Kara na grzybobraniu
źródło własne
Autor Maria Glinka - 15 Września 2020

Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karą

Kara czeka na obywateli niemal na każdym kroku. Okazuje się, że nawet grzybobranie może skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi. Za złamanie kilku zakazów, które obowiązują w lasach, grozi dotkliwa kara do 5 tys. zł.

Wysoka kara za zbieranie grzybów w zabronionych miejscach

Sezon grzybowy to szansa na zdobycie nie tylko wyjątkowych okazów, ale i surowej kary. Katalog zabronionych czynności jest bowiem niezwykle szeroki. Wszystko dlatego, że grzyby można zbierać w Polsce bez żadnych limitów, pod warunkiem przestrzegania zasad panujących w lasach.

Jedną z najważniejszych reguł jest zakaz wstępu na niektóre tereny leśne np. uprawy leśne, obszary zagrożone erozją, źródliska rzek czy ostoje zwierząt. Poza tym nie można wkraczać do miejsc, w których istnieje zagrożenie pożarowe.

I wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emeryturaI wszystko jasne. Wiceminister już potwierdził, wiemy ile będzie wynosić czternasta emeryturaCzytaj dalej

Nie przestrzegasz reguł na grzybobraniu? Przygotuj się na karę

Na grzybiarzy, którzy poszukują zbiorów na terenach dozwolonych, również może czekać kara. W lasach obowiązują bowiem pewne zasady zachowania, których należy przestrzegać. Portal money.pl podaje, że nie można niszczyć grzybów ani drzew, biwakować, śmiecić, puszczać psów bez kagańców, rozgarniać ściółki, hałasować czy grillować. - Nie stosujemy żadnej taryfy ulgowej wobec takich osób. Jeśli pobyt w lesie, to bez ognia - przyznali przedstawiciele Lasów Państwowych.

Tysiące Polaków załapią się na dodatkowe 1500 zł miesięcznie od rządu. O pieniądze będzie wyjątkowo łatwoTysiące Polaków załapią się na dodatkowe 1500 zł miesięcznie od rządu. O pieniądze będzie wyjątkowo łatwoCzytaj dalej

Co więcej, w lasach obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu pojazdów silnikowych. - Mamy ponad 4 tys. parkingów w lasach i tam proponujemy zostawiać auta. W sezonie grzybowym widzimy wiele samochodów pozostawianych na poboczach dróg, przy wjazdach do lasów. Szczególnie piętnujemy pozostawianie pojazdów w taki sposób, że blokują one wjazdy na drogi leśne - przyznali leśnicy w rozmowie z portalem money.pl.

DZISIAJ W GRZEJE:
1. Już nie zarobisz tyle co wcześniej. Rząd chce położyć łapska na umowach milionów Polaków
2. Nie żyje 14-latek. Tragedia w Pucku

Najpierw pouczenie, potem kara

Przedstawiciele Lasów Państwowych deklarują, że nałożenie surowej kary za złamanie zakazów poprzedza pouczenie. Na jaką karę musi przygotować się grzybiarz, który nie przestrzega reguł panujących w lasach? Strażnicy leśni najczęściej decydują się na mandat w wysokości 500 zł. Od tej reguły jest jednak jeden niekorzystny wyjątek.

Dużo bardziej dotkliwa kara grozi obywatelowi, który dopuścił się złamania kilku zasad. Leśnicy przestrzegają, że połączenie wjazdu do lasu samochodem z grillowaniem i wyrzucaniem śmieci może zakończyć się mandatem rzędu nawet 1000 zł. Najbardziej przykre konsekwencje czekają na grzybiarzy, których niedopuszczalne zachowanie w lesie zostanie zgłoszone do sądu. Organy sądowe dysponują bowiem prawem do nałożenia kary administracyjnej w wysokości do 5 tys. zł.

Kodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatęKodeks pracy do zmiany. Będziesz pracował z domu i jeszcze dostaniesz rekompensatęCzytaj dalej

Ilu grzybiarzy dotychczas ukarano?

Lasy Państwowe nie przekazują dokładnych wyliczeń w sprawie osób niestosujących się do zasad. Jednak portal money.pl dotarł do szacunków, zgodnie z którymi w 2019 r. Straż Leśna nałożyła 784 kary, a 24 przypadki skierowała do sądu.

Liczby wskazują na negatywny trend - w 2018 r. wykroczeń było zdecydowanie mniej. Dwa lata temu wystawiono 700 mandatów. Jednak niemal druktonie więcej spraw trafiło do sądów - 46.

Piękną willę w Toskanii kupisz za jedyne 125 zł. Musisz spełnić tylko jeden prosty warunekPiękną willę w Toskanii kupisz za jedyne 125 zł. Musisz spełnić tylko jeden prosty warunekCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Fatalna kontuzja polskiego skoczka. O przyszłym sezonie prawdopodobnie może zapomnieć
  2. Wraca temat podwyżek dla polityków. Prace po cichu już rozpoczęte, poznaliśmy szczegóły
  3. Spadek z 59. na 77. miejsce. Polska w rankingu wolności gospodarczej między Serbią i Kirgistanem
  4. Od 1 października wielu Polaków czeka ważna zmiana w prawie. Minister właśnie potwierdziła
  5. WHO przekazało tragiczne informacje. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  6. Autobus spadł z wiaduktu, kierowca właśnie wychodzi z aresztu. Jest decyzja sądu w sprawie Tomasza U.
ZUS będzie ruszał z absolutną nowością. Szefowa zapowiedziała wielką zmianęZUS będzie ruszał z absolutną nowością. Szefowa zapowiedziała wielką zmianęCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News