jazda na suwak
Wikipedia/Adrian Grycuk
Autor Komunikaty prasowe - 25 Grudnia 2019

Zasady "jazdy na suwak" nie takie oczywiste. Jedni nie rozumieją nowych przepisów, inni je wykorzystują

Od 6 grudnia bieżącego roku polskich kierowców obowiązują nowe przepisy drogowe, nakładające na kierowców m.in. obowiązek jazdy na suwak. Jak się często w życiu okazuje, teoria opracowana w dobrej wierze rozmija się z praktyką stosowana przez zmotoryzowanych.

Zgodnie z definicją Ministerstwa Infrastruktury, ze zjawiskiem "jazdy na suwak" mamy do czynienia w przypadku gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów. Wówczas kierowca, który jest na zanikającym pasie, ma pierwszeństwo przed tym, który znajduje się na tzw. pasie głównym. Z pozoru proste założenie przysparza polskim kierowcom szeregu watpliwości co do jego zastosowania w praktyce - pozwala bowiem m.in. na bardzo kolizjogenne zjawisko, czyli wymuszanie pierwszeństwa.

Biedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćBiedronka po Świętach zaszaleje z bajeczną promocją. Nic tylko kupowaćCzytaj dalej

"Jazda na suwak" w praktyce

Jak informuje na łamach "Rzeczposopolitej" Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji, "jazda na suwak" wymaga spełnienia pewnych warunków. „Po pierwsze, na drodze musi być korek lub spowolnienie ruchu. Po drugie, wszystkie pasy muszą być zapełnione. Po trzecie, kierowca zjeżdżający na pas główny musi podjechać do samego końca pasa, który się kończy. Drogówkę czeka więc dużo pracy, bo kierowców, którzy uważają, że to oni mają pierwszeństwo, nie brakuje” – wylicza Kobryś.

Jazda na suwak wymaga jednak odpowiedniej kultury jazdy, co do której watpliwości wyraża Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. "To teraz się zacznie wolnoamerykanka. Jestem pewny, że będzie to dla drogowych cwaniaków doskonały sposób na ominięcie korków” – powiedział cytowany przez "Rz" Łukasik. Dodał, że przy kulturze jazdy, jaka obowiązuje w Polsce, niezbedna może okazać się akcja edukacyjna w tej sprawie.

Kwestia wdrożenia przez uczestników ruchu drogowego wciąż jak się wydaje egzotycznej w naszym kraju "jazdy na suwak" ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa na drogach i upłynnienia ruchu, ale również dla naszych kieszeni - zgodnie z taryfikatorem mandatow, za niestosowanie jazdy na suwak grozi kara pieniężna od 20 zł do 500 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Jak będą wyglądać w tym roku?
  2. Paweł Królikowski zdradził, na co choruje? Fani przypominają jeden z jego ostatnich wywiadów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News