przekroczyć jednej trzeciej najniższej miesięcznej pensji.

Kary najbardziej odczują osoby, które nie mają wykupionego ubezpieczenia dłużej niż dwa tygodnie Właściciele pojazdów zarejestrowanych w Polsce, które nie są ubezpieczone przez mniej niż trzy dni, muszą zapłacić mandat w wysokości 20 proc. maksymalnej kary. Opłata za pojazdy nieubezpieczonych przez 4-14 dni zapłacą karę w wysokości 50 proc. najwyższej możliwej stawki.

Kierowców czekają kontrole i kary

Portal przypomina, że jeśli w wyniku kontroli drogowej lub kontroli UFG na podstawie danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych zostanie stwierdzony brak polisy OC, nie oznacza to jeszcze wszczęcia egzekucji. Fundusz zwraca się najpierw o okazanie ważnej polisy OC. Kierowca może też zostać poproszony o zapłacenie kary w trybie dowolnym. Jeśli kierowca nie odpowie na wezwania, Fundusz przypomni mu o konieczności wyjaśnienia sprawy. Jeśli to także nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, średnio po około trzech miesiącach wszczyna egzekucję, a sprawa zostaje przekazana do urzędu skarbowego.

Po wszczęciu egzekucji urząd skarbowy może dokonać zajęcia konta i ściągać należności np. z wynagrodzenia, z rachunków bankowych, z nadpłaty podatku dochodowego lub z nieruchomości, przypomina portal.

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Jedyne takie zgłoszenie na policję. W Wigilię donieśli na własnych sąsiadów
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Nadchodzą ogromne zmiany w przepisach o odpadach. Segregacja zmieni się nie do poznania

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News