BiznesINFO.pl
Ładowarka

Domena publiczna

Jedna ładowarka do wielu urządzeń. Parlament Europejski zdecydował

4 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie jednego typu ładowarki, który będzie pasować do wszystkich urządzeń. Takie rozwiązanie pozwoli konsumentom sporo zaoszczędzić.

Jedna ładowarka dla kilku urządzeń

Parlament Europejski większością głosów poparł zmiany dotyczące ładowarek do urządzeń elektrycznych. Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą wyposażone w port ładowania USB typu C.

Ponadto podczas zakupu urządzenia klient będzie mógł wybrać, czy chce kupić sprzęt z ładowarką, czy bez. W przypadku laptopów zmiany mają wejść do 2026 roku. 

Dla konsumentów, posiadających w domu wiele elektronicznych urządzeń przenośnych, takie rozwiązanie będzie bardzo wygodne. Możliwość kupowania urządzenia bez ładowarki pozwala także zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Zwolennicy projektu podają także, że nowe przepisy będą miały też korzystny wpływ na środowisko.

- Wspólna ładowarka stanie się wreszcie rzeczywistością w Europie. Na te zasady czekaliśmy ponad dziesięć lat. (...) To przyszłościowe prawo pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań w zakresie ładowania i przyniesie korzyści wszystkim - od sfrustrowanych konsumentów po nasze wrażliwe środowisko - powiedział sprawozdawca projektu Alex Agius Saliba (S&D).

USB-C

USB-C to standard należący wyłącznie do Apple. Firma już rok temu protestowała przeciwko zmianom. Firma uważa, że stosowanie jednego rodzaju łącza szkodzi innowacyjności. Apple sądzi też, że dwa lata okresu przejściowego na dostosowanie się producentów to zdecydowanie za mało.

Rada musi teraz tylko formalnie zatwierdzić dyrektywę przed jej opublikowaniem w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na wdrożenie przepisów i 12 miesięcy po zakończeniu okresu adaptacji na ich zastosowanie.

Źródło: Business Insider

Tagi:

UERada UETechnologie

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Rodzinny sklep zamyka się po 33 latach działalności

Czytaj więcej >

Handel

Kontrolowane zakupy urzędników fiskusa. Jeśli prowadzisz biznes, lepiej uważaj

Czytaj więcej >
Uścisk dłoni, biznes, praca

Handel

Badanie "Zakupy firmowe". Przedsiębiorcy obawiają się opóźnień w płatnościach

Czytaj więcej >

Handel

Znane sieci handlowe pod lupą UOKiK. Grożą im bardzo wysokie kary

Czytaj więcej >

Handel

Rekordowy wzrost sprzedaży w Biedronce. Sieć odnotowała sprzedaż na poziomie 17,58 mld euro

Czytaj więcej >
Już nie zrobisz zakupów w sklepach pod szyldem Mila

Handel

Czesi robią zakupy w Polsce. W koszyku m.in. papierosy

Czytaj więcej >