Kara brak ubezpieczenia
Wikimedia Commons Adrian Grycuk CC3.0
Autor Konrad Karpiuk - 6 Grudnia 2020

Zapomnisz i zapłacisz nawet 8,4 tys. zł. Od 1 stycznia kary dla właścicieli samochodów pójdą ostro w górę

Kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC może wynieść od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych, zależnie od typu pojazdu. Liczy się także to, jak długa była przerwa w ciągłości polisy. Stawki wzrosną od nowego roku.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Jak wylicza się wysokość kary za brak OC
 • Jakie będą stawki kar za brak OC na przyszły rok
 • Co grozi za nieopłacanie ubezpieczenia OC

Dotkliwa kara za brak OC

Kara za brak polisy OC jest przyznawana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wiadomo już, jakie będą stawki w 2021 roku, szykuje się podwyżka nawet o kilkaset złotych względem ubiegłego roku. W niektórych wypadkach zapominalscy zapłacą 8400 zł.

Wysokość kar wyliczana jest na podstawie minimalnego wynagrodzenia oraz rodzaju pojazdu. W związku z tym, że Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o płacy minimalnej wysokości 2800 zł brutto od przyszłego roku, można spodziewać się wyższych stawek opłat.

Na plaży zwrócił uwagę na coś, co większość by zignorowała. Teraz zostanie milioneremNa plaży zwrócił uwagę na coś, co większość by zignorowała. Teraz zostanie milioneremCzytaj dalej

Posiadacze aut osobowych mogą otrzymać karę o maksymalnej wysokości 2-krotności pensji minimalnej. Właściciele aut ciężarowych, którzy zapomną o OC, muszą się liczyć z zapłaceniem nawet 3-krotności minimalnego wynagrodzenia. Posiadacze motocykli i skuterów zapłacą zaledwie 1/3 kwoty.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokość kary za brak OC jest długość czasu bez ubezpieczenia. Jeśli okres bez polisy wyniesie krócej niż 3 dni, zapłacimy 20 proc. kary. W przypadku zakresu od 4 do 14 dni 50 proc. a zwlekając dłużej niż dwa tygodnie, trzeba będzie opłacić pełną kwotę.

Znana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 latZnana sieciówka znika z polskiego rynku. Kupowaliśmy w niej od blisko 20 latCzytaj dalej

Tak też kierowca auta osobowego zapłaci w 2021 roku 5600 zł za ponad 14-dniową zwłokę. Połowa tej kwoty to 2 800 zł, 20 proc. to 1 120 zł. Właściciel ciężarówki, ciągnika samochodowego i autobusu, w pełnym wymiarze kary będzie winny UFG aż 8 400 zł. Przy 50 proc. 4 200 zł, a 20 proc. 1 680 zł. Posiadacze tzw. pozostałych pojazdów (motocykli, skuterów etc.) mają gradacje kar na poziomie 930 zł, 470 zł i 190 zł.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. Masz te monety w domu? Możesz być milionerem
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Za brak OC grozi nie tylko kara grzywny. W niektórych wypadkach do drzwi zapuka komornik

O braku OC, UFG nie musi dowiadywać się za pośrednictwem policji. Przeprowadzane są również kontrole bazy danych, w których można szybko wykryć właścicieli pojazdów bez ważnej polisy. Dlatego o obowiązkowym ubezpieczeniu należy pamiętać niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z auta.

Gdy UFG wykryje zapominalskiego, proces egzekucji nie jest wszczynany automatycznie. Najpierw posiadacz pojazdu otrzymuje wezwanie o okazanie polisy, lub zapłacenie dobrowolnie kary. W razie braku odpowiedzi w wyznaczonym terminie, wysyłane jest przypomnienie.

Biedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złBiedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złCzytaj dalej

Średnio po trzech miesiącach bez odpowiedzi, UFG przekazuje sprawę do Urzędu Skarbowego, który rozpoczyna proces egzekucji. Sankcja ściągana jest zgodnie z procedurami egzekucyjnymi w administracji.

Co za tym idzie, pieniądze mogą zostać zabrane choćby przez zajęcie rachunku bankowego, nadpłaty podatku dochodowego, nieruchomości, czy też wynagrodzenia. O wyborze metody zadecyduje US, starając się wybrać najmniej uciążliwy dla dłużnika.

W wypadku gdyby proces trwał zbyt długo, US może zobowiązać pracodawcę ukaranego o zajęcie części wynagrodzenia, a nawet bank o ściągnięcie należności. W wypadku nieskuteczności tych metod pozostaje jedynie komornik i zajęcie majątku ruchomego.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Plaga włamań. Policja zatrzymała groźnego bandytę
 2. "Tajemnicza choroba pojawiła się za granicą. Setki osób trafiły do szpitala "
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Fatalne informacje dla emerytów dot. pieniędzy. Byli w błędzie
 7. Szarapowa kusi gorącym zdjęciem. (FOTO 18+)
Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News