BiznesINFO.pl
EN 01514199 0466

Jakub Kaminski/East News

Jak pomóc Ukrainie - Lista zweryfikowanych zbiórek i akcji

27 Lutego 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Mijają kolejne dni od napaści Rosji na Ukrainę, coraz więcej osób przekracza granicę z Polską. Nie mają wielkich bagaży i niezbędnych do życia środków, dlatego każdy może pomóc przetrwać im ten trudny czas.

To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

flag-gacc190a7b 1920

Fundacja PKO BP uruchamia specjalne konto dla Ukrainy

CZYTAJ DALEJ

Jak pomagać Ukrainie

Jest kilka opcji pomocy:

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;

  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania - na kilka - kilkanaście dni;

  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;

  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

Zweryfikowane zbiórki i akcje charytatywne

Poniżej przedstawiamy listę zweryfikowanych zbiórek na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zanim wpłacicie pieniądze, upewnijcie się, że ktoś nie podszywa się pod organizację zbierającą środki dla uchodźców.

Pomagam.pl - zbiórka na pomoc Ukrainie

Pomagam.pl to administracja serwisu w ramach zbiórki Solidarni z Ukrainą zbiera pieniądze z konta Fundacja Pomagam.pl.

Zbiórka została utworzona przez Fundację Pomagam.pl we współpracy z Fundacją "Nasz Wybór", która działa na rzecz Ukraińców w Polsce od 2014 roku. Obie organizacje będą czuwać nad podziałem środków i informować o sposobie ich wydatkowania. Wszelkie koszty związane z tą zbiórką pokrywa portal Pomagam.pl - 100% wpłaconej na zbiórkę kwoty trafia na fundusz solidarnościowy!" – czytamy na portalu.

Pomagam.pl stworzyło także specjalną funkcjonalność skierowaną do firm. W celu utworzenia specjalnej zbiórki w swojej firmie należy założyć konto na specjalnej podstronie, do której link znajduje się TUTAJ.

Polska Akcja Humanitarna

Zbiórka ma pomóc w zapewnieniu opieki medycznej, dostarczeniu paczek żywnościowych i higienicznych, koców, śpiworów i innych produktów niezbędnych do przetrwania. Zbiórkę można wesprzeć pod linkiem: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina.

Można też wpłacić je na konto, dopisując Ukraina:

Alior Bank S.A.
02 2490 0005 0000 4600 8316 8772

IBAN: PL02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
SWIFT: ALBPPLPW

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Polska organizacja pozarządowa niosąca pomoc rozwojową i humanitarną poza granicami Polski. Skupia się na pomocy humanitarnej, ewakuacji ludności i pomocy psychologicznej dla dzieci. Pod tym linkiem można wesprzeć ich działania: https://pcpm.org.pl/ukraina.

Zbiórki na zrzutka.pl i siepomaga.pl

Część organizacji prowadzi zbiórki przez portal zrzutka.pl - w tym Fundacja Otwarty Dialog, Fundacja HumanDoc.

Zbiórkę prowadzi też portal siepomaga.pl. "Z wielu źródeł docierają do nas informacje, że w tej chwili najpilniejsze obszary do zapewnienia pomocy dotyczą transportu i zakwaterowanie uchodźców oraz dostarczenia środków pierwszej potrzeby i żywności do strefy konfliktu. W tym też kierunku w pierwszej kolejności chcemy skierować nasze wsparcie" - napisano na portalu.

pilne pieniądze

Banki uspokajają: gotówki nie zabraknie

CZYTAJ DALEJ

UNICEF

"Zebrane środki przekażemy na zapewnienie dzieciom m.in. bezpiecznych schronień i wsparcia psychologicznego, opieki medycznej, czystej wody i środków higienicznych. Współpracujemy z lokalnymi partnerami, dzięki czemu możemy dobrze oszacować najpilniejsze potrzeby i dostarczyć dzieciom skuteczną pomoc" - podaje na swojej stronie UNICEF.

Wesprzeć akcję można na stronie unicef.pl/chce-pomoc/nasze-akcje/pomoc-dla-ukrainy

Polska Misja Medyczna

Zajmuje się udzielaniem pomocy medycznej ofiarom konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych. Polska Misja Medyczna uruchomiła zbiórkę na rzecz Ukrainy.

Pieniądze można wpłacać na numer konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem UKRAINA.

"Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych. Jeśli konflikt będzie się rozwijać, liczba osób potrzebujących pilnej pomocy może przekroczyć tę z 2015 r., kiedy nastąpiła eskalacja przemocy w kraju. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pilnej misji pomocowej w Ukrainie" – czytamy na stronie PMM.

Fundacja Ukraina

Celem fundacji jest wspieranie migrantów i cudzoziemców, w szczególności osób pochodzenia ukraińskiego, w rozwoju osobowym, społecznym, zawodowym oraz integrowanie z polskim społeczeństwem.

Dane do przelewu: 39 1090 2398 0000 00014980 4904 z dopiskiem: darowizna, Save Ukraine

Produkty rosyjskie i białoruskie. Jakie mają kody kreskowe? UOKiK apeluje, aby nie kupować tych produktów

Produkty rosyjskie i białoruskie. Jakie mają kody kreskowe? UOKiK apeluje, aby nie kupować tych produktów

CZYTAJ DALEJ

Caritas

Caritas Polska jest duszpasterską instytucją charytatywną Kościoła katolickiego i największą organizacją społeczno-charytatywną w Polsce, która niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc osobom wykluczonym, ubogim, idącym przez życie z różnego rodzaju deficytami. Caritas Polska, będąc ich głosem i rzecznikiem, odwołuje się do wyraźnie zdefiniowanych wartości ewangelicznych, które wyznaczają kryteria oceny rzeczywistości społecznej i odpowiednie zasady działania: zasadę dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i miłości społecznej. Zbiórka jest też dostępna na stronie internetowej Caritas.

Pieniądze można wpłacać przez stronę caritas.pl.

Numery kont do wpłat tradycyjnych:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
SWIFT: BPKOPLPW
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
SWIFT: BIGBPLPW

Tytułem: UKRAINA

CARITAS POLSKA
ul. Okopowa 55
01-043 Warszawa

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - zbiórka na pomoc Ukrainie

Zbiórkę online uruchomiło Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Fundacja podkreśla, że mieszkańcom Ukrainy potrzebne są teraz "zestawy higieniczne, generatory, latarki czy kuchenki turystyczne". Tak jak zakup tego sprzętu jest możliwy na miejscu, tak potrzeba środków, by go zrealizować.

Polski Czerwony Krzyż

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA”. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

PCK prowadzi też zbiórkę darów rzeczowych dla uchodźców z Ukrainy

Rząd uruchamia mechanizm pomocy Ukrainie

Rząd będzie koordynował pomoc humanitarną na Ukrainę. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

Rząd uruchamia też mechanizm koordynacji pomocy humanitarnej w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Wsparcie przekazywane będzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i innych instytucji państwa, a także ze środków samorządowych, społecznych i prywatnych.

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.plza pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

Biznesinfo-wazne

Scholz: Wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy system SWIFT

CZYTAJ DALEJ

Jeśli Twoja gmina, powiat, województwo, fundacja, stowarzyszenie, firma itp. otrzymały prośbę o wsparcie bezpośrednio od kogoś z Ukrainy – przekaż rządowi szczegóły, ten powinien ułatwić przekazanie pomocy – czytamy na stronie ministerstwa.


W sieci pojawiają się zbiórki pieniężne na pomoc Ukrainie. Za niektórymi mogą stać oszuści. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze weryfikować komu przekazujemy pieniądze.

Tagi:

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wojna w Ukrainie

Singapur nakłada sankcje na Rosję. "To nie teoretyczna zasada, ale niebezpieczny precedens"

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

USA chcą przekazać niemal 3 mld dolarów na wsparcie dla Ukrainy i Polski

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Polska hubem humanitarnym dla Ukrainy. Rząd ostrzega przed rosyjską propagandą

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Pomoc dla przedsiębiorców w związku z wojną w Ukrainie

Czytaj więcej >

Wojna w Ukrainie

Szwajcaria nakłada kolejne sankcje na Rosję

Czytaj więcej >