BiznesINFO.pl
pomoc w zerwaniu z nałogiem

Jak technologia może pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Innowacje technologiczne są obecne także w tych obszarach, które z pozoru wydają się niereformowalne. A jednak, jest tak choćby z produktami dostarczającymi nikotyny, które od klasycznych papierosów przeszły długą drogę do obecnych, potencjalnie mniej szkodliwych dla zdrowia alternatyw.

Przez wiele lat palacze szukający drogi do zerwania z nałogiem mieli do wyboru jedynie produkty z grupy nikotynowej terapii zastępczej. Jednak w ostatnich latach zyskiwali coraz więcej możliwości wyboru, które potencjalnie mogą redukować szkodliwy wpływ palenia na zdrowie. W Polsce jeszcze wciąż mało wiemy na temat dostępnych możliwości oraz badań, które za nimi stoją. Dochodzi do mylnego określania wszystkich produktów „papierosami elektronicznymi”. To błędne myślenie, zwłaszcza że na rynku istnieje kilka kategorii: e-papierosy (tzw. vapour products), produkty do podgrzewania tytoniu (tobacco heating products), hybrydy, a także relatywnie nowy w Polsce tytoń do żucia w saszetkach. Warto zaznaczyć, że doustne produkty nikotynowe są bardzo popularne w Skandynawii, ich używanie jest możliwe właściwie w każdym miejscu i czasie, ponadto występują w różnych wariantach stężenia nikotyny.

Co to znaczy „ograniczać ryzyka zdrowotne”

Naukowcy badający ekspozycję organizmu na szkodliwe czynniki stworzyli tzw. skalą obniżania ryzyka (risk continuum). Na tej skali potencjalnie najmniej szkodliwa jest tzw. nikotynowa terapia zastępcza (NRT), czyli np. gumy do żucia czy plastry antynikotynowe, na drugim miejscu są tzw. modern oral products, potem e-papierosy, następnie sproszkowany tytoń i podgrzewacze tytoniu, a na szarym końcu tradycyjne papierosy i cygara.

Na temat ograniczania ryzyk zdrowotnych związanych z paleniem wypowiada się m. in. prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: - Faktycznie można stwierdzić, że e-papieros może być drogą do zmniejszenia szkód wyrządzonych przez tradycyjne papierosy.  Programy z użyciem e-papierosów wdraża się w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie programy redukcji szkód za pomocą e-papierosów są już realizowane na poziomie rządowym. […] Ja osobiście widzę bardzo duży potencjał w e-papierosach jako narzędziu wspomagającym rzucenie palenia, o ile ten proces będzie wspomagany przez inne metody zwalczania nałogu – mówi naukowiec.

Trzeba pamiętać o jakości 

Podczas niedawno przeprowadzonej przez dziennik „Rzeczpospolita” debaty eksperckiej na temat alternatyw dla tradycyjnego palenia, polscy naukowcy poruszyli ważną kwestię troski o jakość i bezpieczeństwo. - Rynek e-papierosów jest zróżnicowany. Użytkownik może używać systemu otwartego lub zamkniętego, gdzie tylko wymienia kartridż z liquidem. Moim zdaniem powinniśmy doprowadzić do takiej sytuacji, by konsument nie mógł w produkcie nic zmieniać, by sięgał po ten finalny, którego recepturę i ostateczny skład wcześniej zbadano. Jeśli decydujemy się na systemy otwarte, to tylko przy użyciu gotowych liquidów w butelkach – zalecał dr Michał Kozłowski, prezes zarządu eSmoking Institute.

Z kolei prof. Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej podkreślał, że trzeba zadbać o regulacje. – Powinno się zakazać tego, by użytkownik mógł wlać do e-papierosa cokolwiek, co mu się podoba, bo później mamy do czynienia z poważnymi następstwami zdrowotnymi, spowodowanymi zastosowaniem substancji o nieznanym składzie chemicznym. 

glo Hyper

glo Hyper

Bazujmy na wiedzy

Trudny czas pandemii sprzyja trosce o zdrowie, choć już sam stres nie pomaga w rozstaniu z nałogiem. Skutecznym argumentem mogą więc być fakty i wyniki badań – po prostu wiedza.

A badania mówią, że prócz e-papierosów istnieją także i inne alternatywy, np. podgrzewacze tytoniu, potencjalnie mniej szkodliwe dla naszego zdrowia (od około 90 do 95 proc. w porównaniu z klasycznymi papierosami). Nie spalają, a  - jak sama nazwa wskazuje - podgrzewają tytoń. Na rynku znajdziemy duży wybór tych urządzeń, a niektóre z nich, takie jak np. od niedawna dostępny w Polsce glo Hyper, pozwalają m.in. wybrać intensywność sesji oraz szybkość podgrzewania tytoniu. 

Czy silna wola uzbrojona w technologię lub też technologia wspomagana mocą postanowienia mogą być skuteczną receptą na sukces dla tych wszystkich, którzy chcą siebie i swoje otoczenie uwolnić od palenia?

Materiał redakcyjny powstał we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >