Jak działa kopalnia kryptowalut?
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 2 Lipca 2019

Jak działa kopalnia kryptowalut? Wyjaśniamy

Jak działa kopalnia kryptowalut? Niewątpliwie to pytanie zadaje sobie wiele osób, które natrafiły na temat kryptowalut. Czym są ich kopalnie, jak działają? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak działa kopalnia kryptowalut? Aby zrozumieć odpowiedź na to pytanie, trzeba mieć choć podstawową wiedzę na temat komputerów, internetu oraz informatyki w ogóle. Zacznijmy od tego, że oczywiście kopalnia kryptowalut to nie jest miejsce fizyczne, które moglibyśmy porównać do kopalni węgla czy soli. Kopanie kryptowalut w języku polskim, jak i w angielskim (ang. mining) naprowadza nas na podobne skojarzenia, jak te, które mamy z pracą w kopalni, choć w zasadzie podobieństwa są tylko nominalne.

Do kopania kryptowalut nie używamy bowiem niczego, czego dotąd używała nasza cywilizacja w celu kopania. Należy bowiem podkreślić, że kopanie odbywa się za pomocą specjalnie zmontowanych kart graficznych oraz płyt głównych, które tworzą razem odpowiedni serwer obliczeniowy. Cały proces odbywa się w sieci internetowej, choć efektami, które możemy zobaczyć gołymi oczyma są pracujące na pełnych obrotach "koparki", czyli właśnie takie głośno pracujące serwery obliczeniowe.

Problem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówProblem z 500 plus. Banki wstrzymały możliwość składania wnioskówCzytaj dalej

Jak działa kopalnia kryptowalut?

Kopalnia kryptowalut to nic innego jak duże zagęszczenie takich właśnie serwerów w jednym miejscu. Podczas samego kopania dochodzi do procesu zatwierdzania nowych bloków i przyłączaniu ich do łańcucha, tzw. blockchaina. Blok to nic innego jak pewne wirtualne miejsce, w którym zapisuje się nowe transakcje oraz dochodzi do emisji nowych monet.

Blockchain, czyli łańcuch bloków, to natomiast skupisko bloków, na których gromadzone są dane. To właśnie dołączanie nowych bloków nazywane jest kopaniem kryptowaluty. Cechami takiego blockachaina są: zdecentralizowana oraz rozproszona baza danych, fakt, że dane zapisywane w bloku są nieodwracalne i niezmienne, transakcje są zaszyfrowane, ale ich rejestr jest publiczny.

Samo wykopanie nowego bloku, czyli dokoptowanie go do istniejącego łańcucha polega na rozwiązaniu problemu kryptograficznego. W tym celu moc danego serwera obliczeniowego zaprzęgana jest w celu znalezienia odpowiedniego ciągu znaków, tzw. hasha, który spełnia dane równanie. Jeśli uda się go znaleźć, ogłaszane jest to w sieci przez górnika, któremu się udało, a pozostali sprawdzają jego zgodność. W przypadku podania poprawnego hasha wykopany przez górnika blok uznaje się za dokoptowany do blockchaina, a sam szczęśliwiec otrzymuje określoną liczbę krytpowalut.

PIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyPIP apeluje do pracodawców: Skróćcie czas pracy na upałyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton do Polaków: Cały świat was podziwia
  3. Lidl będzie teraz budował mieszkania
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News