Jan Zbigniew Potocki uważa się za legalnego prezydenta RP i zapowiada wydawanie własnych dowodów
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 17 Maja 2020

Polska ma samozwańczego prezydenta. Zaczyna on nawet wydawać dowody osobiste

Nie Andrzej Duda, a Jan Zbigniew Potocki jest głową naszego państwa? Tak przynajmniej uważa Potocki, powołując się na konstytucję kwietniową sprzed 85 lat i zapowiada wydawanie Polakom własnych dowodów tożsamości. Brzmi egzotycznie? Eksperci radzą, by tej sytuacji nie bagatelizować.

Jan Zbigniew Potocki legalnym prezydentem?

Jan Zbigniew Potocki – jak przypomina „Rzeczpospolita” – zamierzał wystartować w planowanych na 10 maja wyborach prezydenckich, które jak wiemy zakończyły się brakiem głosowania. Udało mu się zarejestrować komitet wyborczy, niemniej jednak nie zdołał zebrać wymaganych 100 tys. podpisów i ostatecznie nie mógł ubiegać się o najwyższy urząd w państwie. Potockiemu nie przeszkadza to jednak uznawać się za legalną głowę państwa, powołując się na konstytucję kwietniową z 1935 roku.

Skąd takie przypuszczenia? Dziennik przypomina, że gdy w 1972 roku w Londynie zmarł prezydent na uchodźstwie August Zalewski, toczył się spór odnośnie tego, kto powinien zostać jego następcą. W ocenie większości środowiska powinien to być Stanisław Ostrowski, ale odrębny głos przedstawił Juliusz Nowina-Sokolnicki, który przedstawił fotokopie dokumentu, wskazując że to on został wyznaczony przez Zaleskiego na jego następcę. Od tamtej pory do 1990 roku Nowina-Sokolnicki funkcjonował jako prezydent Polski na wychodźstwie, działając równolegle z prezydentami RP na uchodźstwie. Przed śmiercią Nowina-Sokolnicki miał przekazać prezydenturę właśnie Janowi Zbigniewowi Potockiemu.

Rząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunkiRząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunkiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Przełom w walce z koronawirusem, fantastyczne wieści. Remdesivir zatwierdzony w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję Leków

Teraz Potocki zapowiada wydawanie autoryzowanych przez siebie dowodów tożsamości.

– Dowody będą nie do podrobienia, będą miały różnego rodzaju zabezpieczenia, łącznie z ultrafioletem, bo musimy się zabezpieczać na wszelką ewentualność. Te dowody będą miały olbrzymią moc – podkreśla Potocki.

Dowody – jak podkreśla samozwańczy prezydent – mają być obroną przed szczepionkami.

– Dowody będą obroną przede wszystkim przed szczepionkami. Nikt nie odważy się szczepić na koronawirusa ich posiadaczy. Jeśli zrobią to na siłę, oddam do Hagi sprawę o ludobójstwo – mówi dziennikowi Potocki.

Pytany o to, ile dotychczas wpłynęło wniosków o wydanie dowodu, Potocki twierdzi, że „sporo”.

Przypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupiszPrzypominamy, w najbliższą środę wchodzi zapowiadany zakaz. Niektórych produktów już nie kupiszCzytaj dalej

Ekspert: Władze muszą reagować

Zdaniem Rafała Pankowskiego z Collegium Civitas i Stowarzyszenia Nigdy Więcej, który zajmuje się naukowo ruchami prawicowymi, władze państwowe nie powinny bagatelizować tej sprawy.

– Jeśli stanie się inaczej, grozi nam powstanie w Polsce ruchu analogicznego do Reichsbürger – mówi w rozmowie z „Rz” prof. Pankowski, odwołując się do skrajnie prawicowego ruchu Obywateli Rzeszy, który nie uznaje obecnego rządu Niemiec, a jego członkowie posługują się własnymi – jak twierdzą legalnymi – dowodami tożsamości.

– Przykład z Niemiec świadczy o tym, że podobne grupy nie tylko wystawiają pseudopaszporty i prawa jazdy, ale są też skłonne do używania przemocy w imię swojej radykalnej narodowej mitologii, fantazji o ciągłości fikcyjnego państwa. Kilka dni temu Obywatele Rzeszy brali aktywny udział w niemieckich protestach przeciwko zwalczaniu koronawirusa – dodaje.

Sam Jan Zbigniew Potocki podkreśla, że nie inspiruje się Obywatelami Rzeszy i nie ma z tym ruchem nic wspólnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebezpieczne odkrycie pod Warszawą. Akcja policji potrwa kilka dni
  2. Ministerstwo zdrowia podało najnowsze dane. Sytuacja na Śląsku wciąż nie wygląda najlepiej
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Limity turystów na polskich plażach? Wakacje w Polsce mogą być gigantycznym rozczarowaniem

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News