Jill Biden jedyną Pierwszą Damą, która nie porzuci pracy
OLIVIER DOULIERY/AFP/East News
Autor Maria Glinka - 20 Stycznia 2021

Jill Biden już zaskoczyła Amerykę, poszło o pracę. Będzie pierwszą w historii USA

Jill Biden już dzisiaj zastąpi Melanię Trump na pozycji Pierwszej Damy. Jednak otwarcie nowego, życiowego rozdziału nie będzie wiązało się z porzuceniem wszystkich dotychczasowych aktywności -małżonka Joe Bidena postanowiła kontynuować wykonywanie obowiązków zawodowych. To pierwszy taki przypadek w historii USA, który ma także wymiar symboliczny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie będzie pracowała Jill Biden
  • Jaki przykład daje Amerykankom
  • Z jakimi trudnościami zmagało się małżeństwo Bidenów

Jill Biden stawia na samorozwój i solidaryzuje się z Amerykankami

Jill Biden zapisze się na kartach historii USA jako jedyna Pierwsza Dama, która nie zrezygnowała z pracy zarobkowej. Wysokie Obcasy donoszą, że małżonka 46. prezydenta USA w dalszym ciągu będzie pracowała w pełnym wymiarze jako nauczycielka akademicka w katedrze filologii angielskiej w Northern Virginia Community College (NOVA).

To bezprecedensowa decyzja o wielkim przesłaniu do wszystkich Amerykanek. Kontynuując pracę, Jill Biden solidaryzuje się z innymi kobietami aktywnymi zawodowo, które starają się zaznaczyć swoją niezależność względem mężczyzn.

Tym samym dojdzie także do przedefiniowania pozycji Pierwszej Damy, która od XVIII w. pełniła funkcję przede wszystkim gospodyni Białego Domu. Niektóre małżonki prezydentów podejmowały śmiałe próby wykraczania poza te ramy poprzez działanie na polu charytatywnym czy promowanie tematyki zdrowia i rodziny. Wśród nich należy wyróżnić Eleanor Roosevelt, Hillary Clinton i Michelle Obamę, które nie tylko dbały o piękny wystrój Białego Domu, lecz także przeszły do historii jako aktywne doradczynie społeczno-polityczne swoich małżonków.

Na tym tle ustępująca Melania Trump wypada niezwykle blado. Przez ostatnie cztery lata część zagranicznych komentatorów zarzucała jej zbytnią bierność. Nic więcej dziwnego, że żegna się z Białym Domem z najgorszym wskaźnikiem popularności w historii wszystkich Pierwszych Dam. Z sondażu CNN wynika, że Melanię Trump pozytywnie ocenia tylko 42 proc. ankietowanych, a negatywnie - aż 47 proc.

Zastępująca ją Jill Biden jest dużo lepiej przygotowana do nowej roli. Tygodnik Polityka podaje, że Jill Biden od 43 lat obraca się w kręgach polityczno-biznesowych elit Waszyngtonu i nie wykazuje się biernością wobec problemów, z którymi walczą obywatele. Jako żona wiceprezydenta współpracowała z Michelle Obamą (w latach 2008-2016). Działaczki wspólnie udzielały m.in. pomocy weteranom i osobom chorym na raka. Na kontynuowaniu tych aktywności z pewnością skorzysta także Joe Bidena, chociażby w kontekście wizerunkowym.

Jill Biden wytrwale stoi u boku małżonka

Zarówno Joe, jak i Jill Biden to małżonkowie po przejściach. Niedługo po tym, jak Joe Biden został senatorem w jego rodzinie doszło do tragedii. W 1972 r. w wypadku samochodowym zginęła jego pierwsza żona i roczna córeczka. Fakt podaje, że z kolei Jill Biden w 1974 r. zakończyła nieudane małżeństwo z Billem Stevensonem.

Zaledwie rok później, za namową brata Franka, umówiła się na randkę w ciemno z Joe Bidenem. Dwa lata później para była już po ślubie. Małżeństwo Bidenów wychowywało wspólnie troje dzieci. Jill Biden zastępowała matkę dwóm synom męża z pierwszego małżeństwa: Robertowi Hunterowi Bidenowi i Josephowi "Beau" Bidenowi. Para doczekała się także córki Ashley Blazer Biden, która jest projektantką mody i aktywistką społeczną.

Jednak wspólna droga Bidenów nie zawsze była usłana różami. Pięć lat temu doszło do kolejnej tragedii - Joseph "Beau" Biden w wieku 46 lat przegrał walkę z nowotworem mózgu.

Joe Biden wielokrotnie podkreślał, że to właśnie żona dodała mu sił i przywróciła chęć do życia i mimo przeciwności losu zawsze stała u jego boku. Towarzyszyła mu w kampaniach wyborczych m.in. w 1988 r., kiedy to bez powodzenia ubiegał się o nominację prezydencką w Partii Demokratycznie oraz dwadzieścia lat później.

Jill Biden to kobieta niebanalna, która od zawsze ceniła sobie samorozwój i wykształcenie. Ma na koncie dwa tytuły magistra oraz doktorat na Uniwersytecie Daleware. W trakcie kariery zawodowej pracowała szkołach podstawowych, średnich, a także w szpitalu psychiatrycznym dla nastolatków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News