Kara za wypalanie trawy wzrośnie
Pixabay/_Alicja_
Autor Maria Glinka - 13 Maja 2020

Rząd zaostrza kary do 30 tys. zł, trzeba zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Woś: skończył się czas próśb

Kara za wypalanie traw zostanie zwiększona do 30 tys. zł, a sprawca będzie zobowiązany do naprawy szkód. Rząd zapowiada kontynuowanie kampanii odpowiednich praktyk na terenach zielonych, ale susza i bezmyślne zachowania niektórych obywateli, zmusiły do zaostrzenia reguł. Rewolucyjne zmiany w zasadach zakomunikował minister środowiska Michał Woś.

Kara za wypalanie traw 6-krotnie wyższa

Minister środowiska Michał Woś oznajmił na antenie programu „Newsroom WP”, że kara za wypalanie traw czy zaprószania ognia w lesie zostanie zwiększona z 5 do 30 tys. zł. Wysoka grzywna ma zdaniem rządzących ukrócić nieodpowiednie zachowania w przestrzeni leśnej.

„Od lat prosimy, od lat apelujemy, dalej to będziemy robić. Ale skończył się czas próśb, radykalnie zaostrzamy kary do 30 tys. zł, a do tego będzie musiał naprawić szkodę” – wyznał Woś. Decyzja o nałożeniu obowiązku naprawienia zniszczenia np. poprzez zasadzenie nowego lasu będzie należała do sądu.

Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiWiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensjiCzytaj dalej

Człowiek winowajcą pożarów

W trakcie programu minister środowiska ocenił, że „to nie człowiek jest problemem, a głupie zachowania”. Według niego do najbardziej szkodliwych praktyk należy wjazd na tereny leśne pojazdów z silnikami spalinowymi, ponieważ „wystarczy jedna iskra, aby wywołać wielki pożar”. Za „absolutnie skandaliczne” zachowania Woś uważa wyrzucanie butelek, śmieci i niedopałków, które również niejednokrotnie prowadzą do spłonięcia całych połaci traw i lasów.

Szef resortu przyznał, że w związku z niekorzystną sytuacją klimatyczną spowodowaną brakiem wystarczającej ilości opadów rząd musi „racjonalnie działać i karać”. W dalszym ciągu będą prowadzone kampanie edukacyjne i społeczne, które mają przekonywać rolników, że wypalanie traw wcale nie użyźnia ziemi i oduczyć ich starych przyzwyczajeń. Wiele badań naukowych udowadnia, że takie praktyki jedynie „szkodzą, naruszają warstwy gleby i próchnicę przez co plony są gorsze” – oznajmił Woś.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Polacy mają dość zakazu handlu w niedzielę. Sondaż nie pozostawia złudzeń

Cel: ukrócić niedopuszczalne praktyki

W ubiegłym miesiącu zmagaliśmy się z wielkim pożarem na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ogień objął teren 6 tys. hektarów, który stanowi ostoję dla rzadkich gatunków zwierząt i roślin i jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie.

Minister środowiska wyjawił, że najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru było właśnie wypalanie trawy, co doprowadziło do wzniecenia ognia. Dlatego też resort środowiska zdecydował się na radykalną zmianę w przepisach – ma to nauczyć Polaków, że „wypalanie traw jest czymś absolutnie niedopuszczalnym (…) i szkodzącym przyrodzie”.

Potrojenie podatku VAT i niewypłacanie zasiłków. Drastyczna walka ze skutkami pandemii jednego z państwPotrojenie podatku VAT i niewypłacanie zasiłków. Drastyczna walka ze skutkami pandemii jednego z państwCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Złodzieje ukradli samochód ratownikowi LPR. W środku był sprzęt, bez którego nie może latać
  2. Artur Barciś i Cezary Żak zwracają się z ważnym apelem do narodu. Wszystko w ramach popularnej akcji Hot16Challenge
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do Polaków. Bardzo ważne słowa
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News