jak założyć firmę jednoosobową w Polsce?
Biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 1 Lutego 2019

Jak założyć firmę jednoosobową w Polsce? Czy taka działalność się opłaca?

Jak założyć firmę jednoosobową w Polsce? Jakie podatki płaci firma jednoosobowa? Spółka czy firma jednoosobowa - co opłaca się bardziej? Jeżeli zastanawiacie się nad otworzeniem własnej działalności gospodarczej, na pewno zadawaliście sobie te pytania. Odpowiedzi na nie powinny rozwiać wszelkie wasze wątpliwości, dotyczące optymalnego sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa.

Jak założyć firmę jednoosobową w Polsce? Jakie podatki płaci firma jednoosobowa? Te, i wiele innych pytań, dotyczących własnej działalności gospodarczej, zaprzątają głowę wszystkim, początkującym przedsiębiorcom. Prowadzenie jej daje wiele korzyści, nie przysługujących właścicielom spółek.

Spółka czy firma jednoosobowa?

Jednoosobowa działalność gospodarcza, nazywana potocznie firmą jednoosobową lub samozatrudnieniem, jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju. Założyć ją może tylko osoba fizyczna.

Kto powinien zdecydować się na tego typu rozwiązanie? Z pewnością, początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają zbyt dużego kapitału. Przepisy dotyczące zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, nie narzucają jego wysokości. Firma jednoosobowa jest świetną opcją na start, pozwalającą dobrze poznać interesujący nas rynek i, co najważniejsze, nauczyć odpowiedzialności. Przy tego typu działalności spoczywa ona w pełni na naszych barkach.

Wiedzą o tym dobrze niektórzy tłumacze przysięgli, mechanicy samochodowi, elektrycy czy kosmetyczki, prowadzący działalność zarobkową o charakterze regularnym, zorganizowanym, ciągłym i we własnym imieniu. Właśnie te cechy definiują firmę jednoosobową. Innymi słowy, możemy myśleć o jednoosobowej działalności gospodarczej, jeśli na rzecz jej prowadzenia np. wynajmujemy lokal, czy prowadzimy reklamę. Ogromną rolę w definicji tego typu działalności odgrywa kwestia odpowiedzialności. Tylko i wyłącznie my ponosimy ryzyko jej prowadzenia. Niektórzy odbierać to będą jako wadę a inni - jako zaletę. Przy okazji, warto wiedzieć, że w przypadku zamykania jednoosobowej działalności gospodarczej, nie ponosimy dodatkowych kosztów. To istotne, biorąc pod uwagę fakt, że aż 25% firm upada w pierwszym roku działalności.

Rozłożenie odpowiedzialności nie jest jedyną różnicą między między działaniem spółki a firmy jednoosobowej. W pierwszym przypadku musimy liczyć się z większymi kosztami i to już na samym początku. Przy rejestrowaniu spółki z o.o., w przeciwieństwie do działalności jednoosobowej, zmuszeni jesteśmy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość zależna będzie od kapitału początkowego, który, jak już wiemy, nie jest wymagany przy rejestrowaniu jednoosobowej działalności gospodarczej.

Spółka z o.o. obciążona jest również wymogiem sporządzania sprawozdań finansowych. Firmy jednoosobowe nie są zmuszone do prowadzenia księgowości. Wyjątek stanowią te, których dochód w ciągu roku przekracza 2 mln euro.

Znaczące różnice między spółką a jednoosobową działalnością gospodarczą, zauważyć możemy również na polu podatkowym.

Jakie podatki płaci firma jednoosobowa? Jednoosobowa działalność gospodarcza: koszty

Jeżeli zastanawialiście się nad własnym biznesem, na pewno zadawaliście sobie pytanie, jakie podatki płaci firma jednoosobowa. Wiele osób wychodzić może z założenia, że koszty jej prowadzenia są znacznie mniejsze, niż w przypadku spółki.

Choć rzeczywiście oszczędzamy na księgowości i rejestracji spółki - kwestia podatków nie jest już w tak oczywisty sposób korzystna. Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, musimy podjąć decyzję, z jakiej formy odprowadzania podatków skorzystamy. Do wyboru mamy:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych, przy skali 18% lub 32% (w zależności od tego, czy przekroczyliśmy próg dochodowy)
  • opodatkowanie na zasadach podatku liniowego w wysokości 19%
  • opodatkowanie na zasadzie ryczałtu lub karty podatkowej

Jak rozliczyć jednoosobową działalność gospodarczą? Na zasadach ogólnych, podatku liniowego czy ryczałtu?

Pierwsze z rozwiązań obliguje nas co prawda do prowadzenia ewidencji księgowych, ale tę niedogodność kompensować sobie możemy różnymi ulgami podatkowymi. Drugie, czyli opodatkowanie na zasadach podatku liniowego, może być dla nas w niektórych przypadkach bardzo korzystne. Szczególnie, że wynosząca 19% wartość podatku nie zmieni się, niezależnie od wysokości naszych przychodów.

A co z ostatnią opcją - ryczałtem i kartą podatkową? Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych niesie za sobą konieczność nie tylko prowadzenia księgowości ale i dokumentowania wszystkich naszych transakcji. Skorzystać z tej formy opodatkowania mogą ci przedsiębiorcy, których przychody z działalności nie przekraczają 250 tys euro. Podatek odprowadza się wyłącznie od przychodu, bez uwzględniania kosztów. Jego stawka wynosić może 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20% w zależności od charakteru wykonywanej działalności.

Z kolei zawarte w karcie podatkowej stawki ustalane z są z naczelnikiem urzędu skarbowego. Tylko część działalności skorzystać może z tej formy opodatkowania. Przykładowo, firmy świadczące usługi rozrywkowe. Stawki, ustalane przez naczelnika urzędu skarbowego zależeć będą m.in. od liczby mieszkańców danej miejscowości.

Czy firma jednoosobowa musi mieć konto firmowe?

Czy firma jednoosobowa musi mieć konto firmowe? Zasadniczo, przepisy prawa nie zmuszają przedsiębiorcy do korzystania z rachunku bankowego, innego niż prywatny. Rozliczeń z urzędem dokonywać powinniśmy za pośrednictwem konta, które podaliśmy w czasie rejestrowania działalności.

Zdarza się jednak, że urząd wymaga od nas rozliczania się za pośrednictwem rachunku, związanego stricte z naszą działalnością. Warto jednak wiedzieć, że nie wynika to bezpośrednio z zapisów prawa.

Jak założyć firmę jednoosobową w Polsce?

Jeżeli przedstawiona charakterystyka i korzyści wynikające z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej was przekonują, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jak założyć firmę jednoosobową w Polsce. Jest to znacznie prostsze i tańsze niż w przypadku spółki z o.o..

Założenie firmy jednoosobowej, w przeciwieństwie do spółki, jest darmowe. Niestety, jeżeli nie posiadamy bezpiecznego podpisu elektronicznego, nie możemy tego dokonać, nie odwiedzając urzędu. Choć do wyboru mamy zarówno formularz tradycyjny jak i online, drugi z nich przechowywany będzie jedynie przez 7 dni, oczekując na nasz podpis. Również zakładanie firmy za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, zwieńczone musi zostać naszą wizytą w urzędzie.

O jakim dokumencie mowa? Wniosek CEIDG-1 bez problemu znaleźć możemy w internecie. Jego budowa nie jest szczególnie skomplikowana. Zawiera w sobie m.in. wniosek o zgłoszenie do ZUS, nadanie numeru REGON i NIP dzięki czemu nie będziemy zmuszeni wypełniać oddzielnego dokumentu. Niestety, wymagane jest jednak zgłoszenie się w ciągu 7 dni do ZUS-u, celem wypełnienia druku ZUS ZUA lub ZZA.

Zanim wypełnimy wniosek CEIDG-1, powinniśmy wybrać jedną z przedstawionych wcześniej form opodatkowania oraz przejrzeć Polską Klasyfikację Działalności. W składanym przez nas dokumencie znaleźć się musi kod PKD, odpowiadający charakterowi działalności, na którą się zdecydowaliśmy.

Najprzyjemniejszą z decyzji, jaka czeka nas przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, jest wybranie dla niej odpowiedniej nazwy. Jedna z jej części składowych pozostaje odgórnie narzucona - to nasze imię i nazwisko. Drugi człon możemy wybrać dowolnie. Przykładowa nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej brzmieć może: Jan Kowalski naprawa obuwia lub Kazimierz Kamiński dorabianie kluczy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyciekła oferta zabójstwa. 100 tysięcy złotych za morderstwo Zbigniewa Ziobry
  2. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia, możecie być przywódcą Europy
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News