fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 06.08.2019. n/z Paragony fiskalne.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Marca 2020

Kara za błąd na paragonie. Sankcje za pomyłkę mogą być spore

Kara za nieprawidłowe wpisanie NIP może być dotkliwa. Jak się okazuje, do wystawienia faktury nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Jeżeli numer nabywcy jest w stopce paragonu, to firma nie może wystawić faktury. A konsekwencją będzie kara - informuje “Rzeczpospolita”.

Kara za błędne wpisanie NIP

“Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w VAT mają ograniczyć nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur wystawionych na podstawie paragonów. Sprzedawcy mogą wystawić faktury do paragonu, jednak pod warunkiem, że wydruk z kasy fiskalnej ma NIP nabywcy. W przeciwnym wypadku grozi im kara.

"Okazuje się jednak, że nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Ważne jest też miejsce, w którym numer się znajduje. Taką interpretację (nr 0112- KDIL2-2.4012.523. 2019.2.MŁ) otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz tzw. chemią gospodarczą" - czytamy w "Rz".

Łatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejscaŁatwiej otrzymasz płyn do dezynfekcji. Wystarczy udać się do odpowiedniego miejscaCzytaj dalej

Nie mają takiej możliwości, ale i tak ich czeka kara

Jak podaje dziennik, spółka napisała, że część wykorzystywanych kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu, ponieważ nie pozwala jej na to homologacja prezesa Głównego Urzędu Miar.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Zbigniew Hołdys trafił do szpitala. Nie ma pewności, co się stało

W związku z tym spółka będzie umieszczać NIP w części niefiskalnej paragonu, tj. stopce, która znajduje się poniżej linii zawierającej logo i unikatowy numer pamięci. Czy tym samym udało jej się spełnić wymagania? Spółka wysłała o to zapytanie, a także chciała się dowiedzieć, czy to uchroni ją przed karą, jaka wynika z ustawy o VAT.

Dyrektor KIS wyjaśnił - albo umieścisz NIP dobrze, albo kara

Ale interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie pozostawia złudzeń - takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. Jego zdaniem kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym NIP nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa. Ta informacja powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być wpisane po środku w ostatniej linii paragonu fiskalnego - pisze “Rz”.

W rozmowie z “Rz” Agata Malicka, współwłaściciela biura rachunkowego ostrzega przedsiębiorców przed tym błędem. Jeśli faktura VAT zostanie wystawiona na podstawie paragonu z nieprawidłowo wpisanym numer NIP, to firmie grozi kara w wysokości 100 procent kwoty podatku, jaką wskazano na fakturze.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus w Warszawie. Zamknięte szkoły, uczelnie, kina teatry. Jak będzie wyglądała komunikacja miejska?
  2. Wiosna prawdopodobnie nie powstrzyma epidemii koronawirusa. Ekspert nie pozostawia złudzeń
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Kobieta uwięziona w mieszkaniu z ciałem zmarłego męża. Podejrzewano u niego zakażenie wirusem z Chin
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News