Kara dla pracodawców
pixbay.com pasja1000
Autor Konrad Karpiuk - 12 Października 2020

Wolą dostać mandat niż zapłacić pracownikom. Kary są przecież niższe

Kara dla pracodawców opóźniających wynagrodzenia dla pracowników jest tak niska, że bardziej opłaca się ją zapłacić, niż pensję pracowników. Okazuje się, że w trakcie pandemii firm, które mają problemy z zapłaceniem pracownikom jest coraz więcej.

Kara za niepłacenie pensji mniej dotkliwa niż płacenie pracownikom

Kara za nieopłacenie pensji jest nakładana przez inspektora pracy. Jej maksymalna kwota wynosi 2 tys. zł, więc w przypadkach, gdy pracodawcy płacą niewiele więcej ponad pensję minimalną, to często bardziej opłaca im się zapłacić karę. Jak wskazuje Grzegorz Sikora, rzecznik Forum Związków Zawodowych mandaty grożące nieuczciwym pracodawcom są zwyczajnie zbyt mało dotkliwe. Takich przypadków niestety nie brakuje.

- Jedna ze szczecińskich restauracji zalega pracownikom z wypłatami od wiosny. W nadmorskim kurorcie właściciel z dnia na dzień zamknął knajpę. Bez pracy i wypłaty zostało siedem osób - mówiła dla money.pl Małgorzata Marczulewska, prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Do stowarzyszenia trafia coraz więcej wiadomości od pracowników, którzy nie otrzymali wynagrodzenia, lub mają je ucięte ze względu na pandemię koronawirusa. Problemy dotyczą głównie branży gastronomicznej (30 proc. zgłoszeń), ale podobne sytuacje odnotowuje się także w branży transportowej. W tym drugim przypadku brakowało także wynagrodzeń za dodatkowy czas pracy, czy dodatkowe kursy.

Dzisiaj protest uczniów, uczniowie boją się o swoich dziadków i babcie. Do szkoły albo czarno albo wcaleDzisiaj protest uczniów, uczniowie boją się o swoich dziadków i babcie. Do szkoły albo czarno albo wcaleCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Przełomowy wyrok sądu. Jednak nie wszyscy będą musieli wymieniać prawa jazdy
2. Dlaczego warto jeść śliwki? Powodów jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać
3. Polacy masowo wycofują pieniądze z banków. Strach narasta coraz bardziej

Inne problemy z pracodawcami

Problemy pojawiają się nie tylko przy wypłatach, ale przy urlopach. Jak twierdzi Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom, pracownicy nie mają prawa ingerować w prywatne plany pracowników i żądać tłumaczenia, w jaki sposób spędzą urlop. Dzieje się tak ze względu na obawy o zarażenie koronawirusem, przez co prośba o dzień wolny zmienia się w batalię z pracodawcą.

- Do stowarzyszenia STOP Nieuczciwych Pracodawcom dociera coraz więcej sygnałów odmowy jednodniowych urlopów. Szefowie nie chcą puszczać swoich podwładnych na wesela, pogrzeby czy inne uroczystości rodzinne. Krytycznie patrzą też na pomysł wyjazdu weekendowego do popularnych wśród turystów miejscowości. Brak zgody na urlop tłumaczą obawą przed koronawirusem - pisze organizacja pracownicza.

Cała Polska w żółtej strefie. Co z siłownią i zajęciami fitness?Cała Polska w żółtej strefie. Co z siłownią i zajęciami fitness?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niecodzienne nagranie z Agatą Dudą wywołało skrajne emocje. "Szkoda, że nie miała Pani świadomości"
  2. Uratowało go salto. Kierująca pomyliła gaz z hamulcem
  3. Dzięki nowej ustawie obniżone świadczenia zostaną wyrównane. Zmiany potwierdził już minister
  4. Już od 15 października zakupy na zupełnie innych zasadach. W pewnych godzinach po prostu pocałujesz klamkę
  5. Jeśli masz aplikacje z tej listy, natychmiast je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożone
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości
Ochroniarz z Biedronki uratował życie 14-latka. Nie wahał się ani sekundyOchroniarz z Biedronki uratował życie 14-latka. Nie wahał się ani sekundyCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News