Jazda na suwak jest obowiązkowa od 6 grudnia. I już budzi wątpliwości
By Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10095695
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Grudnia 2019

Zamieszanie z jazdą na suwak. Przepisy będą doprecyzowane

Jazda na suwak od 6 grudnia jest obowiązkowa. Ale przepisy są niejasno sformułowane. Resort infrastruktury, prawnicy i policjanci sprzeczają się o to, który kierowca ma pierwszeństwo podczas jazdy na suwak - informuje “Rzeczpospolita”.

Jazda na suwak niejasna dla kierowców?

Jazda na suwak oraz tworzenie korytarzy życia są teraz obowiązkowe. Nowe prawo weszło w życie 6 grudnia, a już teraz pojawiają się wątpliwości. „Miały rozładować korki, ale mogą je zwiększyć. Szczególnie tam, gdzie z dwóch lub trzech pasów robi się jeden” - zaznacza gazeta.

Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że kierowca, który znajduje się na zanikającym pasie, ma pierwszeństwo przed tym, który stoi na pasie głównym - pisze “Rz”. I przytacza opinię prawników, którzy uważają, że jazda na suwak nie daje pierwszeństwa.

Policja twierdzi inaczej

Inne zdanie na ten temat ma policja. „Jazda na suwak wymaga spełnienia pewnych warunków” - powiedział „Rz” Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. „Po pierwsze, na drodze musi być korek lub spowolnienie ruchu. Po drugie, wszystkie pasy muszą być zapełnione. Po trzecie, kierowca zjeżdżający na pas główny musi podjechać do samego końca pasa, który się kończy. Drogówkę czeka więc dużo pracy, bo kierowców, którzy uważają, że to oni mają pierwszeństwo, nie brakuje” - pisze gazeta.

Tysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieTysiące Polaków mogą przejść na emeryturę wcześniej. Wielu nawet o tym nie wieCzytaj dalej

Jazda na suwak wprowadzi chaos

“Rz” przytacza także opinię specjalistów. „To teraz się zacznie wolnoamerykanka. Jestem pewny, że będzie to dla drogowych cwaniaków doskonały sposób na ominięcie korków” - twierdzi Andrzej Łukasik z Polskiego Towarzystwa Kierowców. Ekspert uważa, że ze względu na kulturę jazdy, jaka panuje w naszym kraju, warto zorganizować szeroką kampanię edukacyjną dotyczącą jazdy na suwak. Inaczej liczba kolizji i stłuczek zwiększy się i będzie częściej dochodziło do wymuszeń pierwszeństwa.

Jak podaje “Rz”, policja jednak uspokaja. „Kierujący zmieniający pas ruchu w sytuacji jazdy na suwak nie zostaje zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności” - przypomina Radosław Kobryś z KGP. Za niestosowanie się do przepisów o jeździe na suwak można dostać mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe informacje ws. Tomasza Lisa. "Jego stan jest ciężki"
  2. Hanna Lis wyznała prawdę o stanie zdrowia swojego męża. Lekarze nie chcieli nic mówić
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. Tomasz Lis pilnie przewieziony do szpitala, jego stan jest poważny. Wylądował na oddziale intensywnej terapii

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News