Dawna stodoła folwarczna z XIX w.
Wikimedia Commons, D T G, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Autor Julian Bakuła - 10 Września 2020

Minister rolnictwa w swoim żywiole. Niemiecką sieciówkę porównał do stodoły

Podczas odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski skierował słowa krytyki pod adresem sieci supermarketów takich jak Lidl. Jan Krzysztof Ardanowski zarzucił Lidlowi i innym sieciom przerzucanie kosztów na dostawców i wymuszanie na nich zaniżania cen żywności. Tymczasem placówki handlowe rzekomo niewiele różnią się od stodoły, do której zwozi się plony. Zdaniem ministra dobra żywność nie może być tania. Jan Krzysztof Ardanowski zdaje się łączyć destrukcyjne praktyki sieci handlowych z obniżeniem się jakości żywności w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Jego zdaniem Polska i tak jest jednak "rajem bezpiecznej żywności".

Jan Krzysztof Ardanowski skrytykował sieć supermarketów Lidl

Jak podaje Business Insider, w czwartek (10.09), podczas odbywającego się w Karpaczu od wtorku Forum Ekonomicznego, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowicz ostro skrytykował praktyki stosowane przez polskie i światowe sieci handlowe takie jak Lidl. Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że w ciągu kilkudziesięciu lat rozwoju tego typu sieci supermarketów na świecie dokonały one "majstersztyku" polegającego na niemal całkowitym przerzuceniu kosztów działalności na dostawców żywności, podczas gdy same sklepy są właściwie nowoczesną wersją stodoły, do której zwozi się plony z okolicznych rejonów.

Tymczasem to właśnie rolnicy, przetwórcy i dostawcy wykonują większość pracy, dzięki której żywność w końcu trafia do sklepów i na stoły i to do nich powinny wędrować dochody uzyskiwane przez sieci takie jak Lidl. Polityka tego rodzaju sieci handlowych - jak twierdzi Jan Krzysztof Ardanowski - wymusza na rolnikach zaniżanie cen żywności, co negatywnie przekłada się na jej jakość. - Mitem jest, że żywność ma być tania, dobra żywność nie może być tania - przywołuje słowa ministra za portale Wiadomości Handlowe Business Insider. Zdaniem Ardanowskiego sieci co prawda powierzchownie wspierają rodzime i ekologiczne rolnictwo, ma to jednak jedynie charakter marketingowy.

Polacy mają dość niewłaściwej opieki medycznej. Wielu znalazło sposób na rozwiązanie sprawyPolacy mają dość niewłaściwej opieki medycznej. Wielu znalazło sposób na rozwiązanie sprawyCzytaj dalej

- Sieci oczywiście teraz robią Ryneczek Lidla, wyspę ekologiczną, półeczkę bio, bo tego potrzebują konsumenci. Dobrze, niech robią - mówił minister. - To nie jest tylko kwestia tego, gdzie będą się zaopatrywać. Będą się zaopatrywać lokalnie, bo jest taka moda. Przekonaliśmy konsumentów, żeby kupowali produkty polskie, Niemcy przekonali Niemców, żeby kupowali produkty niemieckie, a Francuzi - francuskie - czytamy na portalu Business Insider wypowiedź Ardanowskiego. Wsparcie lokalnego rolnictwa jest więc zdaniem ministra jedynie pochodną mody, a powinno ono stać się regułą. Według Ardanowskiego należałoby trzymać się zasady, zgodnie z którą podstawowe produkty spożywcze pozyskuje się z rodzimych terenów.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzy
2. Twój organizm wysyła sygnał S.O.S. Co o zdrowiu mówi wygląd paznokci?

Czy Lidl zasłużył sobie na zarzuty, które wysuwa Jan Krzysztof Ardanowski?

Jak podaje Business Insider, w dalszej części swojej czwartkowej (10.09) wypowiedzi podczas odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski nieco złagodził swoje stanowisko, przepraszając obecnego na spotkaniu przedstawiciela sieci Lidl, Ryszarda Machoja. - Pan akurat jest reprezentantem Lidla, który stara się. Lidl jest jedną z nielicznych sieci, która może trochę bardziej "humanitarnie" do tych chłopów podchodzi - miał stwierdzić Ardanowski, przyznając także, że pozytywna tendencja w tej sferze dostrzegalna jest także w działalności sieci Carrefour.

Rząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodymRząd podał konkrety dotyczące zwolnień. Starsi pracownicy muszą przygotować się na ustąpienie młodymCzytaj dalej

Jan Krzysztof Ardanowski oświadczył ponadto, że chociaż pod względem substancji odżywczych w roślinach mamy obecnie do czynienia z sytuacją radykalnie gorszą niż 50 czy 100 lat temu, to jednak Polska pozostaje na tle reszty świata "rajem bezpiecznej żywności". Polski rynek żywności wymaga jednak kontroli, w związku z czym Jan Krzysztof Ardanowski zapowiada wzmożone i bardzo rygorystyczne kontrole w sieciach handlowych, mające na celu przede wszystkim zwalczanie fałszowania żywności. Sprawdzane będzie także przestrzeganie przepisów nakazujących znakowanie kraju pochodzenia sprzedawanego mięsa, które mają wejść w życie już 30 września.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Gołota przegrał z nim w 52 sekundy. Teraz jego rywal zdradza, jak tego dokonał
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości
  4. Szefowa ZUS z tragiczną informacją. Uścińska ostrzega, choć dla wielu już za późno na ostrzeżenie
  5. Podczas pandemii było małe załamanie. Ale już niedługo ceny prądu dadzą nam w kość
  6. Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
100-latek jechał niezwykle szybko zdezelowanym polonezem. Dziadek z impetem wbił się w inny pojazd100-latek jechał niezwykle szybko zdezelowanym polonezem. Dziadek z impetem wbił się w inny pojazdCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News