Litwa zakupiła 4 mln tabletek z jodem
Pxhere
Autor Radosław Święcki - 10 Maja 2020

Białoruś wkrótce otworzy elektrownię atomową. Przestraszona Litwa kupiła dla obywateli specjalne leki

Jeszcze w tym roku w Ostrowcu na Białorusi ma zostać uruchomiona elektrownia atomowa. Protestuje przeciwko temu Litwa, która kupiła dla swoich obywateli 4 mln tabletek jodku potasu, które blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy. Litwini otrzymają je tuż przed uruchomieniem elektrowni.

4 mln tabletek z jodem

Elektrownia atomowa w Ostrowcu, której uruchomienie planowane jest jeszcze w tym roku zlokalizowana jest zaledwie 50 km od Wilna. Nie dziwią zatem protesty Litwy przeciw budowie elektrowni. Sąsiad Polski obawia się, że obiekt będzie zagrażać bezpieczeństwu narodowemu, środowisku naturalnemu i mieszkańcom Litwy.

Stąd decyzja o zakupie tabletek jodku potasu, które blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy, zmniejszając ryzyko zachorowań na raka tarczycy. Litwini – jak podaje Polska Agencja Prasowa – otrzymają tabletki tuż przed uruchomieniem elektrowni (wcześniej otrzymają je osoby mieszkające w promieniu 30 kilometrów).

Na liczącą 3 mln mieszkańców Litwę dostarczono 4 mln tabletek z jodem.

Uwielbiany przez miliony produkt rozdają za darmo. Wszystko z powodu koronawirusaUwielbiany przez miliony produkt rozdają za darmo. Wszystko z powodu koronawirusaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

- Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza, gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców – podkreśla cytowany przez PAP litewski minister zdrowia Aurelijus Veryga w komunikacie, który został wydany 6 maja.

Tymczasem białoruskie ministerstwo energetyki poinformowało w tym tygodniu, że do powstającej elektrowni dostarczono już pierwszy ładunek paliwa jądrowego. W reakcji na tą zapowiedź władze Litwy wezwały Mińsk, by nie dokonywać załadunku paliwa, zanim nie zostaną wdrożone wszystkie zalecenia międzynarodowych ekspertów dotyczące bezpieczeństwa nowo powstałej siłowni jądrowej.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu składa się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. Siłownię buduje rosyjski Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę. Plany zakładają, że elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostatnie godziny na przelew i wypłatę gotówki. Za chwilę banki zablokują tę możliwość
  2. Tragiczny wypadek kolejowy. Nie żyje kilkanaście osób
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tragiczna wiadomość z rana, 23-letni turysta stracił życie. Nie miał żadnych szans, trwają poszukiwania innych
Od dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciOd dziś będziesz mógł zrobić zakupy w Biedronce również w niedzielę. Wszystko dzięki sprytnej decyzji sieciCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News