(FILES) In this file photo taken on August 6, 2020, Polish President Andrzej Duda speaks during the ceremony of taking over the sovereignty over the Polish Armed Forces, in Warsaw. - Poland's President Andrzej Duda has tested positive for coronavirus, an aide said on October 24, 2020, as the country faces a record rise in cases. (Photo by Wojtek RADWANSKI / AFP)
East News, Wojtek Radwański
Autor Kamila Jeziorska - 24 Grudnia 2020

Joe Biden wysłał do Andrzeja Dudy list. Znamy treść korespondencji przyszłego prezydenta USA

Joe Biden, prezydent-elekt USA, odpowiedział na gratulacje wysłane przez Andrzeja Dudę. Skan listu od Joe Bidena pojawił się na twitterowym koncie Krzysztofa Szczerskiego. Co takiego napisał nowy prezydent najpotężniejszego mocarstwa na świecie do naszego prezydenta?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co Joe Biden napisał w liście do Andrzeja Dudy,
  • Czy padły deklaracje dotyczące współpracy obu państw,
  • Co napisał Andrzej Duda do Joe Bidena.

Joe Biden pisze do Andrzeja Dudy

Andrzej Duda pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Polski prezydent wysłał swój list gratulacyjny w połowie grudnia - przypomina polsatnews.pl.

- Po zakończonym głosowaniu Kolegium Elektorów, chciałbym pogratulować Panu pomyślnego wyniku wyborczego i życzyć bardzo udanej kadencji jako 46. Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Relacje pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi są doskonałym przykładem tego, czym jest prawdziwe Partnerstwo Strategiczne i jakie cele można osiągnąć działając wspólnie - napisał i zaprosił Joe Bidena do Polski.

- Prezydent-elekt przesłał list do Prezydenta RP. Andrzej Duda w odpowiedzi na przekazane gratulacje po wyborze przez Kolegium Elektorów; w liście zapowiedź współpracy w obliczu wspólnych wyzwań; pozytywne otwarcie na przyszłość - napisał na swoim twitterowym koncie Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP i dodał skan z listem od Joe Bidena.

Joe Biden w odpowiedzi na gratulacje Andrzeja Dudy podkreślił, że czuje się zaszczycony jako nowy prezydent Stanów Zjednoczonych oraz podziękował za słowa prezydenta Polski.

Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychJest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychCzytaj dalej

- Wiceprezydent-elekt Harris i ja obejmiemy urząd w czasie wielkich globalnych wyzwań - od koronawirusa po zmiany klimatu - które wykraczają poza granice i wymagają współpracy międzynarodowej. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z panem i pańskim rządem w zakresie rozwiązywania wspólnych problemów, przed którymi stoją nasze kraje - napisał w odpowiedzi Joe Biden cytowany przez Onet.

Joe Biden nowym prezydentem USA

- Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem wybrany kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych i rozumiem, jak wiele pracy jest przed nami. Wiceprezydent Harris i ja obejmiemy urząd w czasach wielkich światowych wyzwań - od koronawirusa do zmian klimatycznych - które przekraczają granice i wymagają międzynarodowego współdziałania - zaznaczył cytowany przez polsatnews.pl.

Joe Biden zaznaczył, że żałuje, że nie mógł skontaktować się z Andrzejem Dudą telefonicznie oraz podkreślił, że liczy na przyszłe rozmowy między dwoma krajami.

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych odbyły się 3 listopada. W głównym starciu zmierzyli się Joe Biden z Partii Demokratycznej oraz Donald Trump z ramienia Republikanów. Dla tego drugiego to była walka o kolejną kadencję.

Joe Biden wygrał wybory prezydenckie USA i zdobył 206 głosów elektorskich wobec 232 uzyskanych przez Donalda Trumpa. Głosowanie odbyło się 11 grudnia, dlatego Joe Biden już oficjalnie nazywany jest prezydentem-elektem.

Kongres głosowanie elektorskie zatwierdzi 6 stycznia, natomiast zaprzysiężenie Joe Bidena nastąpi 20 stycznia.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Nowy podatek kolejnym ciosem w Polaków. Zapłacimy nawet kilkaset złotych więcej
  2. Zakaz przemieszczania się na Sylwestra nie dla wszystkich. Część Polaków uniknie karania nawet złapana
  3. Na sylwestra nie tylko zakaz przemieszczania. Fajerwerków też zakazują
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News