Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 13.04.2020. Epidemia koronawirusa. Transparent przeciw wyborom prezydenckim na ul. Dobrej.
Piotr Molecki/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 11 Maja 2020

Gowin podał możliwy termin głosowania. Zdradził też propozycje partii dotyczące nowych wyborów

Jarosław Gowin przyznał w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną”, że wprowadzenie stanu klęski żywiołowej doprowadziłoby do przesunięcia wyborów prezydenckich na sierpień. Ale na razie takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę przez rząd. Jarosław Gowin podał za to najbliższy możliwy termin głosowania.

Jarosław Gowin: szukaliśmy innej drogi

Jarosław Gowin wytłumaczył, dlaczego rząd nie chce wprowadzić stanu klęski żywiołowej i przesunąć wyborów. Zgodnie z przepisami te mogłyby się odbyć dopiero 90 dni od zakończenia stanu wyjątkowego.

- Nasi partnerzy z PiS obawiali się jednak, że byłby to niebezpieczny precedens, który w przyszłości mógłby być wykorzystywany do nieuczciwego przesuwania terminu wyborów. Z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i licznym gronem ekspertów szukaliśmy zatem innej drogi, która byłaby dobrze ugruntowana w konstytucji - powiedział na łamach “DGP” Jarosław Gowin.

Pytany o to, czy na sobotniej naradzie w siedzibie PiS dyskutowano nad przeprowadzeniem wyborów 23 maja, Jarosław Gowin stwierdził, że “w polityce milczenie bywa cnotą”.

Wybory pół korespondencyjne, a pół tradycyjne? Opozycja wyszła z nową propozycjąWybory pół korespondencyjne, a pół tradycyjne? Opozycja wyszła z nową propozycjąCzytaj dalej

Jarosław Gowin: Zjednoczona Prawica nie poniosła porażki

Jarosław Gowin odpowiedział też na pytanie, czy brak wyborów 10 maja jest porażką rządu. - O tym, że wybory się nie odbędą, zdecydowała rzeczywistość, czyli największa od 100 lat pandemia. To sprawiło, że wybory w wersji tradycyjnej odbyć się nie mogły. Co do tego była powszechna zgoda i opinii publicznej, i niemal całej klasy politycznej. Z kolei na zorganizowanie wyborów korespondencyjnych zabrakło czasu - tłumaczy Jarosław Gowin w rozmowie z “DGP”.

Jarosław Gowin twierdzi też, że nie jest to sytuacja wyjątkowa w skali świata. - Siedemdziesiąt procent przewidzianych na ostatnie miesiące wyborów zostało przełożone - mówił były wicepremier.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Jarosław Gowin odpowiedział też na pytanie o to, co się wydarzy, jeśli SN nie wyda orzeczenia stwierdzającego nieważność wyborów 10 maja.

Następny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychNastępny krok w powrocie do normalności. Dziś zostaną otwarte kolejne miejsca, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

- Wtedy trzeba będzie budować plan alternatywny. Prawnicy, którzy są autorytetami dla środowisk opozycyjnych, tacy jak sędzia Hermeliński czy prof. Chmaj, uważają, że do zarządzenia nowych wyborów przez marszałek Sejmu nie jest wymagane orzeczenie SN i wystarczy uchwała PKW. Jeśli SN umyje ręce, myślę, że taka interpretacja może zostać zaakceptowana ponad podziałami partyjnymi - powiedział Jarosław Gowin w rozmowie z “DGP”.

Jarosław Gowin: wybory najwcześniej w czerwcu

Jarosław Gowin twierdzi, że termin nowych wyborów jest uzależniony od tempa pracy PKW i SN. Według niego pierwszy realny termin wyborów to koniec czerwca.

Pytany w “DGP” o nową formułę wyborów, Jarosław Gowin powiedział, że “przede wszystkim przywrócimy pełną kontrolę PKW nad wyborami” - zapowiedział lider Porozumienia. I przyznał, że rozważana jest formuła mieszana. Część osób zagłosuje w tradycyjny sposób, a część korespondencyjnie.

- Po miesiącu w roli szeregowego posła mogę tylko powiedzieć, że w porównaniu z polską polityką "House of Cards" to nudziarstwo - powiedział Jarosław Gowin w rozmowie z “DGP”.

Cały wywiad z Jarosławem Gowinem przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News