policja
Wikipedia/Guillaume.G
Autor Kasper Starużyk - 24 Czerwca 2020

Wjechałeś w kałużę? Możesz dostać 500 zł grzywny

Wysoka grzywna za niebezpieczną jazdę w deszczu to nie żart. Nawet 500 zł mogą stracić ci kierowcy, którzy bez skrupułów ochlapali idącego chodnikiem pieszego lub jadącego poboczem rowerzystę. A przy obecnej pogodzie o to nie trudno.

Grzywna na pół tysiąca złotych może przyprawić o zawrót głowy. Jednym z przewinień, za które można go zgarnąć jest ochlapanie rowerzysty lub pieszego. Grzywnę dostanie jednak tylko ten kierowca, który dodatkowo stworzy zagrożenie w ruchu drogowym. A patrząc na stan polskich dróg i jakość studzienek kanalizacyjnych, nie jest to wcale takie ciężkie zadanie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Atak nożownika, nie żyją trzy osoby, dwie w stanie krytycznym. Tragiczne doniesienia z Wielkiej Brytanii

Nie tylko grzywna

Zwykły przypadek może nas zatem oskubać z oszczędności. Gwałtowne hamowanie lub utrata kontroli nad pojazdem po wjechaniu w kałużę i wypadek gotowy. Poza 500 zł grzywny dojdzie nam jeszcze zapłata odszkodowanie i naprawa samochodu. A to już wydatek kilku tysięcy złotych.

Wydaje się zatem, że za ochlapanie rowerzysty, łatwiej zarobić grzywnę. Czy zatem pieszy, który idąc chodnikiem został ochlapany przez pędzącego kierowcę nie ma żadnych szans na dochodzenie sprawiedliwości?

Odszkodowanie w sądzie

Pieszy może założyć kierowcy sprawę cywilną. Jednak, żeby sąd podjął się jej rozpatrzenia, strata materialna pieszego musi być wyższa niż 500 zł. Pamiętajmy jednak, że brawurowa jazda w deszczu może się skończyć nie tylko ochlapaniem innego uczestnika ruchu, ale i wypadkiem. Statystyka pokazuje, że lekki deszcz zwiększa szansę na potrącenie pieszego o 10 proc., a większy o blisko 60 proc. - podaje wrc.net.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najwyższy stopień zagrożenia na południu Polski. Będzie bardzo niebezpiecznie
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza
Nowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyNowe stawki VAT od początku lipca. Wiemy już, co zdrożeje i lepiej uszykuj więcej pieniędzy na zakupyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News