Kara za przelew? Od 1 stycznia br. to niestety możliwe
pxfuel
Autor Radosław Święcki - 1 Marca 2020

Zrobisz przelew i zapłacisz karę. Za niedostosowanie się do przepisów grożą wysokie sankcje

Kara za przelew? Przypominamy, że od 1 stycznia br. przedsiębiorcy, którzy dokonają wpłaty powyżej 15 tys. zł na rachunek kontrahenta spoza Białej listy podatników VAT musza liczyć się z sankcjami ze strony urzędu skarbowego. Resort finansów pracuje nad złagodzeniem sankcji.

Kara za przelew

Kara grozi przedsiębiorcom, którzy dokonają przelewu należności za towar lub usługę na konto kontrahenta, który nie jest uwzględnipony na Białej Liście.

Czym jest owa Biała lista? Biała lista podatników VAT działa od 1 września 2019 r. Prowadzona jest przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jest to wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Umożliwia m.in.: sprawdzenie, czy dany kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, a także potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki należy zapłacić kontrahentowi.

Dwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuDwa duże banki alarmują klientów. Ich pieniądze są w ogromnym zagrożeniuCzytaj dalej

Jakie kary grożą przedsiebiorcom?

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2020 r. przepisami, przedsiębiorcy, którzy dokonają na konto kontrahenta spoza Białej listy wpłaty powyżej 15 tys. zł muszą liczyć się z sankcjami, takimi jak m.in. brak możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty, która została zapłacona na rachunek inny niż podany w wykazie, czy ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

W celu uniknięcia konsekwencji finansowych i podatkowych, przedsiębiorca przy każdej wpłacie musi sprawdzać, czy rachunek konkretnej firmy (wystawcy faktury) znajduje się na Białej liście. Jeśli jednak wpłacił pieniądze na rachunek, którego nie ma w wykazie, dotychczas musiał najpóźniej w ciągu 3 dni, poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla kontrahenta.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Hipokryzja Marty Kaczyńskiej wyszła na jaw. Poucza Polaków, a niewielu zna prawdę o jej córkach

Przewidziane złagodzenie kary

Obecnie Ministerstwo Finansów pracuje nad złagodzeniem obowiązujących od początku roku przepisów. Zakładają one wydłużenie terminu zgłoszenia do fiskusa faktu dokonania przelewu na niezarejestrowany rachunek do 7 dni. Zgłoszenie miałoby być również przyjmowane w urzędzie skarbowym nabywcy. W przyszłości wystarczy natomiast tylko jedno zawiadomienie dotyczące jednego rachunku - przy kolejnych przelewach na to samo, niezgłoszone konto, nie będzie potrzeby każdorazowego zawiadamiania skarbówki.

Portal crn.pl podaje, że projekt dotyczący złagodzenia sankcji zakłada, że fiskus lepiej potraktuje przedsiębiorców stosujących mechanizm podzielonej płatności (split payment). Nabywca, który ureguluje należność z faktury na konto spoza białej listy, ale zastosuje split payment, nie poniesie konsekwencji (obecnie taka płatność zwalnia z solidarnej odpowiedzialności, ale nie z sankcji w kosztach przychodu).

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

Zniesienie sankcji będzie dotyczyć także zapłaty faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub import.
Projekt zakłada również, że przelewy do banków i SKOK-ów na tzw. rachunki gospodarki własnej i cesyjne nie grożą konsekwencjami, nawet gdy takich kont nie ma na białej liście (pod warunkiem, że bank lub SKOK zawiadomią podatnika, że dane rachunki służą do ww. celów).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal w lodziarni w Pruszkowie. Jedzą lody, oblizują łyżeczkę i wkładają ją do pudełka dla klientów
  2. Żona zakażonego Polaka zabrała głos. Ujawnia prawdę o jego stanie zdrowia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Wszystkie loty odwołane. Upada największa, regionalna linia lotnicza w Europie
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News