Kara za rozdawanie maseczek
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 4 Czerwca 2020

Uszyli maseczki i rozdawali je mieszkańcom. Teraz muszą zapłacić 10 tysięcy złotych kary

Kara za chęć pomocy innym czeka na dyrektorkę Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach. Zdaniem radnego i sanepidu akcja rozdawania maseczek zorganizowana przez placówkę naruszała przepisy przeciwepidemiczne. Sprawę bada prokuratura.

Wysoka kara od sanepidu

Kara finansowa została nałożona na Katarzynę Woźniak, dyrektorkę MDK w Świebodzicach, a wszystko przez akcję rozdawania maseczek. 23 kwietnia pracownicy domu kultury przekazywali mieszkańcom własnoręcznie wykonane środki ochronne, całkowicie nieodpłatnie. Zdaniem urzędu gminy Świebodzice akcja „przebiegała z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Osoby stojące w oczekiwaniu na wydanie maseczki zachowywały bezpieczne odległości, ponadto każda z nich miała zasłonięte usta i nos. Widać było, że mieszkańcy stosują się do wszystkich zaleceń”.

1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądze1200 zł dla tysięcy matek. Niewiele osób wie, że mężczyźni też mogą pobierać dodatkowe pieniądzeCzytaj dalej

Inny punkt widzenia przedstawił radny Sebastian Biały, którą swoją interpretację oparł na zdjęciach z akcji zorganizowanej przez MDK. Na prowadzonej przez siebie stronie swiebodzice.info napisał, że „bez zdrowego rozsądku i zachowania podstawowych zaleceń Sanepidu prowadzona jest populistyczna akcja rozdawania maseczek szytych w świebodzickim MDK”. Radny stoi na stanowisku, że tak duże zgromadzenie przeczy regulacjom przeciwepidemicznym i naraża mieszkańców na ryzyko infekcji koronawirusem – podaje tvn24.pl.

Radny interpretuje, sanepid nakłada karę

Wskutek publikacji radnego sprawą zajęła się policja, sanepid i prokuratura. Sanepid przychylił się do argumentacji Białego i nałożył na dyrektorkę karę finansową w wysokości 10 tys. zł. Oficjalnym powodem było złamanie zasady „organizowania zgromadzeń na terenie Polski w czasie stanu epidemii”. Sanepid twierdzi, że akcja rozdawania maseczek mogła zostać przeprowadzona w inny, bardziej bezpieczny sposób, który nie stwarzałby dogodnych warunków do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rowerzystom grożą wysokie kary na drogach, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Lepiej znać przepisyRowerzystom grożą wysokie kary na drogach, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Lepiej znać przepisyCzytaj dalej

Katarzyna Woźniak może odwołać się od nałożenia kary, ale dopiero po jej zapłaceniu. Mieszkańcy zsolidaryzowani z dyrektorką i zorganizowali internetową zrzutkę pieniędzy. Akcja zakończyła się sukcesem – uzbierano 10 tys. zł. Czy równie pozytywnie zakończy się rozprawa sądowa?

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Jarosław Jakimowicz wpadł w szał na antenie. W emocjach wykrzyczał homofobiczne hasła

Nie pierwsza tego typu kara administracyjna

Na ten moment sprawa jest w toku. Prokuratura Rejonowa w Świdnicy wyjaśniła, że samo wszczęcie śledztwa nie oznacza, że ktokolwiek popełnił przestępstwo i na razie nikt nie usłyszał zarzutów. „Gdyby się okazało, że podczas tej zbiórki były osoby objęte kwarantanną, to wtedy realnie moglibyśmy mówić o popełnieniu przestępstwa przez organizatorów” - oznajmił Marek Rusin z Prokuratury. Za stwarzanie sytuacji zagrożenia epidemicznego grozi kara do ośmiu lat więzienia.

10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny Passat10 najczęściej ogłaszanych używanych samochodów do sprzedaży. Na liście nieśmiertelny PassatCzytaj dalej

Na ten moment trwa weryfikacja nagrań z monitoringu. Śledczy ustalają tożsamości osób biorących udział w akcji, aby zweryfikować, czy żadna z nich nie była objęta kwarantanną.

O sprawie został poinformowany także Rzecznik Praw Obywatelskich. Skarg o bezpodstawnych karach administracyjnych, które trafiły do Biura RPO, jest już ponad sto.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus rozerwał się podczas jazdy. Jedna osoba trafiła do szpitala
  2. Mężczyzna dostał rachunek za leczenie koronawirusa. Gdy zobaczył kwotę, zamurowało go
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Atak w przedszkolu, 39 osób rannych, większość to dzieci. Dramatyczne wiadomości ze świata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News